L
upa

Netočna je Milanovićeva tvrdnja da je Šeparović odgovorio „ki bi da bi“ na pitanje „hoće li priznati pobjedu opozicije“

Piše: Zdenko Duka
Politika i društvo
29.3.2024.
Foto: Facebook/ZoranMilanović

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović dao je 26. ožujka veliki intervju Nataši Božić Šarić na televiziji N1 o nadolazećim parlamentarnim izborima, o tome hoće li podnijeti ostavku na predsjedničku poziciju u zadnjem trenutku, o upozorenju Ustavnog suda te o tome što misli napraviti ako poslije izbora okupi većinu za sastavljanje Vlade. 

Doznali smo da ne misli dati ostavku prije parlamentarnih izbora 17. travnja, a nakon izbora, rekao je da će se kao predsjednik ponašati u skladu s Ustavom. 

„Nema šanse da nekome tko dođe sa 76 potpisa, ne dam mandat. A neću ga dati ni samom sebi“, rekao je Milanović. 

Na pitanje koliko dugo će čekati izborne aktere da skupe natpolovičnu većinu izabranih zastupnika, predsjednik odgovara da će "čekati maksimalno", te da će se postizborni proces odvijati u skladu s Ustavom. Dodao je da "za razliku od svoje prethodnice, neće pasti pod utjecaj raznih tipova iz HDZ-a", formirati vladu u tajnosti i prijetiti ponavljanjem izbora. I, kaže, neće dati mandat ni relativnom izbornom pobjedniku - nikome tko ne donese 76 ruku, nikome "na lijepu riječ". 

„Vjerujte mi, majke mi, bit ću pošten'', poručio je.

Vrlo kritički je govorio i o Ustavnom sudu RH, njegovom sadašnjem sastavu i predsjedniku. S početkom na 26:45 minuta intervjua, novinarka Milanovića pita „Što radite ako Ustavni sud ocijeni da izbori nisu bili zakoniti i ustavni i poništi rezultate izbora?“. Razgovor dalje ima sljedeći tijek.

Milanović odgovara: „A kako da to napravi, da izvrši državni udar?“

Novinarka: „Da provede postupak koji je propisan Ustavom i zakonom i zaključi da izbori nisu zakoniti i ustavni.“

Milanović: „Što je propisano Ustavom? To ne znam, možda HDZ izvrši nasilje na biračkim mjestima, možda budu krali, to bi bio razlog da se njih poništi. Ne vidim koji bi to bio razlog. Može poništiti bilo koju ustavnu radnju, raspisivanje izbora …“

Novinarka: „Uključujući rezultate izbora.“

Milanović: „To može, ako mu se ne sviđa, recimo. Na primjer, ako predsjednik Ustavnog suda kaže - (na pitanje, op. autora) hoćete li priznati pobjedu opozicije, to je uopće pitanje koje je na krivi adresat, ne možeš to pitati njega, njega nitko ne pita - on umjesto da kaže, upravo da on kaže 'pa naravno, pa kakvo je to pitanje, pa nisam za to ni nadležan', ili da kaže 'pa da, hoću, ali nisam nadležan', on kaže 'ki bi, da bi'. Ki bi, da bi, to su vam neki bezveznjaci.

Novinarka: „Zato vas pitam. Vi problematizirate nepristranost Ustavnog suda cijelo ovo vrijeme, znači što radite iz svoje pozicije predsjednika Republike ako Ustavni sud poništi rezultat izbora?“

Milanović: „Ako poništi rezultat izbora? Ništa. Raspisujem nove izbore. Oni dakle mogu poništiti rezultate izbora? Pa rekao sam nekidan da mogu početi hapsiti žene i djecu. Pa su goebbelsi iz HDZ-a izmislili i rekli da ću hapsiti njih. Dakle, imamo posla s ljudima koji su spremni na sve. To je dupli pas između HDZ-a i HDZ-a. Vi kažete da dovodim u pitanje objektivnost Ustavnog suda, kako se usuđujem? Pa pogledajte koji su to sjajni prvaci, na čelu s čovjekom koji je počeo u vojnoj firmi, završio kao Šeksov kum i da ne idemo dalje. Dakle, tu nema objektivnosti. To je sve lopovluk.“

Istina je da je Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda RH, na konferenciji za novinare koju je sazvao 18. ožujka, pri kraju te konferencije na jedno pitanje novinarke N1 Jelene Bokun odgovorio „Ki bi, da bi“. Ali, Milanović je netočno ustvrdio da je Šeparović tada bio upitan „hoće li priznati pobjedu opozicije“. 

Naime, na sjednici Ustavnog suda suci su većinom glasova izdali upozorenje koje isključuje mogućnost da predsjednik Republike u raspisanim parlamentarnim izborima bude kandidat na listi za izbor zastupnika ili bude istican kao kandidat za dužnost predsjednika Vlade Republike Hrvatske i da u tom svojstvu sudjeluje u političkoj izbornoj kampanji. Pri samom kraju press konferencije na kojoj je Šeparović obrazlagao upozorenje Ustavnog suda, u priloženom videu (taj razgovor počinje na 36:36 minuta), novinarka Jelena Bokun uistinu postavila pitanje, ali njeno pitanje glasi ovako: „Molim vas, još jedno pitanje. Ako predsjednik Republike podnese ostavku i njegovu dužnost preuzme predsjednik Sabora, u teoriji, može li on na bilo koji način utjecati na datum izbora?“

Šeparović odgovara: „Datum izbora je određen.“ 

Novinarka: „Može li on utjecati, nakon što stupi na tu dužnost, privremeno, dakle, može li on utjecati i promijeniti datum izbora?“

Šeparović: „Dakle, vi mene opet pitate - ki bi, da bi. U ovom trenutku mi se čini da je jasno da ne može, ali da li bi postojale neke okolnosti po kojim bi on to mogao, ja to u ovom trenutku ne mogu sagledati i teško mi je odgovarati uopće na ta pitanja. Izbori su raspisani i po meni, u ovom trenutku, jedini tko može poništiti tu odluku o raspisivanju izbora je Ustavni sud.“

Na Milanovićevo (hotimično ili nehotimično) netočno navođenje pitanja novinarke Jelene Bokun Šeparoviću, „nasjeli“ su i glavni urednik N1 Hrvatska Tihomir Ladišić i filozof Žarko Puhovski. U intervjuu u kojem Ladišić 27. ožujka intervjuira Puhovskog, od 9:03 minute razgovor ovako teče:

Ladišić: „Koliko je danas situacija s Ustavnim sudom manje krizna nego što je postojala nakon što se Ustavni sud sastao i obratio javnosti, zaprijetivši čak i poništenjem odluke o raspisivanju datuma izbora?“

Puhovski: „Ono što je bitno rekao Ustavni sud, on je unaprijed rekao da je moguć Milanovićev krajnji scenarij da se u tišini pojavi kao mandatar nakon što se konstituira Sabor i nakon što dobe svog predsjednika Sabora. To je Ustavni sud kroz riječi predsjednika Šeparovića zapravo prihvatio.“

Ladišić: „Ipak, Milanović ponavlja taj 'ki bi, da bi', na pitanje može li se u slučaju da parlamentarna većina izgubi izbore poništiti rezultat izbora.“

Puhovski: „To je prije svega bilo glupo pitanje, naravno. To nitko ne može napraviti zato što je HDZ izgubio izbore i to sigurno neće biti slučaj. I tu je odgovor bio ne sasvim precizan, ali iz toga se radi cijela kampanja. Koliko puta se Milanović vraćao na tezu da će oni promijeniti datum izbora, nitko iz Ustavnog suda nije rekao da će promijeniti datum izbora. Oni su samo rekli da je to u okviru njihovih prava. To je nešto sasvim drugo…"

Međutim, to nije „prije svega bilo glupo pitanje“, jer to „glupo pitanje“ novinarka Jelena Bokun nije Šeparoviću niti postavila. Nego je pitala o hipotetskoj mogućnosti da neki v.d. predsjednik RH promijeni datum izbora.

Možda su Milanović, a onda i Ladišić i Puhovski „nasjeli“ na jednu aluziju Jasmina Klarića u komentaru na portalu telegram.hr u tekstu pod naslovom „Prijeti li to Ustavni sud poništavanjem izbora na kojima bi HDZ mogao izgubiti vlast?“. Komentar je objavljen 19. ožujka, a završava ovako: „Naime, Miroslav Šeparović je na jedno hipotetsko novinarsko pitanje izvukao odgovor koji će možda zazvučati poznato: 'Ki bi, da bi' (Što bi bilo kad bi bilo). Točno taj 'Ki bi, da bi' izgovorio je i Franjo Tuđman 1999. godine. Pitali su ga bi li priznao pobjedu opozicije na parlamentarnim izborima.“

Da, na upit stranih novinara 1999. godine o njegovu odnosu prema eventualnoj pobjedi oporbe na izborima pokojni predsjednik Franjo Tuđman odgovorio je doskočicom: Ki bi, da bi. Nije želio odgovoriti bi li (demokratski) prihvatio izborni poraz. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.