Pod Lupom #7 – tjedni pregled
U želji da vam što bolje predstavimo rad našeg portala specijaliziranog za činjeničnu provjeru, početkom i ovog ponedjeljka donosimo vam kratki pregled tema kojima smo se na Lupi bavili u prethodnom tjednu. Među ostalim, provjerili smo koliko je izgledno da Mostov Miro Bulj ispuni svoja predizborna obećanja, analizirali je li se u Zagrebu uistinu u zadnjih deset godina broj osobnih automobila povećao za 100.000, te istražili je li vjerodostojna medicinska dokumentacija koja navodno dokazuje da je alžirska boksačica Imane Khelif - muškarac.
Kandidat Mosta na predstojećim izborima, Miro Bulj, na društvenoj mreži X obznanio je svoje ciljeve ukoliko postane predsjednik Republike Hrvatske. A to su, „zaustavljanje ilegalnih migracija, ograničenje uvoza strane radne snage, obračun sa rodnom ideologijom, ukidanje poreza na nekretnine uz uvođenje Zakona o porijeklu imovine“. Toj objavi dodao je i kako hrvatski predsjednik prema Ustavu RH može inicirati raspisivanje referenduma. O kojim referendumima bi se radilo, Bulj navodi na svojoj službenoj stranici, a vezani su uz već proklamirane ciljeve. Odlučili smo provjeriti koje su zapravo stvarne ovlasti predsjednika republike i što Ustav RH kaže o „odnosu“ referendum – predsjednik.
Oko alžirske boksačice Imane Khelif, osvajačice zlata u ženskoj velter kategoriji na Olimpijskim igrama u Parizu, ovog su se ljeta vodile brojne rasprave i širile lažne vijesti u kojima je optuživana da je muškarac uz apele da joj se ne dopusti natjecanje u ženskoj konkurenciji. Više svjetskih fact-checking stranica tada je detaljno demantiralo te tvrdnje i činilo se da je ta priča “zaključena“. No, nedavno su se pojavila navodna "nova saznanja" o Imane Khelif, a te su informacije prenijeli i brojni domaći mediji. „Potvrda da je biološki muškarac: Izvješće pokazalo da Khelif ima testise i xy kromosome“, „Kontroverzna Alžirka ipak je boksač? Procurio je veliki izvještaj: Riječ je o poremećaju, ali imamo dokaze“, „Alžirska boksačica ipak je muškarac? Objavljeno je navodno medicinsko izvješće“, „Procurio dokaz? Sporna boksačica koja je na OI-ju uzela zlato ima testise i xy-kromosome“, samo su neki od naslova objavljenih u hrvatskim medijima koji zapravo donose tvrdnje francuskog novinara Djaffara Aita Aoudie koji kaže da ima dokaze za to da je Khelif muškarac te da posjeduje presliku medicinskog izvješća iz 2023. godine koje to dokazuje. Analizirali smo dostupne informacije o autentičnosti tog dokumenta, kojem nedostaju potpisi liječnika, a osim toga na njemu se ne vidi da se uopće radi o Imane Khelif, dok jedan od navodnih suautora tog medicinskog izvješća javno poručuje kako je “njegovo ime iskorišteno za širenje dezinformacija i anti-trans agende”.
“Juče u Prištini. Malo požurili, pa da sklone dok niko nije video”, status je objavljen na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru, uz koji je korisnik postavio i kratki video na kojem se vidi prebojavanje zida s muralom Kamale Harris, poražene kandidatkinje na nedavno održanim izborima za predsjednika Sjedinjenim Američkih Država. Ovom objavom insinuira se kako su Albanci s Kosova podržavali kandidatkinju Demokratske stranke i sada, nakon njenog poraza od Donalda Trumpa, pokušavaju to prikriti, što je u skladu s narativom dijela srpske javnosti prema kojem su „Srbi donijeli pobjedu Trumpu“ te da je Trump, za razliku od demokrata, na strani Srbije, a protiv Kosova o čemu bi trebala svjedočiti i dezinformacija kako je poderao kosovsku zastavu. Provjerili smo kada je video snimljen, tko je i zašto oslikao mural, te je li se on uistinu nalazio u Prištini.
Promet i prometne gužve u Zagrebu već su tjednima predmet izvještavanja medija i kritika gradske oporbe, koja za kaotičnu prometnu sliku glavnog hrvatskog grada okrivljuje gradonačelnika Tomislava Tomaševića, odnosno aktualnu zagrebačku vlast. Govoreći o tom problemu Tomašević je u više javnih istupa iznio tvrdnje da se broj osobnih automobila u Zagrebu u zadnjih deset godina povećao za 100.000, objašnjavajući da prethodne vlasti nisu ništa ulagale u zagrebački javni prijevoz. "Kupili smo 40 novih tramvaja, prvi će uskoro biti na ulicama. Kupit ćemo još 40 novih. To je 80 tramvaja vrijednih 200 milijuna eura. Broj automobila je zadnjih 10 godina porastao za 100.000 ili 35% – taj trend se treba promijeniti, a za to su ključna ulaganja u javni prijevoz“, kaže Tomašević u jednom od svojih javnih istupa na tu temu. Gotovo iste teze Tomašević je komunicirao i u svojoj predizbornoj kampanji 2021. godine. Tada je upozoravao na povećanje broja automobila u Zagrebu, upozoravajući na „ogromne prometne gužve“, te „sustav koji jako loše funkcionira“, konstatirajući da su svi sudionici u prometu nezadovoljni. Lupa je odlučila analizirati sve javno dostupne podatke i provjeriti je li se u Zagrebu uistinu u zadnjih deset godina broj osobnih automobila povećao za 100.000 i ima li temelja teza da prethodne vlasti za to vrijeme nisu ništa ulagale u javni prijevoz.
Američki medij TrendingPolitics nakon održanih predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama donio je vijest u kojoj se tvrdi da je hrvatski predsjednik Zoran Milanović odlučio pozdraviti pobjedu Donalda Trumpa, noseći poznatu crvenu „MAGA“ („Make America Great Again“) kapu. „Predsjednik Hrvatske iznenadio je strane medije u srijedu kada se pojavio na konferenciji za novinare s MAGA kapom, pokazujući podršku novoizabranom predsjedniku Donaldu Trumpu”, navodi se u tekstu na ovom američkom mediju koji sebe predstavlja kao medij „koji se ne srami priznati kako je pristran“. U članku se nalazi i video kojim dokazuju svoje tvrdnje. Međutim, niti je ta video snimka nastala u Hrvatskoj, niti se na njoj nalazi hrvatski predsjednik.
Brojni internetski portali koji se bave temom Drugog svjetskog rata, odnosno zločinima počinjenim nad Srbima na teritoriju Nezavisne države Hrvatske, već godinama u svojim tekstovima ponavljaju bizarnu zamjenu identiteta. Identična stvar se događa i na društvenim mrežama. Naime, uz tekst o fra Srećku Periću, kojeg se optužuje za zločine nad srpskim stanovništvom livanjskog kraja 1941. godine, postavljena je fotografija pape Franje snimljena 1973. godine u vrijeme kad je Jorge Mario Bergoglio - što je svjetovno ime pape Franje - služio kao isusovački svećenik. Za to je zaslužan administrator portala koji komemorira Jadovno, a koji je još 13. veljače 2015. godine objavio tekst o fra Srećku Periću, koji potpisuje srbijanski antropolog i forenzičar prof. dr. Srboljub Živanović, a čijim se, inače, istraživačkim radovima najčešće argumentiraju tvrdnje o 700.000 ubijenih u ustaškom logorskom sustavu Jasenovac. Živanovićev kratki tekst administrator je ilustrirao fotografijom pape Franje i to očito namjerno, što se može zaključiti iz činjenice da je fotografiju uploadao na internet pod imenom Mladi_Franja. U godinama koje su uslijedile, tekst je prenošen dalje, na druge portale i društvene mreže, a uz njega i fotografija. Naš portal pribavio je jednu Perićevu fotografiju, koju uz ovaj tekst objavljujemo uz napomenu da ova dva čovjeka nemaju nikakvih sličnosti.