Što smo provjerili u ožujku?

U još jednom mjesečnom pregledu ukratko predstavljamo teme kojima se Lupa bavila u ožujku. Kao i uvijek, dezinformacije na internetu strogo prate dnevnopolitičke događaje kao i one iz popularne kulture pa je i ovoga mjeseca riječ o kolažu tema koje su zaokupile medijski prostor. Od prosvjeda u Srbiji preko hit serije „Adolescence” do manje ili više sitnih političkih prepucavanja, što domaćih, što onih iz bliskog susjedstva. Dakako, ni ovoga mjeseca nisu nas zaobišli dezinformacije vezane uz homoseksualace i etničke manjine.
Spomenuta serija „Adolescence” zaintrigirala je publiku diljem kontinenta te će se, prema posljednjim vijestima, prikazivati i učenicima viših razreda osnovnih škola u Britaniji. Drama koja tematizira maloljetničko nasilje, posebice ono izazvano mizoginijom otvorila je pitanja koja su do sada bila tabuizirana. Kako i s kojim ciljem se ova serija politizira na društvenim mrežama istražili smo u ovom tekstu.
Gotovo četiri mjeseca nakon prvog kruga predsjedničkih izbora nismo zaboravili riječi Nikole Grmoje iz izborne noći. Tada je naime izjavio kako je kampanja Mostovog kandidata Mire Bulja koštala kao polovna škoda. U međuvremenu, stigli su rezultati Izvješća o provedenom nadzoru financiranja izborne promidžbe koji se ni izbliza ne slažu s Grmojinim „izvještajem“.
Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman nedavno je boravio u posjetu Bugojnu kamo se vratio nakon devet mjeseci. Lokalni novinari nisu zaboravili njegovu lanjsku izjavu kada je rekao kako se tamo „zatire hrvatski identitet” što je sada Grlić Radman pokušao negirati. Mi smo pak provjerili što je i kako govorio.
U obračunu s neistomišljenicima, voditelj na Z1 televiziji Velimir Bujanec iznio je tvrdnju kako je bivša administracija SAD-a potrošila osam milijuna dolara na transrodne miševe dok zagrebački gradonačelnik troši 400.000 eura za sterilne komarce. Koliko ima istine u njegovoj tvrdnji provjerili smo u ovom tekstu.
U lokalnim političkim obračunima oglasio se i zastupnik zagrebačke gradske skupštine Dejan Kljajić uz tezu kako je od svih žičara u Europi najjeftinija upravo ona zagrebačka. Koliko je njegova tvrdnja točna provjerili smo ovdje.
Javnost je iznenadila snimka s povijesnih beogradskih protesta kada se na stotine prosvjednika tijekom 15-minutne šutnje neobjašnjivo koordinirano podijelilo. Ubrzo su krenule špekulacije kako je srpska policija koristila „zvučni top” za razbijanje prosvjeda. O svim dostupnim činjenicama o ovoj temi pisali smo na ovoj poveznici.
Usred tenzija oko naloga za uhićenje Milorada Dodika, Radiotelevizija Republike Srpske prenijela je i vijest nekih „svjetskih medija” koji predsjednika Republike Srpske proglašavaju čuvarom mira i Dejtonskog sporazuma. O kakvim je medijima riječ i na koji način se u državnim medijima kreira podrška vodećoj političkoj stranci istražili smo na ovom mjestu.
S društvenih mreža dolazi nam i niz relativno poznatih dezinformacija. Ovoga puta pojavila se vijest prema kojoj Donald Trump sugerira da chemtrailsi možda doprinose porastu autizma. Da li je predsjednik uistinu govorio o nečemu takvom provjerili smo ovdje.
Tragična sudbina zarobljenih kolaboracionističkih vojski na Bleiburgu bila je pak tema drugog korisnika društvene mreže X. Uz priložene brojke stradalih pojavila se i ilustracija za koju smo u ovom tekstu utvrdili kako zapravo potiče iz ustaškog logora Jasenovac.
Zagrebački odvjetnik Davorin Karačić prošlog je mjeseca prenio informaciju insinuirajući da se britansko školstvo islamizira. Koliko je njegova objava točna provjerili smo ovdje. U sličnom tonu nastupa i korisnik društvene mreže X koji se pak okomio na tamošnje sudstvo ustvrdivši da je sudac oslobodio „bandu pijanih Somalijaca” jer „zbog religije nisu navikli piti alkohol”. U tekstu koji se bavi ovom temom otkrivamo pak kako loše novinarstvo može utjecati na raspirivanje međureligijskih tenzija.
Slično se događa i u slučaju „inspiriranom“ izraelsko-palestinskim sukobom gdje se na društvenim mrežama koristi isječke izraelske satirične emisije pripisujući ih Kanađanima. Kako od islamofobije ne pati samo Zapad pokazuje i primjer hinduističkih krajnje desnih skupina iz Indije.
Osim muslimana, na udaru su tradicionalno i pripadnici LGBTQ zajednice koji su nerijetko meta kritika poput onih da je riječ o trendu ili izboru. Koliko je stvarnost kompleksnija bavimo se u iscrpnoj temi koju možete pročitati ovdje. U detaljnom pregledu utjecaja algoritama društvenih mreža na javni diskurs pisala je naša Dora Pavković, dok se algoritmom društvene mreže X bavimo na ovoj poveznici.
Za kraj, prošlog mjeseca pojavio se i novi oblik „vishinga” na što upozorava Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Na koji način prevaranti koriste ime ove institucije kako bi građane uvjerili da se rastanu od svog novca možete pročitati na ovoj poveznici.