Pod Lupom #28 – tjedni pregled

U još jednom redovnom tjednom pregledu donosimo kratak „teaser“ tema kojima smo se bavili prošlog tjedna. Ovoga puta riječ je bila o dezinformacijama s društvenih mreža. Od tvrdnje da su partizani velikom većinom abolirani četnici, preko tumačenja da će sudovi u Engleskoj i Walesu izricati veće kazne bijelom stanovništvu nego osuđenicima migrantskog porijekla, do dezinformacije kako je Tito uvjerio Hruščova da SSSR slijedi primjer Jugoslavije i prekine diplomatske odnose s Izraelom.
Na Facebooku se pojavila vijest prema kojoj je, abolicijom četnika, partizanska vojska 1944. godine narasla s 22.000 na nevjerojatnih 264.000 vojnika. Iako elementarna logika nalaže kako bi 242.000 četnika i bez oružja trebalo biti u stanju obračunati se s 22.000 neprijatelja, fact checkerski posao zahtijeva i konkretne dokaze i činjenice. Ovog se posla dohvatio naš Ladislav Tomičić koji je pregledom arhivskog materijala i povijesne građe, na ovoj poveznici utvrdio kako zapravo stoje stvari.
Isti autor pozabavio se još jednom dezinformacijom koja, čini se, ovoga puta dolazi s druge strane političkog spektra. U ovom slučaju, radi se o fotografiji snimljenoj 1960. godine na 15. sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih naroda. Na njoj se mogu prepoznati tadašnji lider SSSR-a Nikita Hruščov i njegov kolega iz SFRJ, Josip Broz Tito. Fotografiju je pogrešno datirana, a prema pratećem tekstu navodno je jedino Jugoslavija osudila napad Izraela na Palestinu nakon čega je Tito uvjerio Hruščova da i SSSR učini isto te prekine diplomatske odnose s Izraelom. No, to, međutim, nije točno.
Posljednja tjedna vijest dolazi nam s društvene mreže X. Tamo je najavljena „totalna propast zapada” zbog odluka britanskog vijeća za određivanje sudskih kazni. Prema tim navodima „od utorka će bijelci biti osuđivani na dulje zatvorske kazne od žena i etničkih manjina”. Ovdje se radi o klasičnoj dezinformaciji gdje se naoko točna vijest predstavlja van konteksta. Naime, istina je kako je „Vijeće za određivanje kazni” od 2. travnja najavilo primjenu novih pravila prema kojima se žene i manjine tretiraju drugačije. Međutim, riječ je o tijelu čije odluke treba potvrditi i parlament, a sama parlamentarna većina najavila je kako takvo nešto ne može proći. Više detalja možete pronaći na ovoj poveznici.