L
upa

Maldita testirala Zakon o digitalnim uslugama - Facebook pao na ispitu

Piše: Dora Pavković
Društvene mreže
15.7.2025.
Foto: Snimka zaslona/Facebook

Španjolska fact-checking stranica Maldita nedavno je otkrila masovnu prijevaru u kojoj su se prevaranti na Facebooku lažno predstavljali kao tvrtke javnog prijevoza u 47 gradova s namjerom da korisnicima ove društvene mreže ukradu osobne podatke i informacije s kreditnih kartica. Iz Maldite su prijavili neke od tih objava, budući da Zakon o digitalnim uslugama (DSA) Europske unije zahtijeva od Mete, tvrtke u čijem je vlasništvu Facebook, da ukloni nezakoniti sadržaj - no 93 posto ih je i dalje dostupno.

Lupa na hrvatskom jeziku donosi Malditino istraživanje i analizu o neučinkovitom odgovoru Mete na prijave nezakonitog sadržaja, s obzirom da se zaključci u potpunosti mogu primijeniti i na Hrvatsku, gdje je Lupa također bilježila ovakve vrste prijevara. 

Dakle, nakon što je Maldita otkrila mrežu lažnih Facebook stranica koje se predstavljaju kao javni prijevoz u 47 španjolskih gradova radi krađe osobnih i financijskih podataka korisnika, odlučila je testirati prijavne mehanizme koje platforme poput Mete moraju imati prema Zakonu o digitalnim uslugama (DSA). Taj zakon zahtijeva od platformi da omoguće prijavu i uklone nezakonit sadržaj. Prijavili smo 58 nezakonitih objava, a tjedan dana kasnije više od 93 posto ih je i dalje bilo dostupno na Facebooku.

Također smo željeli usporediti kako funkcioniraju DSA mehanizmi u odnosu na Metin vlastiti sustav za prijavu kršenja njenih internih pravila, konkretno Uvjeta pružanja usluge u vezi prijevara i obmana. Polovicu lažnih objava prijavili smo putem DSA mehanizma, a drugu polovicu putem internog sustava Mete, te smo otkrili da je Meta uklonila samo 6,8 posto objava prijavljenih kao nezakonite te 17 posto onih koje su prijavljene kao protivne vlastitim pravilima. Meta se više pridržavala vlastitih pravila nego zakonskih obveza u EU.

Posebno je zabrinjavajuće da od 58 prijavljenih lažnih objava između 9. i 10. lipnja, Meta u 8,6 posto slučajeva nije dala nikakav odgovor ni tjedan dana kasnije. Početna reakcija Mete bila je u svakom slučaju - ne ukloniti objavu. Tek nakon žalbe na te odluke, Meta je priznala da barem tih 6,8 posto objava mora biti uklonjeno sukladno zakonu. I dalje daleko od zakonske obveze.

Postupak žalbe, iako s nešto boljim rezultatima, pokazuje ozbiljan problem u učinkovitosti odgovora od strane Mete. Pet dana nakon naših žalbi, 62 posto ih još nije bilo riješeno. Iako DSA propisuje tek da odluke moraju biti donesene „bez nepotrebnog odgađanja“, u Kodeksu ponašanja EU-a o nezakonitom govoru mržnje tehnološke tvrtke obvezuju se djelovati unutar 24 sata.

Zabrinjava i činjenica da Meta ne poštuje DSA standarde u vezi s komunikacijom s korisnicima koji prijavljuju nezakoniti sadržaj. Zakon zahtijeva da platforma uključi informacije o korištenju „automatiziranih sredstava“, ali u ovom slučaju barem 56 posto početnih odgovora Mete očito je automatski generirano - bez ikakvog upozorenja na to.

Osim odgovora Mete, upečatljiv je i potpuni izostanak posljedica za autore nezakonitih objava. Od 55 Facebook stranica koje su identificirane kao lažne stranice javnog prijevoza koje provode prijevare, njih 98 posto ostaje dostupno i tjedan dana nakon prijave. Čak i u slučajevima kada je Meta uklonila sadržaj s tih stranica zbog prijevare, stranice su i dalje aktivne i spremne za ponovnu upotrebu u novim prijevarama.

Ovaj izostanak odgovora još više iznenađuje s obzirom na to da su brojni znakovi upozorenja o prijevari bili lako prepoznatljivi čak i bez naših prijava: sa 65 posto stranica uklanjani su oglasi ili im je račun suspendiran zbog kršenja vlastitih pravila Mete o oglašavanju, a 41 posto tih stranica koje se, barem na papiru, predstavljaju kao javni prijevoz u Španjolskoj, prema podacima same Mete, imaju administratore registrirane u zemljama izvan Europske unije.

Još jedan jasan znak koordinacije je korištenje gotovo identičnih tekstova, kao i činjenica da neke objave izgledaju kao verzije istog predloška s prilagodljivim poljima u kojima se mijenja samo ime grada ili naziv kartice za prijevoz.

Ove prijevare povezane s karticama za javni prijevoz čine se još ozbiljnijima jer pogađaju javne institucije. Neki su već godinama upozoravali na ovo, no lažno predstavljanje prevaranata na Facebooku i dalje se događa. Da navedemo samo nekoliko primjera: javna prijevozna poduzeća poput onoga koje upravlja sustavom u Barceloni ili u gradovima poput Sanlúcara de Barrameda (Cádiz). 

DSA zahtijeva od Mete da ukloni nezakoniti sadržaj, a prema mišljenju stručnjaka koje smo konzultirali, nema sumnje da su te objave nezakonite u Španjolskoj.

Samuel Parra, odvjetnik specijaliziran za zakone u vezi tehnologije, tvrdi da ovo predstavlja obmanjujuće oglašavanje prema španjolskom Općem zakonu o oglašavanju jer se "lažno predstavlja identitet prijevoznog poduzeća s isključivom namjerom izazivanja imovinske štete žrtvi". Osim toga, nije u skladu s propisima o zaštiti podataka jer se "osobni podaci prikupljaju na nepošten način i za nezakonitu svrhu".

Elena Gil, odvjetnica specijalizirana za Big Data (izuzetno velike i raznolike zbirke podataka koji eksponencijalno rastu tijekom vremena, op. Lupa) slaže se s tim i dodaje da lažne objave također krše Zakon o zaštiti potrošača u Španjolskoj koji zahtijeva da se u takvom oglasu "jasno identificira tko je tvrtka". To bi čak moglo predstavljati kazneno djelo prijevare prema španjolskom Kaznenom zakonu, ovisno o iznosu štete. U tom smislu, savez organizacija za zaštitu potrošača CECU navodi za Malditu da „ne samo da se ovdje predstavljeni slučajevi mogu smatrati obmanjujućima, nego su očite prijevare, pa bi se za ovo kazneno djelo primjenjivale i odredbe Kaznenog zakona“.

Kao da sve ovo nije dovoljno, prisutnost ovakvih lažnih objava krši i vlastita pravila Mete, posebice odjeljak o prijevarama, obmanama i zavaravajućim praksama, koji zabranjuje "objave koje lažno tvrde da djeluju ili govore u ime nekog entiteta ili tvrtke" i "prijevare ili obmane povezane s državnim potporama".

Također, budući da su sve stranice koje su objavile prijevare koristile Metin oglasni sustav za promociju, time su prekršile Metina pravila o "neprihvatljivim poslovnim praksama u oglašavanju", koja navode da oglasi na platformi "ne smiju promovirati proizvode, usluge, strategije ili ponude koje koriste prakse identificirane kao obmanjujuće, uključujući one koje financijski varaju ljude ili na prijevaru dobivaju njihove osobne podatke".

Nakon što smo kontaktirali Metu, tvrtka je ponovila da je ovakva vrsta sadržaja protivna njihovim pravilima te da je uklanjaju, ali nisu željeli komentirati svoju zakonsku obvezu uklanjanja nezakonitog sadržaja. Meta tvrdi da uklanjaju prijevare "kad za njih doznaju", no u ovom slučaju smo ih aktivno obavijestili o prisutnosti tog nezakonitog sadržaja putem propisanih kanala i 93 posto ih je ostalo na platformi tjedan dana kasnije. Iako iz Mete kažu da "ne odobravaju" takve prakse i da "ne žele ovakvu vrstu sadržaja na svojim platformama", navode i da "naš rad na ovom području nije završen jer se prevaranti stalno prilagođavaju i razvijaju nove metode kako bi izbjegli naše sustave".

Napomena: Maldita.es od 2019. sudjeluje u Metinom vanjskom programu za činjeničnu provjeru.

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.