L
upa

Izmišljeni razgovor s hrvatskom policajkom građane ponovno mami lakom zaradom

Piše: Mladen Barbarić
Društvene mreže
10.3.2024.
Foto: Snimka zaslona

Na više internet stranica (arhivirano ovdje) prevaranti pokušavaju doći do zarade obmanjujući korisnike društvenih mreža. Link na plaćenu objavu, koja se pojavljuje na Facebooku, korisnike vodi na stranicu koja izgledom oponaša news portal. U tekstu senzacionalističkog naslova „Policajka otkrila je kako mjesečno zarađuje 200.000 kn. 'Ljudi misle da imam slatkog taticu!'“ iznosi se cijeli niz lažnih tvrdnji.

Za razliku od prevare istog tipa na stranici koja imitira portal Jutarnjeg lista o čemu smo nedavno pisali, kod ove prevare već sam naslov lošim hrvatskim upućuje na to da je riječ o obmani. Osim što se kune kao platežno sredstvo u Hrvatskoj ne koriste već 14 mjeseci, a kao datum teksta navodi se 8. ožujak ove godine, također je uočljiv i doslovan prijevod engleske fraze „sugar daddy” kao „slatki tatica” što u hrvatskom jeziku nema originalno značenje..

Jedna od brojnih objava na Facebooku (Snimka zaslona)

Tekst ispod naslova opisuje kako je navodno gostujući u emisiji HRT-a „Dobro jutro, Hrvatska” policajka Anita Gurović voditeljima iznijela vlastito iskustvo dobre zarade na platformi Bitcoin Revolution. Kako bi ostavili dojam vjerodostojnosti, prevaranti koriste emisiju HRT-a i prepoznatljivost voditelja Mirka Fodora te Maje Ciglenečki. Također, kao autora ovog teksta prevaranti su potpisali Branimira Voršu, novinara koji radi na portalu NoveTv, dnevnik.hr.

Voditeljica Ciglenečki je, prema navodima iz teksta, „prvo oklijevala, ali je onda odlučila probati”. Za 2.000 kuna, koliko je platila pristup stranici, „u samo sedam minuta zaradila je 750 kuna”. U nastavku tekst detaljno objašnjava kako pristupiti stranici kroz iskustvo „reportera” koji je u samo tri minute „zaradio” 500 kuna da bi tijekom narednih mjesec dana došao do 141.000 kuna dobiti. Potom se požuruje čitatelje da se registriraju jer stranica Bitcoin Revolution ne može zadovoljiti potražnju pa će „uskoro morati zatvoriti registracije za nove članove”. Kako bi sve izgledalo što autentičnije, na dnu stranice pojavljuju se i komentari navodnih zadovoljnih korisnika koji redom potvrđuju koliko im je stranica Bitcoin Revolution promijenila financijsku situaciju. Iako oponašaju vizualni identitet Facebook komentara, riječ je o još jednoj manipulaciji prevaranata. Naime, pravi Facebook komentari su interaktivni te je moguće dodati i vlastiti komentar dok na ovoj stranici to nije moguće. 

Postoji više stranica s ovom prevarom, nekada je članak smješten u Zagreb (arhivirano ovdje), drugi puta u Dubrovnik (arhivirano ovdje), a treći puta u Sisak (vidi gornju fotografiju).

Pretragom naslovne fotografije lako je ustanoviti da se na njoj uistinu nalazi policajka, ali ona se ne zove Anita Gurović, već Antonija Radeljić. Fotografija je objavljena 20. lipnja 2021. godine na stranicama Večernjeg lista uz tekst „Ova policajka pobjednica je apsolutne kategorije natjecanja 'Prvi za Hrvatsku 2021.'“, a snimio ju je Marko Dimić iz agencije Pixsell.

Isti tekst već se pojavljivao na hrvatskom internetu prošlog ljeta te je u više navrata raskrinkan, između ostaloga, i na stranicama Faktografa, portala za provjeru činjenične točnosti tvrdnji. Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) tada je potvrdila kako je „na popularnim internetskim stranicama već ranije uočila oglase senzacionalističkih naslova u kojima poznate ličnosti navodno odaju tajne svoje zarade. Takvi oglasi/naslovi uglavnom vode do internetskih stranica čiji sadržaj oponaša izgled novinskih portala i prikazuju navodne/lažne razgovore s osobama iz javnog života kao što su televizijski voditelji, nogometaši Luka Modrić, Ivan Rakitić, poduzetnik Emil Tedeschi i drugi, a u posljednje vrijeme očito se u istu svrhu koriste i osobe drugih zanimanja”. Dodali su kako su dosad više puta kroz priopćenja, javne istupe i objave na internetskim stranicama i društvenim mrežama upozoravali na takve pojave te pozvali građane da ne trguju putem navedenih platformi i da ne nasjedaju na obećanja o lakoj zaradi.

“Riječ je o stranicama koje preko noći nastaju i nestaju te mijenjaju imena te u njihovu slučaju Hanfa ne može utjecati na zaštitu prava i interesa ulagatelja koji s njima posluju niti je nadležna za nadzor zakonitosti poslovanja takvih stranica i društava koja često niti nisu iz Hrvatske niti su licencirana za bilo kakvo trgovanje na području RH”, istaknuli su iz Hanfe u odgovoru na upit Faktografa.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.