Pod Lupom #6 – tjedni pregled
Kako bismo što bolje predstavili rad našeg fact-checking portala, početkom svakog tjedna donosimo vam kratki pregled tema kojima smo se na Lupi bavili u prethodnih sedam dana. Pa krenimo redom. Bavili smo se teorijama zavjere koje širi urednik i voditelj HRT-ove emisije „Na rubu znanosti“, Krešimir Mišak tvrdeći da će ljudima zabraniti da hodaju više od petnaest minuta. Analizirali smo slučaj otkupa stana o kojem je govorio kandidat za predsjednika Republike Hrvatske, Dragan Primorac. Potom smo provjerili odakle dolaze tvrdnje da su popularni animirani likovi, Štrumpfovi, socijalisti, te je li palestinski influencer zaista „poginuo već devet puta“. Također smo analizirali zbog čega je premijer Andrej Plenković prekinut na svojoj tiskovnoj konferenciji u Budimpešti te donijeli priču o još jednom prevarantskom oglasu.
Krešimir Mišak, urednik i voditelj HRT-ove emisije „Na rubu znanosti“ prošle se godine pojavio u dva podcasta gdje je propagirao teorije zavjere o konceptu “petnaestominutnog grada” i njegovoj provedbi u engleskom gradu Oxfordu, nazivajući ga „konclogorom“. „Prvo su postavili kamere posvuda. Onda su rekli, bit će petnaestominutni grad da tebi sve bude u krugu hoda. Međutim, ne smiješ ići autom izvan tog kruga da ne trošiš Co2, ili ako ideš, snimaju te kamere pa te globe. Dakle, to je pravi konclogor koji se nadovezuje na to da se propagiraju kukci…”, rekao je Mišak u podcastu Sekstant. Također će reći i sljedeće: “U Oxfordu se radi eksperimentalni program petnaestominutnog grada. To je, znači, grad u kojem ti možeš hodati samo petnaest minuta, a van toga ne možeš, da ne bi previše Co2 izdisao, pa da se zbog tvoje šetnje ne bi negdje otopio ledenjak”. Odlučili smo upoznati naše čitatelje o tome što je zaista „petnaestominutni grad“ oko kojeg se često šire teorije zavjere – mnogi tvrde da su sheme osmišljene kako bi kontrolirale stanovništvo, ograničavale im kretanje i zarobile ih u njihovim domovima.
Proteklog tjedna jedna od tema koja je imala poseban medijski interes bio je slučaj stana kojeg je svojevremeno u Splitu po povlaštenoj cijeni otkupila majka Dragana Primorca, kandidata na predstojećim izborima za hrvatskog predsjednika kojeg podržava HDZ. O meritumu stvari govorio je sam Primorac u intervjuu za N1 televiziju. „Ja vas pitam: u trenutku kad je vaša majka kupila stan jeste li vi u tom stanu živjeli? Vi, Dragan Primorac? (…) Vrlo je bitno, jer vaša je majka ostvarila popust od 15 posto zbog toga što je netko u tom stanu živio, ako je taj netko bio Dragan Primorac, njen sin, onda je taj popust besmislen“, pitao je novinar Ilija Radić, a Primorac mu je na ovo pitanje odgovorio ovako: „Znači, vi sad meni govorite da je grad Split napravio nešto protuzakonito, lijepo uzmite sad papir, tužite Grad Split. Zašto postavljate pitanje meni za stan koji je kupila moja mama?“. Predsjednički kandidat je, također, zaključio: „Niti ima veze sa mnom, niti ima veze s bilo kojom drugom institucijom”. Nakon intervjua na svom se Facebook profilu oglasio zamjenik gradonačelnika Splita, Bojan Ivošević, predočivši dokumente koji, kako tvrdi, ne samo da potvrđuju kako je Dragan Primorac ipak imao veze sa stanom koji je njegova majka 2001. godine otkupila od Grada Splita, već da je i sam Primorac uplatio jamčevinu za otkup stana. Što točno kažu ovi dokumenti iz arhive Grada Splita?
Što Štrumpfovi zaista predstavljaju? Prema jednoj od popularnih teorija, Štrumpfovi predstavljaju socijalističko, čak komunističko društvo. U postu koji dijele korisnici društvene mreže Facebook navodi se: "Tvorac Štrumpfova, Peyo, bio je socijalista. Štrumpfovi žive zajednički život bez novca. Veliki Štrumpf podseća na Karla Marksa i nosi crveni kapu. Svako u selu Štrumpfova radi svoj posao i svi nose istu odeću. U selu Štrumpfova nema mesta za bogoštovanje i nema svetinja. Neprijatelj Štrumpfova, Gargamel, nosi svešteničku odoru i simbolizira religiju. Gargamel voli zlato i novac (kapitalizam) i ima poriv da ih jede (misionar). Novac se ne koristi, ali svako dobija ono što mu treba besplatno. Polja jagoda pripadaju svima. Štrumpfovi, na engleskom jeziku, pišu se se kao 'Smurfs' što je skraćenica za 'Socijalistički muškarci pod crvenom zastavom' (Socijalisti koji žive pod crvenom zastavom)". Provjerili smo odakle ove tvrdnje vuku korijene te, iz dostupnih informacija, analizirali imaju li one zaista neku osnovu.
Na internetskim stranicama Poslovnog dnevnika prošlog mjeseca učestalo se pojavljivao prevarantski oglas. Unutar novinarskih tekstova stajala je poveznica s naslovom "28-godišnja bivša bankovna službenica priča kako je zahvaljujući umjetnoj inteligenciji zaradila preko 2 500 000 eura“. Oglas je tamo došao posredstvom tvrtke Linker media d.o.o. koja se predstavlja kao „vodeća native platforma u SEE regiji“. Pitali smo ih za objašnjenje kako je moguće da se ovakav oglas pojavljuje na stranicama njihovih klijenata te što se može poduzeti da se ovakve situacije više ne ponavljaju. Međutim, niti nakon tri tjedna čekanja nismo dobili nikakav odgovor, a u međuvremenu su se sporni oglasi prestali pojavljivati na stranicama Poslovnog dnevnika. Ipak, iz nekih prijašnjih javnih istupa ove tvrtke može se zaključiti kako se oni smatraju samo posrednikom između oglašivača i medija te ne preuzimaju odgovornost za sadržaj, odnosno ispravnost tvrdnje bilo kojeg oglasa ili sadržaja stranice oglašivača na koju oglas vodi.
Prošlog je tjedna u Budimpešti održan samit Europske političke zajednice, na kojem je jedna od glavnih tema bio ruski rat protiv Ukrajine i europski sigurnosni izazovi, a na kojem je sudjelovao i hrvatski premijer Andrej Plenković. U svom obraćanju novinarima Plenković je napomenuo kako mir u Ukrajini treba podrazumijevati teritorijalnu cjelovitost Ukrajine i kako su sugestije Ukrajini da se odrekne teritorija radi mira opasne te dodao: „Ja još jednom podsjećam, u Budimpešti smo, to se rijetko spominje - ali prije 30 godina, ovdje u ovom gradu, Ukrajina i to tadašnje vodstvo Ukrajine dobilo je jamstva tzv. Budimpeštanskim memorandumom - da će se Ukrajina odreći svog nuklearnog arsenala, a taj nuklearni arsenal je bio takav da ga danas na teritoriju Europe ni približno nema nitko. I oni su se toga za jamstva čija? Jamstva stalnih članica Vijeća sigurnosti da će čuvati njenu sigurnost i njen teritorijalni integritet“. U tom trenutku netko je od okupljenih među novinarima prekinuo hrvatskog premijera, očito osporavajući ovu njegovu tvrdnju. Odlučili smo provjeriti je li točno ono što je Plenković rekao.
Društvenom mrežom X kruži objava koja se sastoji od devet fotografija kojima se insinuira kako palestinski influencer Saleh Al Jafarawi preuzima različite lažne uloge. Između ostaloga, „borca za slobodu”, „izdržljivog pacijenta”, „poočima”, „ratnog dopisnika”, „oživjelog trupla”... A sve kako bi pridobio podršku neutralnih promatrača za "palestinsku stvar". Komentar koji prati objavu i fotografije glasi ovako: „Najnovija žrtva izraelskog bombardiranja je novinar i humanitarac Saleh al-Faforawi. Njega su izraelci ubili već devet puta, od toga 5 puta u zadnjih mjesec dana”. Provjerili smo istinitost ove objave te utvrdili kako stvari ipak nisu onakve kakvima se prikazuju.