Širi se video rasprave Marije Selak Raspudić i Ivane Kekin o predsjedničkim ovlastima. Provjerili smo tko je u pravu.
Društvenim mrežama dijeli se video snimka na kojoj Marija Selak Raspudić, nezavisna kandidatkinja za predsjednicu RH i Ivana Kekin, predsjednička kandidatkinja stranke Možemo!, na jednom panelu razgovaraju o ovlastima predsjednika/ice Republike Hrvatske (arhivirano ovdje, dostupno ovdje). Samo na TikTok kanalu politika.hr ovaj video ima preko 1.400 dijeljenja i preko 13.000 "lajkova".
Snimka je nastala na „KOMferenciji“, strukovnom događanju koje organizira Hrvatska udruga za odnose s javnošću. Ove godine se "KOMferencija" održala od 7. do 9. studenog u Splitu gdje su se okupili brojni stručnjaci za odnose s javnošću, novinari i općenito osobe koje se bave komunikacijama. Selak Raspudić i Kekin bile su sudionice panela u Hrvatskom domu na temu „Kakav predsjednik/predsjednica treba biti u Hrvatskoj?“. Moderator panela bio je Jerko Trogrlić.
Ivana Kekin je, među ostalim, istaknula da su Zoran Milanović i Dragan Primorac u svojoj političkoj karijeri pokazali što mogu i da su oni svoje dali, te da je vrijeme za političare nove generacije, dok je Selak Raspudić podcrtala da predsjednička funkcija zahtjeva osobu koja treba biti "maksimalno nestranačka" i koja će garantirati stabilnost institucija (opširan izvještaj s panela može se pronaći na ovoj poveznici).
„Na političkom planu bih inzistirala odmah, sa svim ovlastima koje imam, na zaustavljanju galopirajuće privatizacije zdravstva“, vidi se i čuje Kekin u videu.
„A kako će predsjednica zaustaviti privatizaciju zdravstva s obzirom da ne donosi zakone i nema izvršnu vlast“, upitala je na to Marija Selak Raspudić.
„Pa na primjer tako da pet godina, umjesto da šutite o tome što se događa, da pet godina progovarate, da tražite izvanrednu sjednicu Sabora. Pa nek' sjede po ljeti i razgovaraju o zdravstvenoj zaštiti“, odgovorila joj je predsjednička kandidatkinja Možemo!.
To je Selak Raspudić pokušala negirati.
„Predsjednica Republike Hrvatske ne može sazvati izvanrednu sjednicu, odnosno prije svega treba poznavati Ustav i zakone Republike Hrvatske“, poentirala je Selak Raspudić.
Na tom mjestu se ovaj kadar vidljivo prekida, pa se nastavlja s kadrom gdje Kekin i Selak Raspudić i dalje sjede na istom mjestu, a čuje se pitanje, odnosno komentar nekoga iz publike.
„Prije pitanja jedan fact-check - članak 79., stavak 2. i 3. kažu da predsjednik, odnosno predsjednica, može sazvati izvanrednu sjednicu Sabora“, čuje se komentar iz publike, nakon čega Selak Raspudić podiže ruku uz nerazumljiv kratak komentar, a ista osoba iz publike odgovara: „Samo sam pročitao Ustav, ništa drugo“.
Provjerili smo što zaista stoji u Ustavu i je li u pravu Selak Raspudić ili je intervencija iz publike bila sasvim točna. Ispostavit će se da je odgovor ovo drugo.
Naime, Ustav RH zaista omogućava predsjedniku/ici RH da sazove izvanrednu sjednicu Sabora.
„Hrvatski sabor redovito zasjeda dva puta godišnje: prvi put, između 15. siječnja i 15. srpnja i drugi put, između 15. rujna i 15. prosinca. Hrvatski sabor zasjeda izvanredno na zahtjev Predsjednika Republike, vlade ili većine zastupnika. Predsjednik Hrvatskog sabora može uz prethodno pribavljeno mišljenje klubova zastupnika parlamentarnih stranaka sazvati Hrvatski sabor na izvanredno zasjedanje“, stoji u članku 79 Ustava Republike Hrvatske.
Da ono što stoji u Ustavu uistinu funkcionira i u praksi svjedoči i činjenica da je aktualni predsjednik Zoran Milanović u srpnju prošle godine iskoristio svoje ustavne ovlasti i sazvao izvanrednu sjednicu Hrvatskog sabora, uz obrazloženje rješavanja problema s pravosudnim štrajkom i utvrđivanja odgovornosti oko tzv. „plinske afere“. Inače, Marija Selak Raspudić u tom je sazivu Sabora bila saborska zastupnica Mosta.
Zaključno, Selak Raspudić nije bila u pravu kada je ustvrdila da „predsjednica Republike Hrvatske ne može sazvati izvanrednu sjednicu“, sugerirajući pritom svojoj suparnici na predstojećim predsjedničkim izborima da „treba poznavati Ustav i zakone Republike Hrvatske“.