Stigao je 19. srpanj! Što se stvarno mijenja, a što su lažne vijesti o WHO-u?

Korisnici društvenih mreža posljednjih tjedana viralno dijele niz činjenično neutemeljenih tvrdnji, od one da je u Berlinu osnovana tajna služba Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) (arhivirano ovdje), preko toga da WHO može proglasiti zdravstveno izvanredno stanje u bilo kojoj zemlji i da se brišu dosadašnje odredbe o ljudskim pravima (arhivirano ovdje), do tvrdnje da će članice Svjetske zdravstvene organizacije od danas (19. srpnja) biti „izložene globalističkoj agendi koja potkopava nacionalni suverenitet i demokratsku kontrolu“ (arhivirano ovdje).
Sva ova upozorenja vezana su za stupanje na snagu izmjena Međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR) iz 2005. godine (vidi ovdje i ovdje), koje su zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije usuglasile na Svjetskoj zdravstvenoj skupštini (WHA) 1. lipnja 2024. godine.
Povod za eksploziju lažnih vijesti na ovu temu sadržan je u činjenici da 19. srpnja ove godine ističe rok u kojem su države članice Svjetske zdravstvene organizacije mogle provesti domaću reviziju izmjena Međunarodnih zdravstvenih propisa. Do tog roka, koji istječe s današnjim danom, države članice imale su pravo izvijestiti Svjetsku zdravstvenu organizaciju žele li odbaciti ili uložiti prigovor na neku ili na sve izmjene spomenutih zdravstvenih propisa. Države članice Europske unije, odlukom Vijeća Europske unije kojoj su prethodili prijedlog Europske komisije i suglasnost Europskog parlamenta, 26. svibnja ove godine pozvane su da prihvate izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa (vidi ovdje).
S druge strane, rubni portali i korisnici društvenih mreža hrvatsku vladu minulih tjedana pozivali su da odbaci izmjene predmetnih zdravstvenih propisa. S tim zahtjevom sačinjena je i peticija pod naslovom "Ne globalnoj zdravstvenoj tiraniji! Povucite se iz Međunarodnih zdravstvenih propisa prije 19. srpnja" (arhivirano ovdje), koju također dijele brojni korisnici društvenih mreža (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje).
O stupanju na snagu Međunarodnih zdravstvenih propisa portal Epoha, primjerice, objavio je tekst pod naslovom "19. srpnja je dan kada će SZO potvrditi da se Hrvatska složila s njihovim novim Međunarodnim zdravstvenim propisima" (arhivirano ovdje). U tekstu se navodi da od 19. srpnja "jedan neizabrani dužnosnik u Ženevi može proglasiti izvanrednu zdravstvenu situaciju, bez dokaza ili nadzora", zbog čega bi "vlada tada bila dužna provoditi cenzuru, nadzor, prisilne medicinske mjere pa čak i digitalne identifikacijske sustave".
„Sve to može se dogoditi bez ijednog glasanja u Saboru i bez Vas i mene“, navodi autor teksta objavljenog na portalu Epoha, dodajući da će Svjetska zdravstvena organizacija imati "pravnu moć nad našim životima".
Protivnicima izmjena Međunarodnih zdravstvenih propisa koje stupaju na snagu pridružila su se i trojica saborskih zastupnika - Marin Miletić (MOST), Josip Jurčević (NZ) i Damir Biloglav (DOMiNO) - koji su o tome održali konferenciju za novinare. Spomenuti Miletić snimku svog istupa objavio je na Facebooku, uz opis koji počinje rečenicom: "Plenković ne smije predati naš suverenitet u ruke nesretne i korumpirane Svjetske zdravstvene organizacije".
Ovom temom nisu se bavili samo hrvatski parlamentarci. Primjerice, pred britanskim parlamentom izjavu na ovu temu dala je Ashley Dalton, državna podtajnica za javno zdravstvo i prevenciju. Ona je britanski parlament izvijestila da je vlada Ujedinjenog Kraljevstva prihvatila izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa, navodeći da one "predstavljaju važan, pravno obvezujući tehnički okvir koji pomaže u sprječavanju i zaštiti od međunarodnog širenja bolesti".
„Postojeći IHR, usvojen 2005. godine, pomogli su Ujedinjenom Kraljevstvu u sprječavanju, otkrivanju i odgovoru na globalne zdravstvene hitne situacije poput ebole i ptičje gripe, omogućujući pravovremen pristup provjerenim informacijama koje nisu javno dostupne, čime se osigurava brz i primjeren javnozdravstveni odgovor. Izmjene IHR-a imaju za cilj odražavanje lekcija naučenih iz nedavnih globalnih zdravstvenih kriza, poput pandemije COVID-19, uključujući poboljšanje razmjene informacija i suradnje u odgovoru na javnozdravstvene hitne situacije“, navela je britanska državna podtajnica Dalton. Pritom je istaknula da "prihvaćanje i poštivanje izmjena ne utječe na pravo Ujedinjenog Kraljevstva da donosi domaće odluke o javnom zdravstvu", odnosno da je "poštivanje suvereniteta država članica temeljno načelo IHR-a i tijekom pregovora o izmjenama nije bilo prijedloga koji bi WHO-u dali ovlasti da nameće unutarnje odluke, primjerice o lockdownima, obveznim cijepljenjima, nošenju maski ili zatvaranju granica".
„Iako glavni ravnatelj WHO-a može dati preporuke za međunarodni odgovor nakon proglašenja javnozdravstvene krize od međunarodnog značaja ili pandemijskog izvanrednog stanja, te su preporuke neobvezujuće, a države članice same odlučuju o svojim nacionalnim mjerama“, podvukla je Ashley Dalton. Ukratko, za razliku od trojice hrvatskih parlamentaraca, u Velikoj Britaniji uvjereni su da izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa ne nose opasnost od povrede nacionalnog suvereniteta država članica Svjetske zdravstvene organizacije.
U isto vrijeme, Sjedinjene Američke Države odbacile su izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa, što je objavljeno jučer - 18. srpnja 2025. godine - u zajedničkoj izjavi američkog ministra zdravstva i socijalne skrbi Roberta F. Kennedyja i državnog tajnika Marca Rubia. U izjavi stoji da bi "prema izmijenjenom IHR-u, WHO imao ovlasti narediti globalna zatvaranja, ograničenja putovanja i druge mjere koje smatra prikladnima kao odgovor na nejasne potencijalne prijetnje javnom zdravlju". Također, u obrazloženju odbacivanja navodi se još da "predložene izmjene otvaraju vrata upravljanju narativom, propagandi i cenzuri kakve smo vidjeli tijekom pandemije COVID-19" te da "Sjedinjene Države mogu surađivati s drugim zemljama bez ugrožavanja građanskih sloboda, Ustava i nacionalnog suvereniteta".
Ovakva odluka SAD-a bila je očekivana obzirom na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da njegova zemlja istupi iz Svjetske zdravstvene organizacije, odnosno na stavove ministra Kennedyja i njegovu sklonost neutemeljenim tvrdnjama o cijepljenju i brojnim drugim zdravstvenim pitanjima, o čemu su pisali brojni svjetski mediji, poput, primjerice, britanskog BBC-ja.
Svjetska zdravstvena organizacija, pak, izrijekom navodi da izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR) ni na koji način neće utjecati na nacionalni suverenitet i da WHO neće imati nikakve ovlasti nametati zdravstvene mjere poput lockdowna ili druge restrikcije stanovništvu bilo koje države. Prema tekstu Međunarodnih zdravstvenih propisa, što uključuju izmjene koje stupaju na snagu, njihova svrha opisana u članku 2. je spriječiti, pripremiti se, zaštititi, kontrolirati i pružiti javnozdravstveni odgovor na međunarodno širenje bolesti. U načelima navedenim u članku 3. stoji da se propisi moraju provoditi uz puno poštovanje dostojanstva, ljudskih prava i temeljnih sloboda osoba, odnosno da moraju promicati pravednost i solidarnost. Provedba se vodi Poveljom Ujedinjenih naroda i Ustavom Svjetske zdravstvene organizacije, pri čemu države - u skladu s Poveljom UN-a i načelima međunarodnog prava - imaju suvereno pravo donositi i provoditi zakone u ostvarivanju svojih zdravstvenih politika. Svaka država za sebe mora razviti i održavati temeljne kapacitete za sprječavanje, otkrivanje, procjenu i prijavljivanje događaja vezanih sa širenjem bolesti u skladu s propisima.
Govoreći o preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (članci 15, 16, 17 i 18), one su privremene ili stalne, ali nisu obvezujuće naredbe, odnosno nemaju obavezujući karakter. Jedna od ključnih promjena podrazumijeva uvođenje razine "pandemijskog izvanrednog stanja", koju proglašava Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije u slučaju pojave zarazne bolesti koja ima ili kod koje postoji visok rizik da će imati potencijal širenja na više država. Odluka se donosi na temelju primljenih informacija i konzultacija s državama članicama WHO-a, uzimajući u obzir savjete Odbora za hitne slučajeve, znanstvene principe i dokaze te procjenu rizika. U pandemijskom izvanrednom stanju od svake države se očekuje da aktivno sudjeluje u globalnom odgovoru, u rasponu od jačanja vlastitih kapaciteta i transparentne razmjene informacija, do provedbe preporuka WHO-a i suradnje s drugim zemljama radi osiguravanja pravičnog pristupa potrebnim resursima.
U zaključku treba naglasiti: izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa ne podrazumijevaju osnivanje tajne službe Svjetske zdravstvene organizacije, WHO neće moći proglasiti izvanredno stanje u bilo kojoj zemlji, niti se usvajanjem izmjena brišu dosadašnje odredbe o ljudskim pravima. Također, WHO nikome neće moći nametnuti lockdown, niti će na bilo koji način moći narušavati suverenitet i demokratsku kontrolu bilo koje države. Kako je to navedeno u Preporuci o Nacrtu odluke Vijeća Europe o pozivu državama članicama da u interesu Europske unije prihvate izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa, ti propisi glavni su instrument međunarodnog prava za obavještavanje Svjetske zdravstvene organizacije o izbijanju bolesti te definiranje prava i obveza zemalja članica pri suočavanju s javnozdravstvenim događajima i izvanrednim stanjima koja mogu poprimiti prekograničnu dimenziju. Države članice ostaju isključivo odgovorne za utvrđivanje svojih zdravstvenih politika te za organizaciju i pružanje zdravstvenih usluga i zdravstvene zaštite.