L
upa

Publikacija Odjela za populaciju UN DESA nije nikakav plan i dokaz zavjere o zamjeni stanovništva

Piše: Ladislav Tomičić
Društvene mreže
05.12.2024.
Foto: Pixabay

„UN-ov dokument o 'zamjenskoj migraciji' otkriva sve!“, objavljuju u posljednjih nekoliko mjeseci korisnici društvenih mreža, upozoravajući pritom na publikaciju pod naslovom "Zamjenska migracija: Je li to rješenje za opadanje i starenje stanovništva?". Korisnici smatraju kako je ova publikacija dokaz da su masovne migracije planirane te da se radi o "stvaranju svjetskog kaosa" (arhivirano ovdje i ovdje).

„Jesmo li spremni za nestanak? Velika migracijska zamjena stanovništva nije teorija zavjere“, navode u svojim objavama (arhivirano ovdje i ovdje).

Isti dokument korisnici društvenih mreža viralno dijele diljem svijeta već godinama, a o njemu su prethodnih godina pisali mnogi marginalni portali na našem jeziku, uz nezaobilaznu dramu u naslovima: "UN najavljuje zamjensku migraciju kao spasonosno rješenje za mnoge europske zemlje" (arhivirano ovdje); "UN je objavio 'plan depopulacije' stanovništva na svojoj web stranici! Pročitajte!“ (arhivirano ovdje): “Rase se moraju pomiješati, ako treba i uz primjenu sile” (arhivirano ovdje); "Šokantno priznanje koje mediji prešućuju: ‘Mi naseljavamo Europu muslimanima, da bi se vi s njima množili!" (arhivirano ovdje).

Publikaciju "Zamjenska migracija: Je li to rješenje za opadanje i starenje stanovništva?" (vidi ovdje), koja često služi kao dokaz da svjetska elita kuje mračne planove protiv čovječanstva, objavio je 2000. godine Odjel za ekonomske i socijalne poslove UN-a (UN DESA) (vidi ovdje i ovdje), da bi 2001. godine predmetna analiza bila ukoričena i u knjigu. Na službenoj stranici UN DESA navodi se da ovaj odjel Ujedinjenih naroda "pomaže državama donositi informirane odluke pružanjem bogatstva informacija putem publikacija i baza podataka. Publikacije UN DESA-e služe i kao jedan od izvora podataka u međunarodnim raspravama u okviru Opće skupštine Ujedinjenih naroda, Ekonomskog i socijalnog vijeća (ECOSOC), komisija, foruma i drugih tijela". U pitanju je, dakle, odjel koji izrađuje i publicira širok spektar analiza.

U konkretnoj publikaciji o "zamjenskoj migraciji" UN DESA, preciznije njezin Odjel za populaciju, bavila se pitanjem može li se migracijama nadomjestiti gubitak populacije uzrokovan negativnim prirodnim priraštajem. U analizi se navode statistički podaci o depopulaciji u Sjedinjenim Američkim Državama, Europi i Europskoj uniji, odnosno u Velikoj Britaniji i Sjevernoj Irskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Ruskoj Federaciji, Japanu i Republici Koreji. 

U uvodu publikacije izrijekom se navodi: "Korišteni nazivi, kao i prikaz materijala u ovoj publikaciji, ne impliciraju izražavanje bilo kakvog stava Tajništva Ujedinjenih naroda o pravnom statusu bilo koje zemlje, grada ili područja ili njihovih vlasti, niti o razgraničenju njihovih granica..." U predgovoru se pak kaže da je "Odjel za populaciju pri Odjelu za ekonomska i socijalna pitanja Tajništva Ujedinjenih naroda" odgovoran za pružanje ažurnih i znanstveno objektivnih informacija o stanovništvu i razvoju". Također, u uvodu se ističe da spomenuti odjel "redovito provodi istraživanja o populacijskim trendovima, procjenama i projekcijama stanovništva, politikama vezanima uz populaciju te međusobnim odnosima između stanovništva i razvoja". Dakle, UN DESA - kao niti njezin Odjela za populaciju - nema moć odlučivanja, niti za potrebe Tajništva Ujedinjenih Naroda publicira planove koje bi netko morao provesti.

U zaključku sporne publikacije navodi se da su studijom "razmotrene zemlje s trenutnom plodnošću u rasponu od 1,2 do 2,0 djece po ženi" te da je za Francusku, Veliku Britaniju, Sjedinjene Države i Europsku uniju broj migranata potreban za neutraliziranje pada broja stanovnika manji ili usporediv s razinama migracija iz prošlosti, dok su za Italiju, Japan, Republiku Koreju i dio Europe izvan EU potrebne znatno veće razine migracija nego u prošlosti. U nedostatku migracija, navodi se u studiji, "radno sposobno stanovništvo opada brže nego ukupno stanovništvo, a kao rezultat toga migracija potrebna za sprječavanje pada radno sposobnog stanovništva veća je nego migracija potrebna za održavanje ukupne populacije". 

Publikacija o zamjenskoj migraciji po objavljivanju je bila suočena s ozbiljnim kritikama, budući da ističe kako su znatne migracije stanovništva zapravo potrebne zemljama koje gube populaciju. Na stranicama istraživačke organizacije Population Reference Bureau (PRB) objavljen je članak u kojem se mogu naći neke od kritika. U članku citiraju Davida Colemana, demografa na Sveučilištu Oxford, koji je, kako navode, publikaciju UN DESA-a nazvao primjerom demografizma. Demografizam Coleman definira kao pretjerano oslanjanje na uske demografske statistike fokusirane na broj ljudi, bez obzira na njihove karakteristike i posljedice takvih promjena na društvene i političke strukture te odnose u zajednici ili društvenu koheziju. Citiran je i profesor demografije na Sveučilištu La Sapienza u Rimu, koji podvlači da je imigracija nužna, osobito za zemlje poput Italije, kako bi se zadovoljile potrebe tržišta rada, ali ona, naglasio je, "ne može biti masovna". Profesor demografije na Sveučilištu Reitaku u Japanu ponudio je alternativu masovnoj imigraciji, predloživši da mala poduzeća odustanu od oslanjanja na strane radnike. On smatra da stvaranje više prilika za žene i starije radnike u malim poduzećima može smanjiti ovisnost o imigrantima u popunjavanju radnih mjesta.

U članku PRB-a (Population Reference Bureau) objavljena je i reakcija Josepha Chamiea, direktora UN-ovog Odjela za populaciju. On je istaknuo da kreatori politika ne shvaćaju ozbiljno projekcije o starenju i smanjenju populacije te da javnost još uvijek ne razumije implikacije tih očekivanih trendova. 

"Što će se dogoditi," upitao je Chamie, "kada građevinska industrija shvati da smanjujuća i stara populacija neće trebati nove kuće?" Chamie je priznao da je suočen s lavinom komentara, od kojih je neke nazvao neznanstvenima. 

„Stranka Jean-Marie Le Pen u Francuskoj vidi izvješće kao recept za kulturni genocid. Drugi nas optužuju za 'sjevernoamerikanizam'. Mnogi ljudi jednostavno ne žele razgovarati o migracijama“, rekao je Chamie. Ako se stope nataliteta u zemljama s niskom plodnošću ne povećaju, zaključio je, povećane migracije će postati privlačnija opcija od apsolutnog smanjenja populacije.

Da publikacija koju je izradio Odjel za populaciju UN DESA nije nikakav plan i dokaz zavjere o zamjeni stanovništva pisao je svojedobno i European Digital Media Opservatory, kao i fact-checking portal Logically Facts

European Digital Media Opservatory u članku od listopada ove godine piše: "Ne postoji UN-ova povelja koje priznaje teoriju 'Velike zamjene'. Studija se fokusira na pitanje može li zamjenska migracija biti rješenje za smanjenje i starenje populacije. Pojam 'zamjenska migracija' u izvješću označava 'međunarodnu migraciju koja bi bila potrebna za nadoknadu smanjenja veličine populacije'. Trenutačno UN ne prepoznaje model iz ovog dokumenta kao rješenje za depopulaciju. U najnovijem godišnjem izvješću o populaciji, organizacija raspravlja o padu nataliteta i naglašava da sama međunarodna migracija ne može nadoknaditi dugoročno smanjenje populacije ili starenje te se ne bi trebala smatrati 'rješenjem' za demografsku tranziciju, koja je u konačnici univerzalan i nepovratan proces."

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.