L
upa

Pod Lupom #3 – tjedni pregled

Piše: Ivor Fuka
Mediji
21.10.2024.
Foto: Pixabay

Cijenjene čitateljice, cijenjeni čitatelji, kako bismo vam što bolje predstavili pregled rada našeg fact-checking portala, donosimo vam kratki pregled tema kojima smo se na Lupi bavili u tjednu iza nas. Kako ne biste propustili neki od naših tekstova, ovdje na jednom mjestu možete pronaći sve tekstove koje smo objavili proteklog tjedna, ukoliko ste propustili neki od njih. Pa krenimo …

Pod Lupom #1 – tjedni pregled

Pod Lupom #2 – tjedni pregled

Sredinom listopada jedna od zapaženiji vijesti u hrvatskom medijskom eteru bila je najava puštanja u promet nove dionice autoceste A11, Zagreb – Sisak. Više velikih medija tih je dana objavilo da je time konačno dovršena gradnja ove autoceste. Točno je, međutim, da A11 nije dovršena i neće biti puštena u promet u punom profilu. Puni profil autoceste A11, naime, prema državnom planu građenja autocesta, kao i prema poslovnim planovima Hrvatskih autocesta (HAC), duljine je 48 kilometara i sastoji se od pet dionica, što nije dovršeno, kao ni neki čvorovi koji su sastavni dio A11. Analizirali smo što sve nedostaje ovoj autocesti kako bi se moglo ustvrditi da je „dovršena“, kako je više medija učinilo u prethodnom razdoblju. 

Već nekoliko godina internetskim prostorom se širi fotografija snimljena na Drugom zasjedanju Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ) održanog u Jajcu 29. i 30 studenog 1943. godine. Na crno-bijeloj fotografiji se, među ostalima, nalazi i muškarac u tamnoj uniformi, a u njenom opisu tvrdi se kako je riječ o ustaškom zločincu Petru Brzici, čime se neizravno sugerira da su u Drugom svjetskom ratu partizani i ustaše očito surađivali s ciljem istrebljenja Srba. Međutim, riječ je o poznatoj fotografiji koja je u različitim veličinama objavljivana u desetinama knjiga, a osoba u tamnoj uniformi nije dokaz da su ustaše surađivale s partizanima jer se ne radi o Petru Brzici nego o vijećniku Prvog i Drugog zasjedanja AVNOJ-a, narodnom heroju dr. Pavlu Gregoriću, koji je nakon rata obnašao niz visokih dužnosti, između ostalog, bio je ministar u vladi od 1946. do 1948. godine, veleposlanik u Italiji, dugogodišnji predsjednik Crvenoga križa Jugoslavije, te potpredsjednik Savezne narodne skupštine od 1958. do svog umirovljenja 1970. godine. Da je na fotografiji uistinu Pavle Gregorić te da tu fotografiju ima u obiteljskoj arhivi potvrdio nam je i njegov unuk filozof Pavel Gregorić.

Rubni portal provjeri.hr objavio je članak o Protokolima sionskih mudraca, navodeći da se radi o “strateškom planu kazarskog naroda za osvajanje svijeta”. Tvrdi se da je “pravi“ autor protokola „nešto mnogo zlokobnije od čovjeka“ i da su oni napravljeni na velikom cionističkom tajnom kongresu u Baselu 1897. godine, kao i da predviđaju sve bitne događaje otada do danas. Spominju se zavjere iz sjene, masonske ruke, kazarske elite koje su na čelu globalnih organizacija poput UN-a. U samom tekstu mnoštvo je potpuno neutemeljenih, nesuvislih i apsurdnih tvrdnji, a u ovom tekstu novinarka Lupe, Dora Pavković, fokusirala se na suštinu članka, odnosno na njegove glavne ideje, a to je dobro poznata antisemitska teorija zavjere o Protokolima sionskih mudraca te teorija zavjere o Kazarima, s obzirom da je falsifikat o Protokolima još 1921. godine razotkrio Philip Graves iz londonskog Timesa, pokazavši da je falsifikat uglavnom kopija satire o Napoleonu III. koju je 1864. godine objavio francuski pravnik Maurice Joly, pod naslovom „Dialogue aux enfers entre Machiavel et Montesquieu“ (“Dijalog u paklu između Machiavellija i Montesquieua”).

U proteklom tjednu analizirali smo i video objavljen na društvenoj mreži Facebook u kojem se tvrdi da je 1891. godine postojalo samo sedam vrsta bolesti, a za njih se koristilo tek 12 vrsta lijekova, od kojih su svi, navodi se se, bili od bilja. „Kako smo samo uspjeli 120 godina kasnije imati službeno preko deset tisuća registriranih bolesti i 561.000 patentiranih farmaceutskih lijekova“, pita se ženska osoba u videu, koji je postao viralan prikupivši više od 325.000 pregleda. Radi se o tvrdnjama koje se često pojavljuju na društvenim mrežama. Ipak, one nisu točne. Naime, koncem 19. stoljeća ljudi su poznavali puno više vrsta bolesti, a vijest o tek sedam poznatih bolesti u 1891. godini, odnosno o samo dvanaest biljnih lijekova koji su se u to vrijeme koristili, u potpunosti je proizvoljna i ne odgovara poznatim povijesnim i znanstvenim činjenicama.

Već nekoliko godina na društvenim mrežama se širi dezinformacija o „partizanskim mirovinama” u kojoj se višestruko uvećava broj pripadnika Narodnooslobodilačkog rata iz Drugog svjetskog rata koji primaju mirovine u Hrvatskoj. „ČUDNA MATEMATIKA: 39.611 partizana i danas prima mirovinu, a Hrvatska po popisu ima samo 11.578 muškaraca starijih od 85 godina?”, glasi jedna od objava na društvenoj mreži X. Ova tvrdnja pojavila se prvi put na jednom portalu 2014. godine, a unatoč protoku vremena i danas se navode identične brojke. Kako smo utvrdili, ove informacije nisu točne, a nisu bile točne niti 2014. godine kada su se prvi puta pojavile. Valja naglasiti i kako je, prema Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO), jedina povoljnost ove kategorije umirovljenika “u odnosu na ostale korisnike mirovina u tome što im se za priznanje prava na mirovinu i određivanje visine mirovine priznaje staž ostvaren kao borcu NOR-a ili pripadniku Hrvatske domovinske vojske”. Otkrili smo i odakle zapravo dolazi podatak koji se već godinama ponavlja. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.