WhatsAppom se širi poruka upozorenja o videu s virusom nakon kojeg „ništa što učinite neće popraviti“ vaš mobitel
Hrvatskim društvenim mrežama, posebice WhatsAppom, ovih se dana širi poruka koja upozorava na video, naziva Martinelli, koji će navodno biti pokrenut u WhatsAppu i inficirati vaš mobitel virusom.
Puni tekst poruke glasi: “Radio je danas govorio o Whatsapp Goldu. Postoji video koji će biti pokrenut sutra u Whatsappu i zove se Martinelli. Ne otvarajte ga. Ide u vaš telefon i ništa što ćete učiniti neće ga popraviti. Proširite riječ ako poznajete nekoga. Ako primite poruku da ažurirate WhatsApp Gold Ne otvarajte ga! Upravo su objavili da je virus ozbiljan. Pošaljite ga svima.”
Riječ je o varijaciji lažne poruke koja kruži i svjetskim i hrvatskim društvenim mrežama još od 2017. godine. Sadržaj poruke predstavlja kombinaciju stvarne prijetnje - doista postoje zlonamjerni programi koji se predstavljaju kao WhatsApp Gold - i izmišljene prijetnje. Martinelli video, naime, ne postoji.
Jasno je da je poruka koja kruži hrvatskim mrežama, gotovo od riječi do riječi, prijevod poruke koju korisnici dijele na društvenim mrežama na engleskom govornom području, koju je nedavno analizirao FactCrescendo, indijska fact checking web stranica.
FactCrescendo je utvrdio da je WhatsApp Gold doista stvarna prijetnja. Dostupno je nekoliko lažnih ažuriranja i duplikata aplikacija pod tim nazivom.
“Korisnici mogu primiti poruku da preuzmu WhatsApp Gold ili WhatsApp Plus, koji zatim preuzimaju velik broj zlonamjernih programa na njihov mobitel, čime se ugrožavaju osobni podaci”, navodi FactCrescendo. Korisnici su preusmjereni na poveznicu koja ih navodno vodi do ažuriranja aplikacije, ali ih zapravo usmjerava na stranicu punu zlonamjernog softvera, gdje postoji opasnost da se preuzme virus.
Misteriozni Martinelli video za koji se tvrdilo da sadrži virus koji može inficirati mobitel virusima nakon otvaranja, za razliku od WhatsApp Golda, je lažna prijetnja jer takav video ne postoji.
Čini se da je ova lažna vijest prvi put nastala na španjolskom govornom području prije osam godina. Nacionalna policija Španjolske krajem srpnja te godine putem službenog Twitter profila demantirala je postojanje ovog videa, označivši poruke kao prijevaru, dok je kibernetička sigurnosna tvrtka Sophos video "Martinelli" nazvala "izmišljenom prijetnjom".
Američki fact-checking portal Snopes u travnju 2018. godine pisao je o ovoj lažnoj objavi i također utvrdio da se radi o prijevari.
Britanski Standard dokumentirao je ponovno širenje varijante poruke u ožujku 2020. godine navodieći kako lažna poruka, koja potiče korisnike da preuzmu lažno ažuriranje pod nazivom WhatsApp Gold i nudi napredne značajke aplikacije, kruži internetom već neko vrijeme i povremeno se ponovno pojavljuje. Martinelli je povezan s WhatsApp Goldom samo zato što su oboje spomenuti u istoj lažnoj poruci. Standard savjetuje da, ako primite takvu poruku, ignorirate ju i odmah izbrišete.
Faktograf je u ožujku 2020. godine pisao o tadašnjoj varijaciji ove lažne objave, koja je i tada stizala na brojne hrvatske brojeve mobitela upozoravajući o “videozapisu Martinelli” koji “vam hakira telefon i ništa ga neće popraviti”.
Američki medij Forbes upozorava da je glavni problem s ovom vrstom viralnih lažnih poruka to što se mogu pretvoriti upravo u ono što tvrde da sprečavaju: alat za širenje zlonamjernog softvera.
“Što više ljudi prosljeđuje lažno upozorenje o ažuriranju drugima, veća je vjerojatnost da će se u samoj poruci pojaviti poveznica na pravi zlonamjerni softver”, zaključuje Forbes.
Što se tiče stvarne prijetnje WhatsApp Golda, fact-checking stranica Full Fact savjetuje da nikako ne biste trebali kliknuti na poveznice koje tvrde da nude preuzimanje poboljšane verzije WhatsApp aplikacije te da, općenito, ne otvarate privitke iz poruka nepoznatih izvora. Mobilne aplikacije trebali biste preuzimati isključivo iz službenih izvora, poput Apple App Storea ili Google Playa.