L
upa

Video koji se dijeli društvenim mrežama ne prikazuje „grupu migranata silovatelja iz Afrike“

Piše: Margarita Perić
Društvene mreže
30.7.2024.
Foto: Snimka zaslona/YouTube

Na platformi X, bivšem Twitteru, dijeli se video (arhivirano ovdje) u kojem se netočno tvrdi da „prikazuje grupu migranata iz Afrike“ , odnosno "buduće Europljane" koji „priznaju šokantna i ne prihvaljiva stajališta prema silovanju žena“. Video o kojem je riječ zapravo je isječak iz emisije „Ross Kemp: Extreme World“ i snimljen je 2015. godine u Johannesburgu u Južnoafričkoj Republici, gdje je britanski autor i voditelj emisije, Ross Kemp, istraživao epidemiju seksualnog nasilja u toj zemlji.

Video u trajanju od minute prikazuje razgovor Rossa Kempa i trojice mladića koji odgovaraju na pitanja voditelja o tome zašto siluju žene i koji ih pita razmišljaju li kako se njihove žrtve osjećaju. Video koji se dijeli sinkroniziran je na hrvatski i titlovan, no titlovi sasvim ne prate ono što se govori u sinkronizaciji, koja je također netočna u odnosu na izvorni dijalog. 

Objava na X-u je predstavljena ovom uvodnom rečenicom: „Šokantna stvarnost migrantske invazije: zastrašujuće priznanje afričkih silovatelja, zabrinjava ih da mogu dobiti HIV za vrijeme silovanja“.

Isječak je na X-u 12. srpnja objavio izvjesni Robert Špehar, koji se predstavlja kao „poduzetnik, marketinški stručnjak, projektant i savjetnik, geostrateški analitičar, vlasnik Apart Hotela, grafičar, fotograf, designer, dresman, DJ, visual DJ“ (arhivirano ovdje), a potom ga je na svom profilu prenio i umirovljeni general te bivši saborski zastupnik Željko Glasnović (arhivirano ovdje), koji često na ovoj mreži objavljuje manipulativan ili dezinformirajući sadržaj. Zanimljivo je i da je Špehar prvi put isječak (bez titlova i sinkronizacije) objavio 4. siječnja 2024. godine (arhivirano ovdje), a tada ga je prenio portal Domoljubni.hr (arhivirano ovdje) navodeći u tekstu kako „video prikazuje grupu potencijalnih migranata“. Isti manipulativan tekst objavili su i portali Crona (arhivirano ovdje), Crodex (arhivirano ovdje), a identičan sadržaj širi se i preko Facebook stranice Hrvatsko iseljeništvo (arhivirano ovdje).

Cjelovita epizoda emisije „Ross Kemp: Extreme World“ može se pogledati na ovoj poveznici, a dio koji je izrezan i dijeli se po X-u počinje od 17:20 minute. Također, skraćeni dio razgovora može se vidjeti i na platformi YouTube. Kemp razgovara s tri mladića koji su ovisnici o nyaopeu (ulična droga koja kombinira heroin, kanabis i antiretroviralne lijekove), a koji priznaju da su silovali djevojke. 

Dijalog u minuti koja se dijeli na X-u integralno teče ovako:

Mladić 1: „Neke od njih ne vrište, kao da žele da ih se siluje. Zgrabi te i ne plače…“ 

Mladić 2: „Kao da uživa, iako ne uživa, izgleda tako…“

Voditelj: „Mislite da je to ispravno, silovati?“

Mladić 2: „Da, pogrešno je.“

Voditelj: „A što s posljedicama toga što radite, kako to utječe na osobu koju silujete?“

Mladić 2: „Da, stalno na to gledamo, ona bi mogla vrištati, ljudi bi se mogli probuditi.“

Voditelj: „Ne govorim o tome, nego o emocionalnom i fizičkom učinku koji to ima na djevojku?“

Mladić 2: „Da, da, nekad znamo da bismo mogli silovati i sutra ujutro se probuditi s virusom, kao HIV.“

Voditelj: „A žalite li zbog toga što ste učinili djevojci?“

Mladić 1: „Ja žalim zbog toga jer što ako je ostala trudna, tko će biti tata djetetu, tko je otac..“

Voditelj: „A što je s njenim osjećajima?“ (ovdje se video na X-u prekida)

Mladić 2: „Jednostavno je…“

Voditelj: „Radite nešto što povređuje drugo ljudsko biće.“

Mladić 2: „To je kako ste prvo rekli, kad radite takvo što, ne razmišljate što bi se moglo dogoditi poslije, ne razmišljate o posljedicama, samo mislite o tome što se događa sad“.

Inače, silovanje u Južnoafričkoj Republici je sustavni problem s kojim se zemlja bori već desetljećima, što potvrđuju i godišnje državne statistike o kriminalu. U 2022./2023. godini prijavljeno je 42.780 silovanja, kao i 10.718 seksualnih napada (statistike dostupne ovdje). 

Iz zemlje koja ima 62 milijuna stanovnika, vrlo mali broj građana emigrira u druge države. Po statističkom izvješću objavljenom u ožujku 2024. godine (dostupno ovdje) van Južnoafričke Republike je 2020. godine živjelo ukupno 914.901 njihovih državljana, najviše u Velikoj Britaniji (247.336), Australiji (199.690), SAD-u (117.321) i Novom Zelandu (73.846). Slijede Kanada (48.093), Njemačka (20.378), Mozambik (20.171), Zimbabve (19.731), Nizozemska (17.522) i Kraljevina Esvatini (12.712). Godine 2022. je ukupno 4.258 izbjeglica iz Južnoafričke Republike zatražilo azil, i to u SAD-u, Irskoj, Australiji, Kanadi i Izraelu.

Zaključimo, video koji se dijeli na X-u pogrešno je sinkroniziran i titlovan te ne prikazuje afričke migrante, nego uznemirujući razgovor s ovisnicima iz Johannesburga u Južnoafričkoj Republici, koji je prikazan u emisiji „Ross Kemp: Extreme World“.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.