Pod Lupom #5 – tjedni pregled
U želji da što bolje predstavimo rad našeg fact-checking portala, donosimo vam kratki pregled tema kojima smo se na Lupi bavili u prethodnom tjednu. A proteklog tjedna analizirali smo je li nadstrešnica na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, koja je pala i usmrtila četrnaest osoba, bila predmet obimne rekonstrukcije stanične zgrade. Bavili smo se i pitanjem sudjelovanja pripadnika Oružanih snaga RH u NATO aktivnosti za sigurnosnom i obučnom potporom Ukrajini (NSATU), fotografijama iz „grada Valencije“ objavljenim na Indexu, a koje uopće nisu snimljene u Valenciji, ali i zadarskim gradskim vijećnikom i bivšim predsjednikom županijskog vijeća HSP-a, Matom Lukićem, koji je kazneno prijavljen zbog komentara na društvenoj mreži.
Na Željezničkoj stanici u Novom Sadu prošlog se tjedna dogodila tragična nesreća u kojoj je poginulo 14 osoba. Do nesreće je došlo kada se na nedavno renoviranoj staničnoj zgradi urušila nadstrešnica i pala na veći broj prolaznika. Odmah nakon nesreće na društvenoj mreži X oglasio se ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije, Goran Vesić te ustvrdio kako nadstrešnica nije bila predmet obimne rekonstrukcije, koja se na toj lokaciji izvodila godinama i koja je stajala 16 milijuna eura. Takvu tvrdnju u priopćenju je ponovio i nacionalni upravitelj željeznice, tvrtka Infrastrukture železnica Srbije, čijim internetskim stranicama od dana nesreće nije bilo moguće pristupiti. Međutim, Lupa je analizirala dostupne materijale koji se mogu pronaći iz čega proizlazi da je urušena nadstrešnica ipak bila predmet rekonstrukcije. Naime, na više fotografija i video snimki se mogu vidjeti radovi na vanjskoj nadstrešnici željezničkog kolodvora, dok fotografije nadstrešnice prije i poslije provedene rekonstrukcije stanice jasno pokazuju da je nadstrešnica u određenoj mjeri renovirana. O tome govore i izjave Ane Ferik-Ivanovič, predsjednice Društva arhitekata Novog Sada te Zorana Đajića koji je radio kao konzultant Saobraćajnog instituta CIP iz Beograda tijekom izrade projekta rekonstrukcije Željezničke stanice.
Španjolsku su prošlog tjedna pogodile katastrofalne poplave, koje su odnijele preko 200 života i nanijele veliku štetu najteže zahvaćenim područjima, a najviše je stradala provincija Valencija koja ima površinu veću od trećine Hrvatske, i u kojoj živi milijun stanovnika više nego u Hrvatskoj. Vijesti iz Španjolske prenosili su i brojni hrvatski mediji, a potpuno netočne informacije hrvatskim je čitateljima i čitateljicama donio internetski portal Index.hr. Naime, u tekstu objavljenom 31. listopada u 13:13 sati na Indexu grad Valenciju naziva se mediteranskim rajem, gradom koji se „ponosi svojom bogatom kulturnom baštinom“. „Internetom se šire tužni prizori ovog lijepog grada koji slamaju srca mnogih ljudi. Ulice su pod vodom, a oštećenja na zgradama i infrastrukturi su ogromna“, stoji među ostalim u nepotpisanom Indexovom tekstu. Članak je opremljen s četiri fotografije na kojima su prikazane atraktivne vizure grada, a potom slijede i četiri fotografije koje bi trebale ilustrirati katastrofalne posljedice poplave u gradu Valenciji. Međutim, nijedna od te četiri fotografije nije snimljena u gradu Valenciji. Dvije od njih čak nisu ni iz provincije Valencija, nego iz Letura, starog gradića u provinciji Albacete, udaljenog 250 kilometara od Valencije. Ovakvom kombinacijom fotografija u opremanju teksta čitatelje se može dovesti u zabludu da se na fotografijama poplavljenih područja nalaze baš one prepoznatljive vizure središta grada iz vremena prije poplave koje su predstavljene u tekstu.
Zbog javnog poticanja na nasilje i mržnju u listopadu je kazneno prijavljen zadarski gradski vijećnik i bivši predsjednik županijskog vijeća HSP-a, Mate Lukić. Prijavljen je zbog komentara koji je napisao na društvenoj mreži Facebook ispod snimke stranih radnika koji plešu na koncertu u Zagrebu, a koji je imao sljedeći sadržaj: „Nepalci imaju najmanji IQ na planeti, u prosjeku oko 40, oni su bezopasni temperamentom i fizički. Ovi ostali, hmm, hmm. Slučaj BB je samo uvertira. Tko bi rekao da će na Sinjoretovu gdje nismo zaključavali kuće zalaskom sunca djeca bježat u kuće, a žene u gradu biti u strahu“. Izvor na koji se Lukić poziva, a koji je Lupa pomno analizirala, znanstveno je neutemeljen i dolazi od kontroverznog psihologa Richarda Lynna, koji je kroz svoju karijeru promovirao rasističku agendu, bijeli nacionalizam i, vlastitim riječima, “znanstveni rasizam”. Tvrdnje o nevjerojatno niskom prosječnom IQ-u i Nepalcima kao “najglupljoj naciji” znanstveno su neutemeljene i doprinose daljnjoj dehumanizaciji i marginalizaciji jedne od najbrojnijih skupina stranih radnika u našem društvu. Tekst možete pronaći na ovoj poveznici.
Tjednima je u Hrvatskoj jedna od glavnih političkih tema sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga RH u NATO aktivnosti za sigurnosnom i obučnom potporom Ukrajini (NSATU), odnosno činjenica da je hrvatski predsjednik Zoran Milanović odbio dati suglasnost za sudjelovanje Oružanih snaga u toj aktivnosti. Prijedlog je potom Vlada uputila u Sabor koji bi o njemu trebao odlučiti dvotrećinskom većinom, nakon čega se javilo pitanje je li takvo odlučivanje protuustavno. Takvu tezu zastupaju bivši hrvatski predsjednik Ivo Josipović i politički analitičar Žarko Puhovski, međutim Lupa je za mišljenje zatražila Đorđa Gardaševića, redovitog profesora na Katedri za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu, koji tumači kako je je za odobrenje djelatnosti (ili misije) NSATU ipak potrebna dvotrećinska većina u Saboru, nakon što joj predsjednik Republike Zoran Milanović nije dao zeleno svjetlo.