L
upa

Što smo sve provjerili u srpnju?

Piše: Ivor Fuka
Mediji
02.8.2024.
Foto: Pixabay

Pred vama je kratki pregled tema kojima smo se na Lupi bavili u srpnju. Mjesec je obilježio početak Olimpijskih igara u Parizu, a samu manifestaciju već dugo vremena u općoj kulturi prati i moto „Važno je sudjelovati”. No, to uopće nije moto Olimpijskih igara, iako se ta tvrdnja već godinama ponavlja u hrvatskom medijskom prostoru.

Krajem srpnja na stotine ljudi podijelilo je, a na tisuće ih je na društvenim mrežama čulo i komentiralo uglazbljene stihove za koje se tvrdi da su sastavni, ali zabranjeni dio pjesme "Ako ne znaš što je bilo" Marka Perkovića Thompsona. Mnogi korisnici društvenih mreža prihvatili su zdravo za gotovo da je Thompson uistinu cenzuriran, međutim naša provjera utvrdila je da to nije istina, a da cenzure zaista nema potvrdili su i administratori službene Thompsonove stranice.

Pokušali smo riješiti i dilemu je li bolje raditi u javnom ili u privatnom sektoru. Tom se temom pozabavila Marijana Matković, a „okidač“ joj je bila svojevrsna ispovijest umirovljenice za portal Moje vrijeme. 

„Eto, 26 godina radila sam u privatnom sektoru, a rad kod privatnika značio je rad za puko preživljavanje. Kolegice koje su radile po bankama i u državnim ustanovama išle su u mirovinu s maksimalno 34 ili 35 godina staža. Nije zanemariva ni činjenica da su dobile velike otpremnine, a mirovina im je kud i kamo veća od moje s 45 godina radnog staža“, savjet je umirovljenice. Provjerili smo postoji li osnova da ga se bezrezervno prihvati. 

U rubrici „Politika i društvo” tijekom srpnja smo se bavili i izjavom ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana. On je, naime, na sastanku sa srpskim kolegom Markom Đurićem rekao kako „Hrvatska još uvijek traga za 7.797 nestalih”. No, podaci sa stranice Ministarstva hrvatskih branitelja demantiraju ministra Grlić Radmana.

Iz rubrike „Društvene mreže” u srpnju smo izdvojili dva slučaja plašenja građana. HSP-ov kandidat na europskim izborima, Željko Glasnović, u svom je statusu na mreži „X” postavio video kojim se sugerira kako su proizvodi u trgovinama puni insekata. Ispitali smo o čemu se tu radi.

Dok Glasnović neosnovano plaši građane na X-u, na „TikToku” svoju priliku za širenje straha vrebaju anonimni korisnici koji tvrde da su na Petrovoj gori „Mediji otkrili instalirane haarp sisteme za kontrolu klime”. Teorije zavjere HAARP prikazuju kao program koji je osmišljen kako bi se njime mijenjale vremenske prilike i sve to u režiji velikih moćnika koji upravljaju svijetom. No, umjesto dokaza s Petrove gore, video prate slike iz mjesta Gakona na Aljasci. 

Također, na društvenoj mreži X, zapazili smo kako se dijeli video u kojem se netočno tvrdi da „prikazuje grupu migranata iz Afrike“ koja „priznaje šokantna i ne prihvaljiva stajališta prema silovanju žena“. No, video o kojem je riječ zapravo je isječak iz emisije „Ross Kemp: Extreme World“ i snimljen je 2015. godine u Johannesburgu u Južnoafričkoj Republici, kao priča o epidemiji seksualnog nasilja u toj zemlji.

U medijskom kaosu koji je nastao nakon atentata na Donalda Trumpa brojni hrvatski mediji objavili su fotografiju osobe koja ni na koji način umiješana u pucnjavu navodeći kako se radi o atentatoru Thomasu Matthewu Crooksu. Naime, na tim fotografijama se ne nalazi Crooks već korisnik društvene mreže X pod imenom jewgazing. Uočivši sličnost između atentatora i sebe ovaj mladić, odlučio se za za malo "trolanja", na što su neki mediji bezrezervno „nasjeli“.

I politička previranja nakon srpanjskih predsjedničkih izbora u Venezueli prenijeli su se i na društvene mreže gdje je jedan hrvatski korisnik ili korisnica objavio vijest kako je aktualni predsjednik Nicolás Maduro ostao bez verifikacijske značke na mreži X. Nakon provjere ove informacije utvrdili smo da se radi o dezinformaciji.

Zabilježili smo i kako se na društvenim mrežama širio kratki video u kojem se može vidjeti ženu odjevenu u uniformu stjuardese kako se obraća putnicima na aerodromu. „Dame i gospodo, nebinarni, binarni, svi vi koji predstavljate neku boju iz jebene duge, LGB…“, čuje se na videu koji je iskorišten za izrugivanje s LGBTQA+ osobama. Međutim, ovdje se nije radilo o stjuardesi, nego o poznatoj komičarki.

Provjerili smo i tvrdnju Mislava Hermana, potpredsjednika Gradske skupštine Grada Zagreba i predsjednika zagrebačkog HDZ-a da "Grad Zagreb jedini u Hrvatskoj nabija maksimalne stope poreza na dohodak".

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.