L
upa

Pod Lupom #13 – tjedni pregled

Piše: Ivor Fuka
Mediji
31.12.2024.
Foto: Denis Lovrović/Lupiga.Com

Kako bismo našim čitateljicama i čitateljima što bolje predstavili rad našeg portala specijaliziranog za činjeničnu provjeru i danas vam donosimo kratki pregled tekstova koje smo objavili prošlog tjedna, koji je ujedno bio i posljednji tjedan 2024. godine. S obzirom da se u nedjelju održao prvi krug predsjedničkih izbora, novinarke i novinari Lupe fokusirali su se na provjeru izjava koje su pred same izbore davali predsjednički kandidati. 

Na sučeljavanju predsjedničkih kandidata održanom na Hrvatskoj radioteleviziji, bilo je obilje materijala za činjeničnu provjeru. Dio takvih izjava provjerili smo i na Lupi, a jednu od njih izrekao je i predsjednički kandidat Dragan Primorac kojeg podržava HDZ. Govoreći o Milanovićevom „diplomatskom dosegu“, Primorac je ustvrdio da je aktualni predsjednik tijekom svog mandata, od devet službenih putovanja, čak četiri puta bio u Republici Srpskoj. Međutim, činjenice demantiraju kandidata HDZ-a.

Istu večer i na istom mjestu Primorac je u samo 60 sekundi izrekao dvije informacije koje smo provjerili. Prvo je, zahvaljujući se hrvatskim graničnim policajcima, rekao da Hrvatska ima najdulju granicu od svih članice Europske unije, što je informacija koju često ponavljaju političari, ali i neki mediji, a potom je ustvrdio da je za vrijeme svog premijerskog mandata Zoran Milanović „bez ikakve kontrole granice propustio više od 800.000 ilegalnih migranata koji su napravili golemu pomutnju“. 

Tijekom sučeljavanja kandidatkinja stranke Možemo!, Ivana Kekin, poručila je kako Europska unija treba izglasati politiku za pravednije i solidarnije rješenje migrantske krize. No, takvu jednu politiku Europska unija je donijela nedavno. Mladen Barbarić je analizirao o kakvoj se politici radi i što donosi Sporazum o migracijama i azilu, odnosno nova pravila koja su javno objavljena još 22. svibnja. 

Na društvenim mrežama se zadnjeg tjedna kampanje za predsjedničke izbore pojavila informacija da je najveći donator kandidatkinje Ivane Kekin „Srbijanac iz Beograda“, koji joj je uplatio 62.000 eura. Ista tvrdnja mogla se pronaći i na stranicama internetskog portala Direktno. Ladislav Tomičić provjerio je koliko u tome ima istine. 

Naša suradnica Marijana Matković analizirala je na koji su se način predsjednički kandidati tijekom kampanje bavili temom umirovljenika, odnosno pitanjima visine mirovina i načina na koji ih povećati. Iako im ove teme nisu bile u fokusu, kandidati su ipak ponešto govorili i o umirovljenicima i mirovinama. Uglavnom uz nerazumijevanje teme. Detaljnu analizu možete pronaći na ovoj poveznici.

Nezavisni kandidat na predsjedničkim izborima, poduzetnik Niko Tokić Kartelo, gostovao je u Index Studiju. Tijekom razgovora Tokić Kartelo govorio je i o nekim svojim obećanjima, među ostalim, da će učiniti za Hrvatsku više nego svi dosadašnji predsjednici zajedno. Nakon nekoliko potpitanja, u Index Studiju ipak je ustvrdio da to nije baš tako rekao. Provjerili smo je li to istina. 

U više navrata i prije službenog početka predizborne kampanje, ali i u samoj kampanji, predsjednički kandidat Mosta, Miro Bulj, iznosio je niz informacija o napretku Sinja čiji je Bulj gradonačelnik. Lupin novinar Mladen Barbarić detaljno je analizirao iznesene informacije i usporedio ih sa službeno dostupnim podacima kako bi utvrdio što je od onog što Bulj govori zapravo točno. 

Tijekom svoje kampanje Branka Lozo, predsjednička kandidatkinja stranke Dom i nacionalno okupljanje, kao jednu od njoj važnih tema izdvojila je i glumca Radu Šerbedžiju. „Brijune je okupirao Rade Šerbedžija sa svojom jugokomunističkom svitom, a to mu je omogućila Plenkovićeva ljubljena ministrica Nina Obuljen, Ninočka“, izjavila je Lozo, a Lupa je provjerila je li zaista ministrica kulture omogućila poznatom hrvatskom glumcu da „okupira“ Brijune. 

I jedna izjava predsjedničkog kandidata Tomislava Jonjića zaslužila je činjeničnu provjeru. Naime, Jonjić je na svom Facebook profilu objavio da je „omladinac Zoran Milanović“ sudjelovao o osnivanju „Udruženja za jugoslavensku demokratsku inicijativu (UJDI)“, političke organizacije koja je osnovana 1989. godine, a zalagala se za očuvanje Jugoslavije. Tu je tvrdnju potom objavilo i više domaćih medija, a Lupa je provjerila je li ona istinita. 

Uoči izborne šutnje, objavili smo i pregled svih činjeničnih provjera vezanih za predsjedničke izbore. Radi se o ukupno 18 tekstova, a taj pregled možete pronaći na ovoj poveznici.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.