Ne nasjedajte na prodaju izgubljene prtljage u zračnoj luci
Ponovno je aktualna prevara s lažnom Facebook stranicom Zračne luke Zagreb (arhivirano ovdje) koja nudi na prodaju „izgubljenu prtljagu“.
„Napuštamo skladište zračne luke i prisiljeni smo prodavati izgubljeni prtljag naših klijenata čiji vlasnici nikada nisu pronađeni, a koji je ležao u skladištu 6 mjeseci! Kliknite na gumb oglasa kako biste napravili narudžbu!“, stoji u plaćenoj objavi na društvenoj mreži Facebook.
Uz ovaj tekst postavljena je i fotografija na kojoj se nalazi stotinjak kofera uz stalak na kojem stoji fotošopirani logotip Međunarodne zračne luke Zagreb te cijena od 2,95 eura po komadu „izgubljene prtljage“.
U komentarima objave mogu se naći i „zadovoljni kupci“. Oni su ovdje u funkciji zavaravanja korisnika Facebooka koji se zainteresiraju za ovu sponzoriranu objavu. Kako bi ponuda izgledala što uvjerljivije s profila koje su ranijom prevarom preuzeli ili za ovu svrhu otvorili stavljaju se fotografije otvorenih kofera s vrijednim stvarima unutra, te poruke tipa: „Odlučila sam okušati sreću, u koferu je bio nakit, i markirana torba, dobra stvar, već sam je preporučila obitelji i prijateljima.“ ili „Naručio sam 2 kofera, jedan je imao laptop, doduše bez punjača i sa lozinkom, ali svejedno cool!“ ili „Prvo sam se čudila zašto prodaju kofere na aerodromu, ali sam svejedno naručila jer je bilo zanimljivo, kontaktirao me menadžer i odgovorio na sva pitanja, ne mogu reći da sam dobila nešto super vrijedno, ali ponuda bilo je zanimljivo, sve je koštalo 2,95 €.“
Kako smo pisali u siječnju, kada se pojavila prevara s lažnim stranicama koje se na Facebooku predstavljaju kao Zračna luka Zagreb, postavljajući za naslovne ili profilne fotografije iste ili slične fotografije koje koristi i službena Facebook stranica zagrebačkog aerodroma - „izgubljena prtljaga“ nije na prodaju.
„Zračna luka Zagreb nikada neće tražiti podatke o bankovnim karticama ili osobne podatke bilo koje vrste putem društvenih mreža“, rekli su tada za Lupu iz Međunarodne zračne luke Zagreb koja ove lažne stranice prijavljuje čim dozna za njih.
Također, građane mole za oprez.
„Zračna luka Zagreb nikada nije i neće ni u budućnosti organizirati u nijednom obliku prodaju prtljage. Sukladno proceduri, prtljaga i sadržaj prtljage koji se ne preuzmu u propisanom roku, se uništavaju“, rekli su nam na upit što se zaista događa s nepreuzetom prtljagom na aerodromu.
Fotografija kojom se mami lakovjernije korisnike Facebooka nije snimljena u Zagrebu, već na Terminalu 3 frankfurtskog aerodroma tijekom pandemije koronavirusa kada je ova zračna luka zbog otkazivanja letova bila preopterećena. Snimio ju je fotoreporter Boris Roessler iz njemačke novinske agencije Deutsche Presse-Agentur (dpa), a fotografiju se može pronaći u više medijskih izvještaja. Osim toga u adresnoj traci web preglednika ostao je trag koji ukazuje na to da je lažna Facebook stranica promijenila svoje ime, odnosno da se nekada, prije nego što su je prevaranti uspjeli preuzeti od pravih vlasnika, zvala potpuno drugačije.
Također, prevaranti se nisu potrudili obrisati starije objave na stranici, tako da se ispod objava koje nude prtljagu na prodaju, nalaze nevezane objave na španjolskom jeziku. Objave prevaranti sponzoriraju kako bi se dosegao što veći broj potencijalnih žrtava koje će uplatiti novac i pokloniti im svoje osobne podatke. Ovakve lažne stranice iskusni korisnici društvenih mreža jednostavno će detektirati kao prevarantske, međutim stariji građani koji često nisu tako snalažljivi u online svijetu nerijetko postaju žrtve sličnih prevara.
Inače, ovaj tip prevara sve je češći na društvenim mrežama. Nedavno smo upozoravali i na slučaj pojavljivanja više Facebook stranica koje su, predstavljajući se kao Hrvatska pošta, oglašavale prodaju nepreuzetih poštanskih paketa za cijenu od 1,95 eura, kao i na nagradnu akciju prodaje mobilnih telefona iPhone 15 Pro za samo dva eura, na stranici koja se predstavljala kao telekomunikacijska kompanija A1 Hrvatska.