L
upa

Podaci su različiti, pa kolika je onda površina Hrvatske?

Piše: Dubravko Grakalić
Politika i društvo
08.6.2024.
Foto: Pixabay

Povećava li se Republika Hrvatska posljednjih nekoliko desetljeća - kako sugeriraju posljednji podaci o njezinoj kopnenoj površini - ili je riječ o različitim metodama koje su primijenjene u izračunu državnog teritorija? Naime, u javno dostupnim podacima na internetu, ali i u enciklopedijskim izdanjima - koje malo tko čita u papirnatom obliku - različiti su podaci o njezinoj površini.

Prema tim podacima, hrvatska kopnena površina je između 56.538 i 56.594 četvorna kilometra. Površina mora u istim izvorima je jednaka 31.067 četvornih kilometara. Način izračunavanja državne površine za Lupu je objasnio dr. Nedjeljko Frančula, profesor emeritus Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

„Površina Republike Hrvatske određuje se mjerenjem na geografskim kartama pri čemu treba uzeti u obzir deformacije projekcije u kojoj je karta izrađena. Najtočniji rezultati dobivaju se mjerenjem na topografskim kartama krupnih mjerila. Osim toga treba uzeti u obzir da su sva mjerenja opterećena pogreškama mjerenja“, kaže Frančula koji se tijekom dugotrajne karijere i sam bavio takvim izračunima.

Na internetu se mogu pronaći različiti podaci o površini kopna Republike Hrvatske. Primjerice, na stranicama portala net.hr posvećenim geografiji stoji kako "Hrvatska površina iznosi 56.578 km², a površina obalnog mora 31.067 km² što Hrvatsku svrstava među srednje velike europske zemlje".

Hrvatska enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža u svojem online izdanju nudi podatak kako površina države "obuhvaća 56.561 km². Hrvatskoj pripada 31.067 km² akvatorija Jadranskoga mora."

Portal migracije.hr, koji je pokrenulo Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, navodi sljedeće: "kopnena površina iznosi 56.542 km², a površina obalnog mora 31.067 km²".

Internetska enciklopedija wikiwand daje jednak podatak: "kopnena površina iznosi 56.542 km², a površina teritorijalnog mora 31.067 km²."

Istraživanje zagrebačkog Geodetskog fakulteta "Površina Republike Hrvatske na temelju digitaliziranih granica općina" iz rujna 1993. godine navodi površinu od 56.538 četvornih kilometara. U sažetku tog znanstvenog rada stoji: "Izvršena je digitalizacija granica općina Hrvatske s karte u mjerilu 1:1000000 izrađene u Gauss-Kruegerovoj projekciji. Digitalizirano je 19000 točaka. Datoteka točaka u Gauss-Kruegerovoj projekciji dobivena je zatim Helmertovom transformacijom iz lokalnog sustava digitalizatora na temelju oslonih točaka. Površina Hrvatske određena je kao zbroj površina svih općina, a površina pojedine općine izračunana je s pomoću pravokutnih koordinata na njezinim granicama vodeći pritom računa o korekciji zbog projekcije."

Predsjednik Hrvatskog kartografskog društva i profesor emeritus Geodetskog fakulteta Miljenko Lapaine, jedan od autora tog istraživanja, u razgovoru za Lupu kaže: "Razlike u površinama dobivene iz različitih izvora nastaju zbog različitog načina određivanja površina. Na žalost, samo smo mi na Geodetskom fakultetu objavili metodu pomoću koje smo došli do konačne vrijednosti 56.538 kvadratnih kilometara. Ostali izvori samo daju neki broj, ali ne i načine kako su do tog broja došli“. 

Na pitanje koja bi onda bila točna površina Hrvatske Lapaine odgovara: „Ne mogu Vam sa sigurnošću reći koja je službena površina Hrvatske."

Međutim, izračun Geodetskog fakulteta podudaran je s onima koji se mogu pronaći u starijoj literaturi, enciklopedijama i leksikonima

Tako površinu Hrvatske od 56.538 četvornih kilometara navodi Opća enciklopedija Jugoslavenskog leksikografskog zavoda (Zagreb, 1967), kao i Priručni leksikon Znanja (Zagreb, 1967.). Također, Statistički godišnjak SFRJ iz 1965. navodi isti podatak pozivajući se na dokumente Saveznog zavoda za statistiku (Beograd, 1965.)

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske, na koji se pozivaju prijespomenute aktualne online enciklopedije i izvori, površina Hrvatske iznosi 56.594 četvornih kilometara. Tu informaciju, primjerice navodi i hrvatsko te bosansko-hercegovačko izdanje Wikipedije. U brošuri Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske navodi se jednak podatak o površini Hrvatske koji je dobiven od Državne geodetske uprave te se smatra službenim podatkom.

„Podaci o kopnenoj površini Republike Hrvatske u nadležnosti su Državne geodetske uprave, a Državni zavod za statistiku preuzima podatke i objavljuje ih u svojim publikacijama“, kaže za Lupu Ana Beljan Šćuric, voditeljica službe Sektora za statističke metodologije, kvalitetu i odnose s korisnicima Državnog zavoda za statistiku.

Zanimalo nas je i što o svemu kaže Državna geodetska uprava, a ubrzo smo dobili odgovor.

„Službena površina Republike Hrvatske je 56.594 četvorna kilometra“, odgovorili su nam iz Državne geodetske uprave. 

Spomenimo još i kako najpoznatija svjetska enciklopedija, Britannica, navodi jednaku informaciju o kopnenoj površini Hrvatske, 56.594 četvorna kilometra.

Prema tome, službeni podaci pokazuju kako je Republika Hrvatska od svog površinskog stanja u bivšoj SFRJ i izračuna stručnjaka iz 1993. godine pa do posljednjih podataka Državnog zavoda za statistiku, dobivenih od Državne geodetske uprave, povećala svoj teritorij za 56 četvornih kilometara, iako granice uopće nisu službeno promijenjene.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.