L
upa

Nije točno da 39.611 partizana prima mirovinu, iako Hrvatska ima samo 11.578 muškaraca starijih od 85 godina

Piše: Mladen Barbarić
Mediji
18.10.2024.
Foto: Pixabay

Na društvenim mrežama i dalje se širi dezinformacija o „partizanskim mirovinama” u kojoj se višestruko uvećava broj pripadnika Narodnooslobodilačkog rata (NOR) koji primaju mirovine u Hrvatskoj.

„ČUDNA MATEMATIKA: 39.611 partizana i danas prima mirovinu, a Hrvatska po popisu ima samo 11.578 muškaraca starijih od 85 godina?”, glasi jedna od takvih objava na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru (arhivirano ovdje). 

Ova dezinformacija se ponavlja unazad deset godina, kako u medijima, tako i na društvenim mrežama, pri čemu navodni broj 39.611 partizana s prolaskom vremena ostaje nepromijenjen (na primjer ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje ili ovdje). 

Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje objavljenim u rujnu 2023. godine (dostupno ovdje, arhivirano ovdje) na stranici 111 broj korisnika mirovine koju su zaslužili sudjelovanjem u NOR-u je 4.649. Brojka korisnika „partizanskih mirovina” dakle u novim objavama je uveličana gotovo devet puta. 

Niti u vrijeme kada se pojavio prvi tekst (arhivirano ovdje) koji iznosi ove podatke, u prosincu 2014. godine, ti podaci nisu bili točni. Naime, u tom tekstu se navodi sljedeće: "Statistika kaže da u ovom trenutku Hrvatska ima 39.611 živih sudionika NOB-a čija mirovina u prosjeku iznosi 2.721 kuna."

Međutim, ukoliko pogledamo u Statističke informacije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, broj 3/2014., od listopada 2014. godine vidljivo je kako je sudionika Narodnooslobodilačkog rata bilo gotovo dvostruko manje - 21.089.

Broj od 39.611 osoba koje primaju mirovinu kao sudionici NOR-a pronalazi se tek u Statističkim informacijama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, broj 2/2010., za mjesec lipanj.

Stoga je podatak koji se navodi u spomenutom tekstu u prosincu 2014. godine potpuno netočan.

Nadalje, u objavi stoji i kako Hrvatska prema popisu ima „samo 11.578 muškaraca starijih od 85. godina” što je također netočno. Naime, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u posljednjem popisu iz 2021. godine u rubrici Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2021. - Stanovništvo Republika Hrvatska, u Hrvatskoj živi ukupno 27.547 muškaraca starijih od 85. godina, čime je službena brojka umanjena više od dva puta.

Ni prema informacijama iz popisa 2011. godine broj muškaraca starijih od 85. godina nije 11.578. Pri tome mirovine primaju i muškarci i žene pa je nejasno u kojoj je korelaciji usporedba broja osoba koje primaju mirovine i muškaraca starijih od 85 godina. 

Valja naglasiti i kako su mirovine učesnika NOR-a regulirane zajedno s mirovinama pripadnika „Hrvatske domovinske vojske”

Prema Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) (arhivirano ovdje), „jedina povoljnost u odnosu na ostale korisnike mirovina je u tome što im se za priznanje prava na mirovinu i određivanje visine mirovine priznaje staž ostvaren kao borcu NOR-a ili pripadniku Hrvatske domovinske vojske”.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.