Zoran Milanović iznio je pogrešnu interpretaciju akademske karijere Dragana Primorca
Tijekom sučeljavanja na HRT-u održanog uoči drugog kruga predsjedničkih izbora, aktualni predsjednik Zoran Milanović izrekao je nekoliko neutemeljenih tvrdnji na račun svog konkurenta Dragana Primorca kada je u pitanju akademska karijera predsjedničkog kandidata kojeg podržava HDZ.
U trećem tematskom bloku, koji je pokrivao pitanja iz ekonomije i demografije, oba kandidata izjasnila su se po pitanju eutanazije. Zoran Milanović je potom, tijekom 54. minute sučeljavanja, uzeo pravo na repliku kako bi odgovorio protukandidatu Primorcu (dostupno ovdje na 00:53:20).
„Primorac je kao ministar, Sanaderov ministar, koji je otišao s mjesta ministra na dan kad je Sanader utekao, pobjegulja, taj dan gospodin Primorac daje ostavku. U sedmom mjesecu 2009. godine, više se ne sjećam koji je razlog. U tom trenutku, on je bio ministar pet i pol godina, uspio si je srediti da od nikoga i ničega postane docent u Osijeku, dok je bio ministar, a čim je prestao biti ministar, u roku od dva mjeseca je postao vanredni profesor u Osijeku”, rekao je Milanović.
Za potvrdu ove informacije obratili smo se Medicinskom fakultetu u Osijeku odakle su iz ureda dekana za Lupu pojasnili kada je Primorac izabran u znanstveno-nastavno zvanje.
„Prof. dr. sc. Dragan Primorac izabran je u znanstveno-nastavno zvanje docenta na Medicinskom fakultetu Osijek, Sveučilišta u Osijeku, 14. srpnja 2003. godine”, odgovorili su na upit koji im je Lupa poslala nakon sučeljavanja.
S obzirom da je ministrom znanosti, obrazovanja i sporta, u prvoj vladi Ive Sanadera, Dragan Primorac imenovan 23. prosinca 2003. godine, a da je, dakle, docent u Osijeku bio već od srpnja 2003. godine, netočna je tvrdnja Zorana Milanovića kako si je Primorac, dok je bio ministar, „uspio srediti da od nikoga i ničega postane docent u Osijeku”.
Ipak, točno je kako je akademska karijera Dragana Primorca napredovala za njegovog mandata na čelu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Naime, prema službenom životopisu Dragana Primorca pri osječkom sveučilištu (dostupno ovdje, spremljeno ovdje) na Medicinskom fakultetu je postao izvanredni profesor 2006. godine. Dakle, tijekom treće od ukupno pet godina koliko je proveo na funkciji ministra.
Iz ove informacije razvidno je kako je netočna i Milanovićeva tvrdnja da je Primorac „čim je prestao biti ministar, u roku od dva mjeseca, postao vanredni profesor u Osijeku”.
Međutim, Primorac je bio ministar do 1. srpnja 2009. godine, kada je podnio ostavku nakon odlaska Ive Sanadera, a kako svjedoči spomenuti životopis, dva mjeseca nakon toga, 14. rujna 2009. godine iz zvanja izvanrednog profesora, postaje redoviti profesor na katedri za pedijatriju Medicinskog fakulteta pri Sveučilištu u Osijeku. Dakle, ne vanredni, kako napominje Milanović, nego korak više - redovni.
S druge strane, točna je Milanovićeva tvrdnja da je Dragan Primorac dao ostavku na ministarsko mjesto istog dana kada je i Ivo Sander dao ostavku na mjesto premijera, iako je Primorac više puta u ovoj kampanji iznosio drugačiju verziju tog događaja. Primjerice, još početkom listopada, i prije službenog početka kampanje, na N1 televiziji.
„Kad je tadašnji premijer 2009. krenuo rezati proračun, ja sam rekao: 'Ti to napraviš, ja odlazim'. Kao prva osoba u političkom životu u RH dao sam ostavku. Odrekao se mjesta u Saboru, svih beneficija, plaće prvih i drugih šest mjeseci i vratio se u Ameriku“, ustvrdio je Primorac na N1 televiziji.
No, kada je Sanader 1. srpnja 2009. godine dao ostavku na mjesto premijera, samo nekoliko sat kasnije ostavku je dao i Dragan Primorac.
„Došao sam na poziv Ive Sanadera i s njim odlazim“, rekao je tada Primorac.
Također, u Primorčevoj izjavi na N1 televiziji netočno je da bi on, Dragan Primorac, bio prva osoba u hrvatskom političkom životu koja je podnijela ostavku. Takvih je slučajeva prije njegovog, bilo mnoštvo, a o tome smo već pisali na ovoj poveznici.
Zaključno, Milanović nije u pravu kada tvrdi da je Primorac postao docent na osječkoj medicini tijekom ministarskog mandata, jer je zapravo tijekom mandata postao izvanredni profesor. Netočna je i Milanovićeva izjava da je njegov protukandidat postao izvanredni profesor nakon što je dao ostavku jer je, ustvari, tada postao redoviti profesor na Medicinskom fakultetu. Neosporno je pak kako je akademska karijera Dragana Primorca napredovala u naziv izvanrednog profesora za vrijeme njegova mandata na mjestu ministra znanosti, obrazovanja i sporta, a nakon ostavke, i u zvanje redovitog profesora.