L
upa

Novi slučajevi "vishinga", HZZO upozorava građane da ne nasjedaju

Piše: Ivor Fuka
Politika i društvo
27.3.2025.
Foto: Pixabay

„Vishing“, oblik prijevare koja se odvija telefonskim putem prisutan je već dugi niz godina, a na najnoviju seriju slučajeva upozorio je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO). 

Pojam „vishing“ dolazi iz engleskog jezika i kovanica je riječi „voice“ i „phishing“. Prevaranti se najčešće predstavljaju kao službenici banaka, policije ili nekih drugih institucija i ustanova, koristeći manipulaciju i hineći hitnost kako bi žrtvu nagovorili na suradnju, s ciljem da je navedu da im uplate novčana sredstva ili otkrije osjetljive informacije, poput lozinki, brojeva kreditnih kartica ili podataka o bankovnom računu.

U najnovijim slučajevima „vishinga“, kako napominju u HZZO-u, nepoznate osobe se u telefonskim pozivima građanima predstavljaju kao djelatnici HZZO-a, nudeći im određene usluge i proizvode. Navode konkretan slučaj jedne njihove korisnice koja im je prijavila da ju je nepoznata osoba telefonski kontaktirala i predstavila se kao djelatnik HZZO-a nudeći joj pojas za kralježnicu, u što je korisnica posumnjala te je odmah kontaktirala HZZO. 

„U više navrata upozoravali smo građane da ne nasjedaju na pokušaje prijevare od strane različitih trgovaca i akvizitera koji se lažno predstavljaju kao djelatnici HZZO-a nudeći pri tome usluge pregleda i pretraga, skupe aparate i preparate telefonski ili na kućnim adresama građana. U proteklih nekoliko godina bilo je više dojava građana o prevarantima koji zloupotrebljavaju ime HZZO-a, tražeći čak novčani polog i pin bankovnih kartica“, objašnjavaju u HZZO-u.

Napominju kako njihov zavod isključivo obavlja poslove koji se tiču ostvarivanja prava na obvezno zdravstveno osiguranje i dopunsko zdravstveno osiguranje u službenim ispostavama i područno ustrojstvenim jedinicama, a ne na kućnim adresama niti telefonskim pozivima

„Djelatnici HZZO-a ne bave se prodajom, niti preporukom bilo kakvih proizvoda. Pozivamo građane koji se nađu u spomenutoj situaciji da ne daju svoje osobne podatke nepoznatim osobama putem telefona i da svaki pokušaj prijevare prijave policiji“, zaključuju u HZZO-u.

U policiji, pak, savjetuju građane kako se zaštititi od pokušaja „vishinga“ pozivajući ih na oprez kada prime neočekivani telefonski poziv. 

„Uzmite broj pozivatelja i recite da ćete ih nazvati. Da biste potvrdili njihov identitet, potražite telefonski broj organizacije i izravno ih kontaktirajte. Nemojte provjeriti pozivatelja koristeći telefonski broj koji su oni naveli (može biti lažan ili krivotvoren). Prevaranti mogu pronaći vaše osnovne podatke online (npr. društvene mreže). Nemojte pretpostaviti da je pozivatelj legitiman samo zato što ima takve pojedinosti. Nemojte dijeliti kartični PIN ili lozinku za online bankarstvo. Vaša banka to nikada neće tražiti. Ne šaljite novac na neki račun na njihov zahtjev. Vaša banka nikada neće tražiti da to učinite. Ako mislite da se radi o lažnom pozivu, prijavite svojoj banci“, navode u policiji. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.