L
upa

Na snimci koja se dijeli društvenom mrežom X nije muslimanski imigrant iz Sjeverne Afrike već državljanin Ekvadora

Piše: Mladen Barbarić
Društvene mreže
12.10.2024.
Foto: Snimka zaslona/X

Član predsjedništva Hrvatskih suverenista, Davorin Karačić, na društvenoj mreži X podijelio je video (arhivirano ovdje) kojim se, već nekoliko dana, u različitim varijantama potiče širenje stereotipa o nasilju stranaca nad bjelačkim stanovništvom. 

(Snimka zaslona: X)

Video se na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru, pojavio 7. listopada i prikazuje muškarca kako u parku napada dijete. Na snimci se pojavljuju i žena i muškarac koji pokušavaju dijete zaštititi od napadača. 

Video koji Karačić, kako je vidljivo, bez ikakvog komentara prenosi od Tommyja Robinsona popraćen je i statusom u kojem Robinson na engleskom piše: „Uvezeni udara dijete u šetnji parkom s bakom i djedom! Masovne deportacije odmah!”.

Inače, Tommy Robinson zapravo se zove Stephen Christopher Yaxley-Lennon i trenutno se nalazi u bijegu od engleskog pravosuđa zbog optužbe za širenje lažnih vijesti (dostupno ovdje). Na X-u ima preko milijun pratitelja. 

Ista snimka pojavljuje se i na talijanskom govornom području (arhivirano ovdje i ovdje). Prema prvom izvoru radi se o muslimanskom imigrantu iz Sjeverne Afrike, a drugi izvor tvrdi kako se događaj odvio u Francuskoj.

Ovaj video 9. listopada prenosi (arhivirano ovdje) i „poduzetnik, marketinški stručnjak, projektant i savjetnik, geostrateški analitičar, vlasnik Apart Hotela, grafičar, fotograf, designer, dressman, DJ, visual DJ”, kako se na mreži X predstavlja Robert Špehar. Kao i gorespomenuti talijanski izvori, i Špehar, čiji status dijeli i bivši saborski zastupnik Željko Glasnović (arhivirano ovdje), napad pripisuje migrantu iz Sjeverne Afrike.

„Barcelona, grad umjetnosti, povijesti i... migrantskog nasilja? Da, dobro ste čuli. U najnovijem izdanju 'Što sve možemo tolerirati' svjedočimo šokantnoj sceni koja možda najbolje oslikava trenutnu situaciju. Migrant iz Sjeverne Afrike nasrnuo je na dijete koje je, ni manje ni više, bilo u rukama oca, pred očima majke. Divljačko nasilje na ulicama grada, dok socijalističke vlasti žmire i glume zabrinutost – ali za koga“, napisao je, među ostalim, Špehar uz video, postavljajući i brojne hashtagove, kao što su #islam, #Marakeškisporazum, #invazija ili #yugozomboidi. Špehar, inače, učestalo dijeli antiimigrantske sadržaje o čemu smo već pisali ovdje i ovdje

Snimka koja se dijeli nastala je 6. listopada ove godine u Barceloni. Prema napisima lokalnih medija, katalonska policija izvijestila je kako je napadač Henry R. C., državljanin Ekvadora. Muškarac je priveden te ga se tereti za prijetnje i nanošenje ozljeda. Osim toga, podignute su još tri prijave za napade koje je počinio tog dana, objašnjavaju tamošnji mediji.

Primjer korisnika koji video šire u talijanskom govornom području, kao i napisi Špehara i Glasnovića te antiislamskog aktivista Robinsona koji iza sebe ima niz optužujućih presuda od stalkinga novinara, preko pronevjere donacija istomišljenika, do lažnog optuživanja muslimana za „napade na engleske djevojke”, sugeriraju kako je riječ o sadržaju što se dijeli izvan konteksta kako bi se produbili stereotipi o nasilju migranata koji nesmetano i bez posljedica napadaju europske domaćine.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.