Hajduk je uistinu jednom odbio igrati državno prvenstvo, ali objava koja se širi društvenim mrežama je lažna
„Da bar već jednom govna splitska odstupe, za boljitak Hrvatske i nogometa... smradovi orjunaški”, samo je jedan od komentara između brojnih sličnih što se mogu naći ispod objave na društvenoj mreži X popraćene lažnim isječkom iz novina naslovljenim „Hajduk: Nećemo igrati sljedeće prvenstvo”.
Društvenim mrežama, naime, širi se ovaj navodni isječak iz novina u kojem piše: „Prošle sezone Hajduk je završio prvenstvo na šestome mjestu, iza dvaju beogradskih (BSK i Jugoslavija) te tri zagrebačka kluba (Građanski, HAŠK i Concordia), a ove sezone, najavljuju iz Splita, neće ni zaigrati u prvenstvu!”.
Objavljeni članak popraćen je i fotografijom koja prikazuje Hajdukovog nogometaša Franu Matošića pri udarcu na južni gol Starog placa dok ispod fotografije stoji: „Frane Matošić, nova mlada zvijezda Hajduka morat će pauzirati”.
Radi se o očitoj montaži s obzirom da je Frane Matošić na slici u Hajdukovom dresu s crvenom petokrakom koju su splitski „Bili” nosili tek nakon 1945. godine, a u tekstu se spominju klubovi Građanski, HAŠK, Concordia te SK Jugoslavija koji su redom ugašeni nakon Drugog svjetskog rata, dok je BSK 1945. godine preimenovan u FK Metalac da bi mu pet godina kasnije bilo vraćeno staro ime BSK te je konačno 1957. godine još jednom preimenovan, ovoga puta u OFK, ime koje nosi i danas.
Montaža je očito napravljena kao oružje u navijačkom ratu između hrvatskog sjevera i juga te, sudeći po reakcijama na objavu, uspijeva plasirati tezu o Hajduku kao klubu kojemu vječno nešto ne odgovara.
Premda je riječ o montaži, ona je ipak u jednom dijelu točna. Naime, Hajduk je uistinu odbio igrati nogometno prvenstvo i to, doista, kako ovaj lažni novinski isječak prikazuje, nakon što je Hajduk sezonu 1934./1935. završio na šestom mjestu iza navedenih klubova (Građanski, HAŠK, Concordia, BSK i Jugoslavija) i s tim je plasmanom imao pravo sudjelovanja u narednoj sezoni.
Kako tvrdi službena stranica GNK Dinamo: „Zbog neslaganja klubova o načinu odigravanja državnog prvenstva 15. prosinca 1935. u Beogradu je održana glavna skupština JNS-a, na kojoj je s 288 glasova bio prihvaćen prijedlog delegata Hrasničara da se državna prvenstva odigravaju u dva dijela: najprije se klubovi natječu u podsaveznim prvenstvima, a isključivo prvaci podsaveza kvalificiraju se za finalno natjecanje, koje se odigrava po dvostrukom kup-sistemu, dakle, na ispadanje. Ligaški klubovi zaključili su da ubuduće neće odigravati kvalifikacijske utakmice zbog velikih deficita, a nakon skupštine JNS-a ne žele više sudjelovati u ovogodišnjem državnom prvenstvu, to više jer su poništene uvodno spomenute i odigrane kvalifikacijske utakmice. Na temelju novog načina odigravanja imali su pravo sudjelovati u finalnim natjecanjima tek prvaci zagrebačkog i splitskog podsaveza (Concordia i Hajduk), ali su oba kluba ostala dosljedna izjavi svih ligaških klubova iz Hrvatske te su odustali od natjecanja. Tako je ovo državno prvenstvo za 1936. godinu odigrano bez predstavnika zagrebačkog i splitskog podsaveza”.
Potvrda ovoga postoji i u arhivima splitskog dnevnika Novo doba koji 5. lipnja 1936. godine na četvrtoj stranici objavljuje tekst naslovljen „Otkaz sudjelovanja u prvenstvu države” u kojem stoji (dostupno na ovoj poveznici): „Na sjednici Hajduka koja je održana preksinoć zaključeno je nakon diskusija da Hajduk ne sudjeluje u ovogodišnjem prvenstvu države koje će prema odluci saveza ove godine odigravati prvaci podsaveza. O ovome svome zaključku Hajduk je obavijestio zagrebačke vodeće klubove: Građanskog, Haška i Concordiju. Međutim, jučer po podne uprava Hajduka je primila iz Zagreba brzojavnu obavijest od uprava spomenutih klubova u kojoj se saopćava da Građanski, Hašk i Concordija neće uzeti učešća u ovogodišnjem prvenstvenom natjecanju”.
Ispod gornjeg teksta na istoj stranici Novo doba donosi i vijest o početku državnog prvenstva u kojem pak stoji kako „su prvak splitskog potsaveza Hajduk i prvak zagrebačkog potsaveza Concordia otkazali svoje sudjelovanje u prvenstvu to se neće odigrati utakmica S.K. Ljubljana – Concordia u Ljubljani i Krajišnik – Hajduk u Banja Luci”.
Na službenim stranicama Hajduka nalazimo i dodatnu potvrdu tome jer je vidljivo da su obje utakmice s Krajišnikom uistinu zaključene bez borbe u korist Banjalučana rezultatom 3:0.
Iz gore navedenog može se zaključiti kako autor montaže svjesno obmanjuje javnost, što mu, sudeći po komentarima ispod objave, i uspijeva, iskrivljujući povijesne činjenice s namjerom da, u aktualnoj borbi za naslov prvaka Hrvatske, splitski klub prikaže kao problematičnog buntovnika koji se oduvijek buni bez razloga. Ironično, Hajduk je te 1936. godine u svojoj odluci, što autor montaže propušta spomenuti, imao punu podršku svih zagrebačkih klubova.
Spomenimo kako je montaža objavljena u završnici prvenstva koje će osvajaču donijeti plasman u Ligu prvaka i rekordnih 19 milijuna eura. Premda je u posljednjih 18 godina zagrebački Dinamo osvojio 17 prvenstava i to, u prosjeku, s po 13 bodova viška, ove sezone, devet kola prije kraja tri su pretendenta na naslov (Rijeka, Dinamo i Hajduk) „stisnuta“ u tek nekoliko bodova razlike.