L
upa

Priča o tajnom planu ekstremne desnice nije izmišljena

Piše: Matija Krivošić
Politika i društvo
02.3.2024.

„Index, ovo nije istina! Lažete“, navodi se u videu kojeg je 6. veljače na YouTubeu objavio korisnik iz Hrvatske, Mad Postman. Isti video objavio je i na svom TikTok profilu koji prati nešto više od 14.000 korisnika te društvene mreže. Ovaj kreator digitalnog sadržaja u videu analizira, provjerava i komentira činjeničnost teksta objavljenog na portalu Index.hr pod naslovom „Afd i neonacisti održali tajni sastanak. Žele protjerati milijune, ovo im je plan“. Originalni izvor teksta koji govori o planu njemačke ekstremne desnice predvođen s nekoliko članova stranke Alternativa za Njemačku (AfD) istraživačka je redakcija Correctiv iz njemačkog Essena, koja je tekst „Geheimplan gegen Deutschland“ (u prijevodu „Tajni plan protiv Njemačke“) objavila 15. siječnja. Inače, AfD je trenutno druga vodeća politička stranka u Njemačkoj. 

Na tom sastanku se, kako piše Correctiv, diskutiralo o takozvanom planu koji bi podrazumijevao progon doseljenika iz Njemačke, bez obzira imali državljanstvo ili ne, pa se tako plan odnosi i na one koji su pomagali u radu s migrantima ili su migrantskog porijekla. Prema riječima predstavnika plana, Martina Sellnera – vođe krajnje desničarskog pokreta IBÖ u Austriji – cilj je deportirati dva milijuna ljudi u takozvanu „model državu“ na sjeveru Afrike, a između ostalog, tako bi se, spriječilo i etničko glasanje, koje on ocjenjuje kao glasove koji bi išli strankama prijateljski nastrojenima prema migrantima. 

O sadržaju teksta novinara Correctiva, na koji se poziva i Index, korisnik Mad Postman je nekoliko puta ponovio: „Lažete!“ 

„Kako postaje sve jasnije, ovo je možda bio zajednički napor mainstream medija i ljevičarskih krugova, temeljen na izmišljenoj priči“, zaključak je korisnika Mad Postman koji iznosi u opisu videa.

U videu će se dotaknuti okomiti na novinare Correctiva, točnije jednog specifično, Jeana Petersa, koji je s kolegama i kolegicama radio na razotkrivanju i dokumentiranju sastanka ekstremne desnice održanog u Potsdamu. 

Kao jedini dokaz da navedeni novinari lažu prikazao je screenshot članka s austrijskog portala Unzensuriert (u prijevodu „Necenzurirano“), naslova „'Correctiv'-Autor gibt offen zu, dass er Geschichten erfindet“ (u prijevodu „Novinar 'Correctiva' otvoreno priznao da izmišlja priče“). Ovaj austrijski portal inače okuplja kolumniste koji se bave političkim temama i priklonjeni su desno orijentiranoj političkoj opciji – FPÖ (Freiheitliche Partei Österreichs). Autor ili autorica teksta nije potpisan(a), ali tvrdi kako na službenoj stranici novinara Petersa pod kategorijom „Taktike za rad s medijima“ piše: „Razvijam akcije i izmišljam priče kako bih intervenirao u politička i gospodarska zbivanja. Osobito važno pri tom je upotrijebiti pravu medijsku strategiju kako biste privukli pozornost, potaknuti raspravu u društvu i tako pridonijeti promjenama. Moji alati dolaze iz umjetničkih, aktivističkih, novinarskih, pravnih i tehnoloških područja.“

Što je točno u objavi austrijskog portala upitali smo samog Jeana Petersa

„To je teorija zavjere da ja izmišljam priče. Taj tekst portala Unzensuriert bazira se na mom radu kao konceptualnog umjetnika u Peng! Kollektivu, napisao sam i knjigu o tom radu“, objašnjava Peters u razgovoru za Lupu napominjući da je istraga o tajnom master planu - točna.

Peters objašnjava kako su na portalu Unzensuriert u originalni pasus s njegove službene stranice, a koji se tiče njegove karijere i angažmana kao umjetničkog aktivista u Peng! Kollektivu, umetnuli lažne dijelove koji su odgovarali narativu koji su u tekstu željeli plasirati. Kao prvo dodali su dio „izmišljam priče“ i još neke dijelove poput „osobito važno pri tom je upotrijebiti pravu medijsku strategiju“.

U originalnom pasusu objavljenom na njegovoj osobnoj stranici stoji kako je Peters prije nego je postao istraživački novinar u Correctivu (a ranije je radio i na njemačkoj javnoj televiziji ZDF) „razvijao akcije kojima je intervenirao u politička i gospodarska zbivanja“.

Točan citat koji je austrijski portal obogatio s umetnutim neistinama glasi ovako: „Prije toga razvijao sam akcije kojima sam intervenirao u politička i gospodarska zbivanja. Radilo se o razvijanju strategija za privlačenje pozornosti i time poticanje društvenih rasprava te tako pridonijeti promjenama. Alati su dolazili iz umjetničkih, aktivističkih, novinarskih, pravnih i tehnoloških polja.“

Također taj tekst se nalazi pod kategorijom „Rad u medijima“, a ne, kako portal Unzensuriert navodi, u kategoriji „Taktike za rad s medijima“.

Peng! Kollektiv, inače, grupa je umjetnika i aktivista sa sjedištem u Berlinu. Njihove subverzivne akcije imaju za cilj potaknuti društvo na kritičko razmišljanje. „No Christmas For Merkel“ jedna je od akcija u kojoj su kritizirali bivšu njemačku kancelarku – Angelu Merkel, dok je „Deutschland sagt Sorry!“ akcija kojom su izazvali i potaknuli dio javnosti na razmišljanje o njemačkoj odgovornosti za povijesne događaje. Grupa je 2016. godine bila i dijelom berlinskog Biennalea,

U daljnjem razgovoru Peters podsjeća da se dodatne informacije i odgovori na pitanje o tajnom master planu mogu pronaći na ovoj poveznici koja vodi do službene stranice Correctiva. Još jednom, potvrđuje kako ništa u priči nije izmišljeno.

„Naše istraživanje je napisano čisto novinarski i provjerilo ga je nekoliko novinara i pravnik za medijska pitanja. Ništa tu nije izmišljeno. Činjenice su točne“, zaključio je Peters. 

Potvrda činjeničnosti informacija u tekstu Correctiva može se iščitati i iz presude Regionalnog suda u Hamburgu koji je odbacio tužbu Ulricha Vosgeraua, člana Kršćanske demokratske unije (CDU-a) i jednog od sudionika sastanku u Potsdamu, koji je tužio Correctiv zbog neispravnosti informacija u tekstu. Ovdje se radilo samo o konstrukciji jedne rečenice koja uopće ne mijenja srž napisanog teksta o planu, niti se mijenja kontekst, već je spor bio vezan tek uz leksičko-semantičku odrednicu.

Pored toga, uz Petersa, je na Correctivovom istraživanju i njegovoj objavi radilo još ukupno 17 osoba. Na samom tekstu i istraživanju, Marcus Bensmann, Justus von Daniels, Anette Dowideit i Gabriela Keller, uz suradnju Jonathana Sachsea, Gese Steeger, Pie Siber, Finna Schönecka i Tobiasa Hauswurza, dok su za komunikaciju bili zaduženi Luise Lange-Letellier, Valentin Zick, Esther Ecke i Elena Schipfer, a za dizajn Charlotte Eckstein, Maximilian Bornmann i Mohamed Anwar. Provjeru svih činjenica prije objave teksta obavila je novinarka Elena Kolb. Također, u sklopu istraživanja objavljeno je više fotografija sudionika sastanka s lica mjesta. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.