L
upa

Ne, napadačice nisu izbjegle zatvor jer su kao muslimanke nenavikle na alkohol, već zbog drugih faktora

Piše: Mladen Barbarić
Društvene mreže
28.3.2025.
Foto: Snimka zaslona/YouTube

„Banda pijanih Somalijaca napala ženu. Sudac ih oslobodio jer 'zbog religije nisu navikli piti alkohol'. Ovo nećete vidjeti ni čuti u tradicionalnim medijima“, napisao je na svom profilu korisnik društvene mreže X (arhivirano ovdje). 

Uz ovaj komentar podijelio je status s engleskog govornog područja korisnika „Concerned Citizen“ (u prijevodu „Zabrinuti građanin“) u kojem stoji sljedeće (arhivirano ovdje): „U Leicesteru banda pijanih somalijskih muslimana silom je napala ženu, više puta ju udarajući nogama, uzrokujući bolne tjelesne ozljede. Međutim, sudac im je svima dao uvjetne zatvorske kazne jer zbog vjere 'nisu navikli na konzumiranje alkohola'. To je Britanija dvostrukih mjerila”. 

Priložen je i video na kojem najveći dio zauzima snimka nadzorne kamere, dok je na lijevoj strani fotografija žrtve, a na desnoj četiri napadačice. U gornjem dijelu kolaža stoji natpis na engleskom jeziku „Ženska banda koja je cipelarila ženu u glavu vičući Ubij bijeli ološ”, a u donjem dijelu „Oslobođene nakon što je sudac čuo kako nisu navikle na piće jer su muslimanke”. Na lijevoj strani kolaža nalazi se i treći natpis „treba vidjeti da bi se povjerovalo”.

Iako je događaj prezentiran kao da se radi o nedavnom incidentu, pretragom dolazimo do podatka da se napad odvio prije 15 godina, u lipnju 2010. godine, o čemu je portal za provjeru činjeničnosti Full Fact pisao još 8. prosinca 2011. godine.

Kako su još tada utvrdile britanske kolege, navedena interpretacija događaja proizlazi iz tekstova tabloida Daily Mail (arhivirano ovdje) i lista The Telegraph (arhivirano ovdje) objavljenih 7. prosinca 2011. godine, kao i drugih medija koji su se „usredotočili na neobičnu okolnost kako su žene nenavikle na alkohol jer su muslimanke što je utjecalo na njihovo ponašanje”. 

Kolege s Full Facta tada su kontaktirale sud u Leicesteru kako bi dobile više detalja. U odgovoru suda stoji kako je „presuda donesena usmeno i ne postoji pisani trag” te su novinari upućeni na tekst objavljen u lokalnim novinama Leicester Mercury. Službenici suda su također naglasili i "kako se referenca na alkohol odnosi na stav obrane dok je na presudu utjecala uloga žrtvinog partnera".

Originalni tekst iz Leicester Mercuryja više nije dostupan, ali Full Fact prenosi dijelove prema kojima je raspravni sudac Robert Brown u obraćanju optuženicama izjavio kako je napad bio ružan i baca loše svjetlo na optužene. "Oni koji nekoga obore na pod i zatim ga udaraju u glavu mogu očekivati zatvor, ali dat ću vam uvjetnu kaznu", prenose se sučeve riječi izrečene u sudnici. Nadalje, u tom novinskom izvještaju sa suda navodi se da je „sudac prihvatio kako su žene (napadačice, op.a.) mogle biti žrtvama neprimjerene upotrebe sile žrtvinog partnera“ koji je bio prisutan na licu mjesta u vrijeme napada. Zaključak teksta Leicester Mercuryja, kao i izvora fact-checkera s Full Facta u pravosuđu, jest da je upravo ta okolnost dovela do uvjetne kazne.

Prema Full Factu, u originalnom tekstu Leicester Mercuryja, alkohol se spominje tek pri kraju kao detalj, a ne bitan faktor u odluci suda, kada novinar lokalnog lista citira zastupnika obrane, odvjetnika Garyja Shorta koji je naveo kako su one „muslimanke iz Somalije te alkohol i droge nisu nešto na što su navikle”. 

Zaključno, osim što je događaj od prije 15 godina predstavljen kao nešto što se dogodilo nedavno, hrvatski korisnik Twittera netočno navodi da se radilo o napadu "pijanih Somalijaca", dakle, muškaraca na ženu, kao i to da su napadači oslobođeni. Pogrešno su interpretirani i razlozi zbog kojih je agresivni napad četiri žene porijeklom iz Somalije završio uvjetnom, a ne zatvorskom kaznom. Naime, razlog nije to što kao muslimanke nisu navikle na alkohol, već prekomjerna upotreba sile žrtvinog partnera prema njima. Inače, događaj se odvio kada su tri sestre, Ambaro Maxmed, Ayan Maxmed i Hibo Maxamed, te njihova rođakinja Ifrah Nur nakon noćnog izlaska napale Rheau Page koja je bila u društvu partnera Lewisa Moorea. Obje su se strane tijekom iskaza međusobno optuživale za rasističke napade, ali policija nije smatrala kako je riječ o napadu s pozadinom rasne netrpeljivosti. Prema pisanju Daily Maila, sudac Robert Brown odlučio je pak da, zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda, sve četiri napadačice zaslužuju zatvorsku kaznu od šest mjeseci pustivši ih na slobodu uz uvjet od godine dana. Hibo Maxamed dobila je i četiri mjeseca zabrane izlaska između 21 i 6 sati, dok su ostale kažnjene sa po 150 sati društveno korisnog rada.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.