L
upa

Željko Glasnović plaši građane da će jesti kukce zbog klime

Piše: Mladen Barbarić
Društvene mreže
20.7.2024.
Foto: Snimka zaslona/YouTube

Tijekom kampanje za Europski parlament, HSP-ov kandidat s koalicijske liste Mosta, Suverenista i HSP-a, Željko Glasnović, na svom je X profilu iznio niz neutemeljenih tvrdnji insinuirajući, između ostaloga, kako „jedemo kukce zbog klime” (arhivirano ovdje). 

“Detektor za kukce-sada! Filantrokapitalist Klaus Schwab, vođa WEF-a, konačno se povukao s pozicije kralja mešetara naše budućnosti. Poznat po svojim kontroverznim izjavama poput ‘nećete imati ništa i bit ćete sretni’, što nam je ostavio kao nasljeđe? Da jedemo kukce zbog klime !?”, zapitao se HSP-ov kandidat za EU parlament Željko Glasnović.

(Snimka zaslona/X)

Status je potkrijepio i propagandnim videom za europske izbore, a koji prikazuje osobu što, čini se u njemačkoj trgovini, aplikacijom na pametnom telefonu skenira nekoliko svakodnevnih prehrambenih artikala. Skeniranje artikala aplikacija pak prati upozorenjem kako su u skeniranom proizvodu „pronađeni insekti”

Video kojim se koristio Glasnović u kampanji zapravo je prezentacija aplikacije Insect Food Scanner app i prvi puta je objavljena na TikToku, o čemu su već pisale kolege s Logically Facts. Na App Store stranici za aplikaciju Insect Food Scanner, autora Marcela Barteckog, stoji kako je „The Insect Scanner App esencijalni alat za bilo koga tko želi biti siguran kako u njegovoj hrani nema insekata”.

Ukoliko pomnije promotrimo proizvode skenirane u videu, utvrdit ćemo kako je riječ o tvarima koje uistinu potiču od insekata, ali se ne radi o nikakvim novotarijama iz Europske unije nego o aditivima koji se u prehrambenoj industriji koriste već godinama

(Snimka zaslona/X)

Naime, dva od tri skenirana proizvoda sadrže E904, odnosno šelak, smolu kakvu štitne uši luče dok se hrane, a služi za zaštitu od isušivanja. Ostali pak proizvodi prijavljuju prisustvo aditiva E120, odnosno karmina ili košenila. Riječ je o bojilu koje se dodaje hrani, a dobija se od košenilske uši, kukca iz reda polukrilaca, porodice crvaca čija tijela osušenih ženki koristimo kako bismo dobili karminsku boju. Po zakonima Republike Hrvatske, obje su tvari regulirane Pravilnikom o prehrambenim aditivima iz 2008. godine.

Podsjetimo, u siječnju 2023. godine EU je odobrila sastojke u hrani koji se u Europi tradicionalno ne koriste. Riječ je o dodacima dobivenim od nekih kukaca što je dovelo do niza obmanjujućih tvrdnji poput Glasnovićeve. Naime, prema pravilniku EU, niti proizvođači hrane, niti Svjetski ekonomski forum (WEF), kako to insinuira Glasnović, ne mogu potajno stavljati insekte u hranu. Kako piše AFP, a prenosi European News, „EU je od 2021. godine odobrila prodaju proizvoda dobivenih od cvrčaka, skakavaca, ličinki crva brašnara koji moraju biti pravilno označeni”. Regulacije usvojene u Europskom parlamentu od 2021. do 2023. godine zahtijevaju da se sastojci na bazi insekata vidljivo označe na ambalaži znanstvenim i opće poznatim imenom kao i eventualnim alergijskim reakcijama.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.