L
upa

Kredibilitet ili vjerodostojnost

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Ilustracija/AI

Izvori informacija dostupni građanima su mnogobrojni i široko dostupni. Međutim, nisu svi izvori informacija jednaki. Kako navodi BBC-jeva „Mala škola novinarstva”, novinari bi uvijek trebali provjeriti svoje izvore te utvrditi njihov kredibilitet i točnost informacija koje prezentiraju

„Jedan od načina da se to učini jest usporediti informacije dvaju neovisnih izvora”, navodi se u „Maloj školi novinarstva“. 

Da bi novinarstvo ispunilo funkciju informatora javnosti, svojoj publici mora davati vjerodostojne informacije o važnim društvenim i političkim pitanjima. Prema istraživačima sa Sveučilišta Južne Danske vidljiv je pad razine povjerenja u tradicionalne medije

„Odsutnost mainstream medija kojima javnost vjeruje stvara klimu u kojoj nema društvenog dogovora o tome što je pouzdana informacija. U takvoj atmosferi, lažne vijesti, teorije zavjere i malinformacije mogu se činiti jednako vjerodostojnima kao i informacije koje daju tradicionalni mediji”, objašnjavaju na Sveučilištu Južne Danske. 

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.