U susret izbornoj šutnji donosimo pregled svih činjeničnih provjera koje smo imali o dvojici predsjedničkih kandidata
Uoči predizborne šutnje i drugog kruga predsjedničkih izbora, Lupa vam donosimo kratki pregled svih tema i izjava predsjedničkih kandidata koje smo provjerili nakon što je održan prvi krug izbora u kojem su najviše glasova osvojili Zoran Milanović i Dragan Primorac. No, u pregled su ušli i neki postizborni „repovi“, odnosno činjenične provjera izjava koje se tiču i onih kandidata koji se nisu izborili za drugi krug, a izrečene su u ovom periodu.
Nakon prvog kruga predsjedničkih izbora provjerili smo tvrdnju koju je predsjednički kandidat Mosta, Miro Bulj, izrekao samo nekoliko sati uoči predizborne šutnje, 27. prosinca, tijekom posljednje debate na RTL televiziji. Naime, Bulj je izjavio sljedeće: „Što se tiče medija, Soroš plaća Oštro i Libelu koji svaki dan sponzorirano napadaju isključivo samo mene". Provjerili smo imaju li ove Buljove optužbe ikakve osnove.
Također uoči izborne šutnje Vinko Kojundžić, predsjednik udruge Bolje možemo, na društvenoj mreži X objavio je status koji inkriminira predsjedničku kandidatkinju Možemo!, Ivanu Kekin. „Dajem 1000 eura onome tko može pronaći kredit Ivane Kekin? Gdje je taj kredit iz 2012.?”, napisao je Kojundžić tvrdeći da je kredit Ivane Kekin za kupnju stana nemoguće pronaći u Zemljišnoknjižnom odjelu. Ispitali smo je li to tako.
U izbornoj noći prvog kruga, neposredno nakon što su zatvorena biračka mjesta, u javljanju uživo iz stožera predsjedničkog kandidata Mosta, Mire Bulja, za RTL televiziju javio se Nikola Grmoja, saborski zastupnik i potpredsjednik Mosta. „Mi smo u kampanju uložili šest tisuća eura, to je polovna škoda. Dakle, Mirov glas je najjeftiniji, ovi svi ostali kandidati su po stotine tisuća eura potrošili tako da ... Mi smo na Mira ponosni, ima rezultate u Sinju. Sinj ima rast zaposlenosti od 20 posto, najveći rast obrtnika u Dalmaciji, po prvi put pozitivan prirodni prirast i ovaj sinjski recept je recept za Hrvatsku i željeli smo ga predstaviti Hrvatskoj”, poručio je Grmoja, a Lupa je istražila što je od rečenog istina.
U svom izbornom stožeru, prošlog je tjedna Dragan Primorac, predsjednički kandidat kojeg podržava HDZ, održao konferenciju za novinare. „Upravo sam dobio komentar iz švicarskih novina koje kažu - njemu samo nedostaje atomska bomba. Ili, sreća da nema atomsku bombu jer on bi je iskoristio“, izjavio je Primorac tom prilikom. Je li uistinu to napisano onako kako tvrdi Primorac otkrili smo na ovoj poveznici.
Predsjedničkim kandidatom Primorcem bavili smo se i nakon njegovog predizbornog sučeljavanja sa Zoranom Milanovićem održanog u utorak na Prvom programu Hrvatske televizije. Naime, tijekom tematskih pitanja o vanjskoj politici Primorac je prozvao Milanovića da je uvjetovao izglasavanje promjena Ustava, s izmjenama koje su utjecale na način glasanja u dijaspori i Bosni i Hercegovini. „Kad sam ja nosio listu 11. izborne jedinice moglo se glasovati na 157 mjesta, sad može na sedam. On im je ukinuo mogućnost glasovanja. Ljudi nemaju gdje glasovati, od Amerike, Bosne i tako dalje“, rekao je Primorac, a Lupa je istražila što je od toga točno.
Tijekom istog sučeljavanja na Hrvatskoj radioteleviziji Dragan Primorac po treći je put u kampanji ponovio istu dezinformaciju. Ovaj put, za razliku od prva dva, ustvrdio je da je Milanović u svom predsjedničkom mandatu imao samo 12 službenih posjeta, što, provjerili smo, ni izbliza ne odgovara činjenicama. Pored toga je, iznio i isti netočan podatak koji je predočio i za vrijeme prvog sučeljavanja, o broju migranata koji su ušli u Hrvatsku za vrijeme Vlade Zorana Milanovića.
Dragan Primorac u kampanji je imao znatno više javnih istupa od svog konkurenta Zorana Milanovića, koji je odbio mnoga medijska gostovanja, te je pristao na samo jedno televizijsko sučeljavanje između dva kruga predsjedničkih izbora. Jedno od ovotjednih Primorčevih gostovanja bilo je ono na Večernji TV-u, gdje je dao intervju novinarki Ivi Boban Valečić. Između ostalog, rekao je kako je 2009. kao ministar dao ostavku kada ga je tadašnji premijer Ivo Sanader „upozorio“ da će mu srezati proračun. Također, u razgovoru je iznosio podatke o rastu prosječne plaće i prosječne mirovine u mandatu Vlade Zorana Milanovića. Provjerili smo ove njegove tvrdnje.
Tijekom već spomenutog sučeljavanja na HRT-u, aktualni predsjednik Zoran Milanović izrekao je nekoliko zamjerki na račun svog konkurenta kada je u pitanju Primorčeva akademska karijera. „Primorac je kao ministar, Sanaderov ministar, koji je otišao s mjesta ministra na dan kad je Sanader utekao, pobjegulja, taj dan gospodin Primorac daje ostavku. U sedmom mjesecu 2009. godine, više se ne sjećam koji je razlog. U tom trenutku, on je bio ministar pet i pol godina, uspio si je srediti da od nikoga i ničega postane docent u Osijeku, dok je bio ministar, a čim je prestao biti ministar, u roku od dva mjeseca je postao vanredni profesor u Osijeku”, rekao je Milanović, a Lupa je analizirala točnost ovih njegovih izjava.
„Nekakav lud, sluđen čovjek je, a takvih ima, zapucao po Banskim dvorima prije koliko? Tri godine? Što je Plenković prvo napravio? Iz Bruxellesa optužio mene! Zar je to normalno? Zašto me optužio? Zato jer sam 2016., ej! Pet, šest godina ranije, rekao, i to na zatvorenom razgovoru s nekakvim mutnim tipovima s kojima se nisam trebao ni nalazit, da jedno od njegovih roditelja radi u vojnoj bolnici", izjavio je ovog tjedna Zoran Milanović gostujući u studiju Media servisa. Lupa je provjerila i ove Milanovićeve navode.
Aktualni predsjednik se u intervjuu Media servisu osvrnuo i na Primorčeve navode kako se on, za razliku od Milanovića, kreće u visokom društvu te je kao dio tog kruga, između ostalih izdvajao i bivšeg američkog predsjednika Georgea Busha. „Ja tim fotografijama, ali ne veličine billboarda, nego legitimacije, polijepim ovaj studio, kakve Primorac okolo pokazuje da se susreo sa Bushom. Znate gdje se susreo? Na večeri kod Mesića 2009., kad se slikao s njim. Uvalio mu se u kadar dok ga osiguranje nije maknulo. Pa ja s te večere 2009. imam deset fotografija puta više nego on. Ali to je beznačajno”. Istražili smo kako je nastala ta fotografija Primorca i Busha te gdje je ona snimljena.
Što smo sve provjerili uoči prvog kruga predsjedničkih izbora možete vidjeti na ovoj poveznici.