Švedska vojska ne pravi red na ulicama, kako tvrdi vojni analitičar Marinko Ogorec
„Zbog ilegalnih migracija, veliki dio zapadne Europe je destabiliziran. Najbolji primjer je Švedska koja je bila primjer uljuđene zemlje s visokim standardom i potpunom sigurnošću. Sada tamo vojska pokušava napraviti red na ulicama“, ustvrdio je Marinko Ogorec, vojni analitičar i sigurnosni stručnjak s Veleučilišta Velika Gorica, gostujući u dijaloškoj emisiji „Otvoreno“ Hrvatske radiotelevizije (HRT), 19. listopada 2023. godine. Njegovu tvrdnju prenijeli su brojni mediji u Hrvatskoj (Index, Tportal, Net.hr, Novi list), ali i mediji iz Hrvatskoj susjednih zemalja (Nadlani.si, Bljesak.info, Slobodna Bosna).
Ogorec, kao dugogodišnji vojni analitičar i sigurnosni stručnjak jedino je u potpunosti u pravu kada govorimo o narušenoj mjeri sigurnosti u Švedskoj. Naime, u zadnjih nekoliko mjeseci Švedska se suočava s problemom vrlo nasilnih obračuna kriminalnih bandi, ali i terorističkih prijetnji. Međutim, ono što nije istina u izjavi Marinka Ogoreca tvrdnja je kako u Švedskoj vojska pokušava uvesti red u gradove, a iz koje se može zaključiti da vojska patrolira tamošnjim ulicama i obavlja policijske poslove. Potvrdu smo zatražili izravno od švedske vlade.
„Ukratko, odgovor je – ne“, odgovorio je za Lupu Johan Hjelmstrand, glasnogovornik švedskog Ministarstva obrane, kada smo ga upitali da li u Švedskoj „vojska pokušava napraviti red na ulicama“.
„Švedske oružane snage mogu podržati policiju u određenim ograničenim područjima, kao što je pružanje prijevoza helikopterom ili u slučaju terorističkih napada kada su oni u tijeku“, pojasnio je Hjelmstrand.
Kako navodi glasnogovornik švedskog Ministarstva obrane, Vlada je zadužila švedsku policiju i oružane snage da dodatno analiziraju kako mogu surađivati u okviru važećeg zakona.
„Bit će provedeno ispitivanje iz kojeg će Vlada dobiti zakonske prijedloge o tome što se može učiniti kako bi se povećala potpora koju oružane snage mogu dati policiji, ali vojne patrole na ulicama ne spadaju u okvir toga“, kazao nam je Hjelmstrand.
Pitanje izlaska švedske vojske na ulice pojavilo se posljednjih mjeseci i na medijskoj agendi švedskih portala. Između ostalih, ta se tema našla i u Aftonbladetu, jednim od najčitanijih novina u Švedskoj, pokrenutih još 1830. godine. Na pitanje novinarke Aftonbladeta hoće li zbog aktualnih događanja švedska vojska izaći na ulice, Marika Erickson, voditeljica Centra za operativno pravo i međunarodno javno pravo pri švedskom Sveučilištu obrane (izvorno: Försvarshögskolan), rekla je da to nije baš vjerojatno, s obzirom na generalno striktan stav o razdjelnici zadaća između policije i vojske.
„Ukoliko žele Oružanim snagama dati pravo da podupiru policijsku upravu i u drugim slučajevima osim borbe protiv terorizma, s mandatom koji uključuje i uporabu sile, smatram da su nužne zakonske izmjene“, naglasila je Erickson za Aftonbladet.
Što zapravo švedski zakon govori o mogućnosti izlaska vojske na ulice provjerili smo u švedskom Ministarstvu pravosuđa. Odgovor koji smo dobili također demantira izjavu vojnog analitičara i sigurnosnog stručnjaka s Veleučilišta Velika Gorica, Marinka Ogoreca.
„Unutar našeg postojećeg zakonodavstva, švedske Oružane snage mogu u određenim okolnostima pružiti potporu policiji i to samo pod policijskom komandom. Održavanje javnog reda i mira nije jedna od tih okolnosti – to ostaje na policiji“, kaže za Lupu Caroline Opsahl, glasnogovornica ureda ministra pravosuđa, Gunnara Strömmera,
Opsahl je istaknula da je švedska policijska uprava jedina koja je zadužena za održavanje reda i zakona na javnim mjestima. Također, podsjetila je na dužnost i misiju koju policija ima, a to je „smanjenje kriminala i povećanje javne sigurnosti“.
Vlada je, kako navodi Caroline, zadužila švedsku policiju i oružane snage da pojačaju suradnju u okviru nadležnosti iz postojećeg zakonodavstva.
„Ova dužnost ne mijenja odgovornosti policijske uprave već za cilj ima učinkovitiju suradnju u područjima, u kojima postojeće zakonodavstvo već omogućuje potporu Oružanih snaga“, zaključuju iz ureda Ministarstva pravosuđa.
Inače, u emisiji „Otvoreno“ na HRT-u Anto Letica iz Instituta za istraživanje hibridnih sukoba Republike Hrvatske, Zoran Ničeno, pomoćnik glavnog ravnatelja policije i načelnik Uprave za granicu, Vojko Volk, državni tajnik u Kabinetu predsjednika Vlade Republike Slovenije, zajedno s Marinkom Ogorecem, komentirali su mjere nekih država o privremenom suspendiranju Schengena, terorističke napade u Europi te priliv migracija s Bliskog istoka. Švedska je zaista posljednjih godina intenzivno izložena valu nasilnih kriminalnih obračuna i pojačanih terorističkih prijetnji, ali neutemeljenim izjavama od strane osoba u javnom prostoru i ostalih kreatora javnog mišljenja, koje se u javni prostor poziva kao relevantne stručnjake, stvara se bespotrebna kakofonija, ali i širi strah i netrpeljivost prema migrantima.