Arhivska fotografija koju objavljuju marginalni portali ne prikazuje zarobljene Hrvate

Nekolicina marginalnih portala, ali i korisnici društvenih mreža objavljuju crno-bijelu fotografiju snimljenu u vrijeme Drugog svjetskog rata, za koju tvrde ili insinuiraju da predstavlja zarobljene hrvatske vojnike.
Na portalu Ramski vjesnik u opisu fotografije eksplicitno se tvrdi da je riječ o "zarobljenim pripadnicima Hrvatske vojske" (arhivirano ovdje), dok se na internet stranici koja promovira revizionističke narative fotografija na jednom mjestu nalazi u galeriji koja nosi naslov "Slike žrtava Bleiburga i Križnog puta" (arhivirano ovdje).
Jedan od korisnika Facebooka ovu fotografiju objavljuje uz opis koji započinje riječima: „Pobijena hrvatska mladost. Na desetine tisuća mrtvih....“, a njegova je objava podijeljena 180 puta (arhivirano ovdje). U Facebook grupi "Neovisni za Split" ista fotografija popraćena je opisom koji govori o "izručivanju žrtava kod Bleiburga (arhivirano ovdje), a na društvenoj mreži X fotografija je ranije objavljivana pod tagovima "hrvatsko naslijeđe" i "genocid nad Hrvatima (arhivirano ovdje).

Međutim, ova fotografija ne prikazuje zarobljene Hrvate, niti vojnike koji su predali engleskoj vojsci na Bleiburškom polju, da bi potom bili izručeni partizanskoj vojsci. Naime, na internet stranici znaci.net, koja objavljuje dokumentarnu i memoarsku građu vezanu za Drugi svjetski rat, ista ova fotografija arhivirana je uz opis koji pojašnjava da se radi o zarobljenim pripadnicima njemačke vojske u istočnoj Bosni. Zarobili su ih pripadnici vojvođanskih partizanskih brigada, a navodi se da je fotografija dio Fonda Istorijskog arhiva CK SKJ te da je bila pohranjena u Muzeju NOP-a u Novom Sadu.
Fotografija je snimljena u svibnju 1944. godine, a kao mjesto posljednje pohrane, odnosno izvor gdje je fotografija pronađena naveden je Muzej revolucije naroda Jugoslavije. Pod istim opisom, koji govori da su na njoj prikazani "Nijemci zarobljeni od strane vojvođanskih brigada", fotografija se može naći i na Wikipediji (vidi ovdje i ovdje), odnosno na stranici Wikimedia Commons (vidi ovdje).
Zaključno, predmetna fotografija, dakle, ne prikazuje zarobljene hrvatske vojnike, niti predaju vojnika kod Bleiburga, nego pripadnike njemačke vojske koje su zarobili vojnici vojvođanskih brigada. Fotografija je bila pohranjena u Muzeju revolucije naroda Jugoslavije, a danas u Muzeju Jugoslavije, koji je naslijedio fondove Memorijalnog centra Josip Broz Tito i Muzeja revolucije naroda Jugoslavije.