Manipuliranje s video snimkom na kojoj strani radnici u Zagrebu zadržavaju tinejdžera
„Poduzetnik, marketinški stručnjak, projektant i savjetnik, geostrateški analitičar, vlasnik Apart Hotela, grafičar, fotograf, designer, dressman, DJ, visual DJ”, kako se na društvenoj mreži X predstavlja Robert Špehar objavio je poduži komentar uz video koji, van konteksta prikazuje sukob stranih radnika s, kako se čini, više tinejdžera u Zagrebu (arhivirano ovdje).
U objavi Špehar, između ostaloga, tvrdi: „Vidimo nezaštićenu djecu kako trče pred odraslim ljudima s lancima koji ih proganjaju, maltretiraju, lišavaju slobode i zastrašuju. Ovaj jezivi prizor nije samo kršenje zakona, već je brutalno razaranje onoga što bi trebalo biti sigurno mjesto za našu djecu — Hrvatske ulice. Ovo nije obična svađa, ovo je eklatantan primjer nasilničkog ponašanja, kazneno djelo usmjereno prema našim najmlađima”.
Komentar je pak zaključio sljedećim riječima: „Postavljam pitanje svima nama: hoćemo li šutjeti i čekati da nam se ovakve stvari ponavljaju redovito i u još gorem obliku? Ili ćemo jasno i glasno reći — ne, ovo je naše Dom, naša djeca, i nećemo dopustiti da ih netko ugrožava”.
Komentar i video na društvenoj mreži X objavio je 21. kolovoza otkad je prikupio preko 90.000 pregleda, te 144 dijeljenja i 364 pozitivnih reakcija.
Na videu se uistinu vidi kako se grupa od četiri ili pet dostavljača „Wolta” na biciklima kreće zagrebačkom Ulicom Hrvoja Macanovića prema jugoistoku te se zaustavljaju pored košarkaškog igrališta OŠ Ivana Meštrovića pored grupe od nekoliko mladića, uglavnom, odjevenih u crne majice i hlače. Barem jedan od dostavljača na snimci ima lanac ili palicu koju odbacuje u trenutku u kojem kreće u potjeru za jednim od mladića u crnom koji se daje u bijeg zajedno s cijelom grupom. Netko od Indijaca tada na jeziku punjabi govori „snimaj, snimaj!”.
Nakon nekoliko desetaka metara mladić je uhvaćen kada se netko od dostavljača, vjerojatno snimatelj, obraća kolegama uz riječi „Držite ga, snimam”. Netko iz grupe stranih radnika, jednako tako na punjabiju, dobacuje: „Zašto nas napadate, zovi policiju, zovi policiju”. Mladić kojeg u tom trenutku već vode dvojica stranih državljana, odgovara na engleskom jeziku: „Nisam ništa učinio, nisam ništa učinio. Nisam bio tamo, nisam bio tamo. Nisam ništa napravio”. Na to mu pak snimatelj, također na engleskom, odgovara „svakodnevno radite probleme” nakon čega snimka završava.
Inače, kod Špehara su često na meti strani radnici i migranti, o čemu smo već pisali na ovom mjestu.
Isti snimak dan ranije podijeljen je na Facebook stranici Hrvatskih suverenista uz prateći komentar odvjetnika Davorina Karačića, člana predsjedništva Hrvatskih suverenista (arhiviratno ovdje).
Između ostaloga, Karačić je u ime Suverenista poručio sljedeće: „Hrvatski suverenisti su zgroženi prizorima koji su se dogodili u Zagrebu gdje su strani azijski radnici napali te maltretirali domaću djecu. Iz samog videa kojeg su napadači snimili jasno se vidi da se radi o eklatantnom primjeru počinjenja kaznenog djela nasilničkog ponašanja na štetu djeteta. Hrvatski suverenisti od policije očekuju brzu reakciju, procesuiranje te deportaciju napadača koji ni po čemu nisu kompatibilni s načinom ponašanja u razvijenoj civiliziranoj državi”.
Iz policije je pak odgovorio zagrebački pomoćnik načelnika za javni red i sigurnost Tomislav Krtinić koji je u izjavi za RTL televiziju izjavio kako građani ne trebaju biti zabrinuti (dostupno ovdje).
„Što se tiče ovog događaja i famozne snimke, došlo je do pogrešne percepcije građana. Snimka nam služi kao dokaz i istražujemo kontekst događaja uključujući i snimku. U svakom slučaju ne radi se o napadu stranih radnika na naše državljane nego o njihovom pokušaju zadržavanja osoba za koje smatraju da su počinitelji nekih ranijih djela”, izjavio je Krtinić.
Iz samog konteksta snimke i razgovora između indijskih radnika, kao i odgovora Krtinića, jasno je kako nije riječ o napadu stranih radnika na hrvatsku djecu kako to, dekontekstualizirajući događaj, žele prikazati Špehar i Hrvatski suverenisti.
„Nije dobro da pojedinci koriste (snimku, op.a.) kao sredstvo širenja mržnje. Pozivamo građane da ne podliježu takvima jer je stanje sigurnosti povoljno. Stranci koji rade u Hrvatskoj, u Zagrebu ih ima 55.000 prijavljenih, nisu nikakva ugroza nego su građani ovoga grada i ove policijske uprave”, izjavio je pomoćnik načelnika za javni red i sigurnost PU zagrebačke, ponovivši kako „u ovoj situaciji strani radnici nisu išli s namjerom da napadnu nekoga, nego da zadrže do dolaska policije osobe za koje smatraju da su ranije počinile kaznena djela”.
Inače, samo stotinjak metara od mjesta na kojem je nastao video nalazi se obiteljska kuća u kojoj živi veći broj stranih radnika. U danima prije nastanka ovog videa zabilježeno je nekoliko napada na samu kuću, ali i na radnike koje maskirani mladići gađaju kamenjem, dok su jednog od stranih radnika srušili s bicikla dok se vraćao s posla i potom ga udarali nogama, slomivši mu ruku i razbivši arkadu.