L
upa

Hit serija „Adolescence” našla se na udaru lažnih vijesti, a dijeli ih i Elon Musk

Piše: Mladen Barbarić
Društvene mreže
29.3.2025.
Foto: Snimka zaslona/Netflix

Hit serija „Adolescence” koja se prikazuje na streaming platformi Netflix, a tematizira maloljetnička ubojstva u Engleskoj, našla se na udaru lažnih vijesti. Naime, vlasnik društvene mreže X, Elon Musk, nedavno je podijelio (arhivirano ovdje) objavu Iana Milesa Cheonga (arhivirano ovdje) kratko komentirajući – „Wow”. Inače, Cheong je javnosti poznat kao gaming novinar i bivši moderator s Reddita, a pisao je i za neke konzervativne američke medije te se prometnuo u zvijezdu Twittera, današnjeg X-a gdje ga prati 1,2 milijuna korisnika. 

Originalna objava Cheonga koja je pregledana gotovo pet milijuna puta, a koju je Musk podijelio istog dana kada je i objavljena, 20. ožujka, tvrdi sljedeće: „Netflix ima seriju po imenu Adolescence o britanskom ubojici koji je u autobusu nožem izbo djevojku na smrt i rađena je po stvarnim događajima poput ubojstva u Southportu. I pogodite što. Zamijenili su rasu stvarnog ubojice, crnog migranta, u bijelog dječaka kojeg je radikalizirao pokret crvene pilule. Apsolutna anti-bjelačka propaganda”.

(Snimka zaslona/X)

Spomenuti pokret „crvene pilule“, odnosno „red pill movement“ rastuća je supkultura među mladim muškarcima i vid moderne mizoginije, o čemu više možete pročitati na ovoj poveznici

Cheong se referira na tragični događaj iz prošle godine koji je potresao Veliku Britaniju, a o čemu su izvještavali i hrvatski mediji (dostupno ovdje i ovdje). Naime, 29. srpnja 2024. godine, tada 17-godišnji Axel Rudakubana, na radionici joge u gradu Southportu nedaleko Liverpoola, nožem je ubio tri djevojčice dok je deset drugih napada ostalo na pokušaju ubojstva za što je u siječnju ove godine kažnjen s 52 godine zatvora (dostupno ovdje). 

Obzirom da je Netflix najavio seriju još lani u ožujku (dostupno ovdje), a snimanje je prema službenom kanalu Netflix UK&Ireland na X-u, počelo najkasnije 18. srpnja, 11 dana prije tragedije u Southportu, serija očito ne tematizira ovaj specifični događaj.

(Snimka zaslona/X)

Kako stoji na službenoj stranici Netflixa, „dok priča o Jamieu (13-godišnjem protagonistu mini serije, op.a) nije utemeljena na stvarnoj osobi ili događaju, ideja za seriju pojavila se nakon što je koautor Graham (Stephen, op.a.) na vijestima čuo izvještaje o mladićima upletenim u zločine počinjene nožem”. U istom tekstu Netflix prenosi riječi Grahama koji je ustvrdio: „To me šokiralo. Mislio sam, 'Što se događa u našem društvu u kojem dječak na smrt izbode djevojčicu? Što to potiče?'. A onda se sve opet dogodilo, pa još jednom. Zapravo sam htio upozoriti na to i zapitati se: Zašto se to događa sada? U čemu je stvar? Kako smo došli do toga”.

Kako je proces realizacije projekta prolazio autori i režiser sve su se više bavili pitanjem „muškog bijesa”. U intervjuu objavljenom 10. ožujka ove godine na BBC-ju (dostupno ovdje na 09:30) koautor Jack Thorne navodi da je inicijalna ideja za seriju potaknuta osobama prisutnima na internetu, a koje promoviraju mizoginiju u puno težem obliku nego što to čini Andrew Tate, kojeg su rumunjske vlasti prošli mjesec pustile iz kućnog pritvora unatoč tome što je osumnjičen za krijumčarenje ljudi, seks s maloljetnim osobama i pranje novca.

„Phil (Barantini, op.a.) i Stephen (Graham, op.a.) su htjeli ispričati priču o zločinima počinjenim nožem. Dosta smo razgovarali o tome što želimo reći o zločinima počinjenim nožem i što želimo reći o tinejdžerima koji nanose povrede drugim tinejdžerima. Kako smo nastavili razgovore počeli smo razmatrati muškost. Dakle, htjeli smo pogledati u oči muškog bijesa bez filtera”, objasnio je Jack Thorne jedan od autora serije „Adolescence”.

„Iako govorimo o muškom bijesu, zapravo se radi o dječačkom bijesu, zar ne? Jer, (protagonist, op.a.) je jako mlad, izgleda i mlađe od 13 godina, a već je zasićen incelovskim frazama. Govori o pravilu 80:20 koje kaže kako 80 posto djevojaka privlači 20 posto muškaraca, mislim, već je na tom putu...”, nadovezao se BBC-jev voditelj.

„Da, to je dijelom rezultat onoga što internet može napraviti, a dijelom je to rezultat indoktrinacije, i tu ne govorim o Andrewu Tateu, govorimo o glasovima puno opasnijim od njega. Dijelom je to i rezultat načina na koji gleda na svijet. Ono što sam otkrio istražujući ove stvari, a gledao sam detaljno i na brojnim mjestima koja radije ne bih vidio, jest da u tome postoji logika. To me otkriće najviše zabrinulo. Oni ne pokušavaju prodavati mitove, postoji logika u tome kako vide svijet i uspijevaju uvući dječake u to. I to je ono što je zastrašujuće”, zaključuje koautor Jack Thorne.

Zaključno, serija „Adolescence” nije zasnovana na specifičnom događaju zbog čega je netočna tvrdnja kako su tamnoputi zločinci iz stvarnosti zamijenjeni bijelim glumcima u seriji. Štoviše, prema izjavama samih autora serije, ona se temelji na fenomenu maloljetničkih zločina počinjenih nožem, a potaknutih mizoginijom i rastućom incel kulturom prema kojoj „uglavnom heteroseksualni muškarci kreiraju vlastiti identitet na temelju percipiranog nedostatka romantične i seksualne paženje od strane žena”.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.