L
upa

Portal Lupa postao je verificirani član EFCSN-a, krovne fact-checking organizacije

Piše: Ivor Fuka
Politika i društvo
21.5.2025.

Portal Lupa odnedavno je službeni član Europske mreže organizacija za provjeru činjenične točnosti (EFCSN), krovne europske fact-checking organizacije. EFCSN-ova verifikacija Lupe potvrda je naših napora, kao i predanosti neovisnoj, transparentnoj i strogoj činjeničnoj provjeri te naše uloge u borbi protiv dezinformacija. Prijem u EFCSN-ovu „obitelj“, u društvo nekih od najboljih i najpoznatijih svjetskih fact-checkera, ukratko, znači da se u našem radu vodimo najvišim novinarskim, etičkim i metodološkim standardima. 

„Članstvo u EFCSN-u označava čvrstu predanost organizacije pružanju točnih informacija na etičan i transparentan način, bez pristranosti ili predrasuda, s fokusom na pitanja od javnog interesa, kao i dokazanu povijest izvrsnosti, integriteta i odgovornosti, u skladu s Europskim kodeksom standarda za neovisne organizacije za fact-checking“, objašnjavaju u EFCSN-u, čime Lupu potvrđuje kao pouzdanog partnera u informiranju javnosti. 

Ovime je Lupa postala dio prestižne skupine europskih fact-checking organizacija koje zajednički rade na očuvanju integriteta medija i informiranja u demokratskom društvu. Trenutno EFCSN ima 61 članicu iz gotovo svih europskih zemalja, a Lupa je uz Faktograf jedina članica iz Hrvatske. 

Složena i rigorozna procedura prijema u članstvo obuhvaćala je niz dugotrajnih i temeljitih provjera metodologije rada portala Lupa, njegove transparentnosti i etičkih kriterija, koji se moraju pridržavati standarda definiranih Kodeksom EFCSN-a koji potiče članove mreže da teže izvrsnosti ispunjavanjem kriterija koji uključuju nepristranost, kvalitetu izvora i financijsku transparentnost. Provjeru su obavili neovisni procjenitelji koje je angažirao EFCSN, a čiji identitet članicama koje se procjenjuje ne smije biti poznat. O koliko složenom procesu se radi pokazuje na stranicama EFCSN-a javno objavljeni dokument o prijemu Lupe u članstvo. 

EFCSN, osim spomenutih kriterija, vrednuje i usredotočenost medija na teme od javnog interesa, a članice su obavezne svoju metodologiju rada učiniti javno dostupnom, s detaljno opisanim načinom odabira, istraživanja i ocjenjivanja tvrdnji izrečenih u javnom prostoru. Lupinu metodologiju možete pronaći na ovoj poveznici. Sve činjenične provjere koje portal objavljuje obavezno prolaze barem dva kruga uređivanja od dvije različite osobe, a objavljeni tekstovi moraju biti točni i nepristrani. Organizacije za činjeničnu provjeru moraju biti politički neovisne, te ne smiju podržavati ili favorizirati pojedine političke stranke ili kandidate, dok suradnici ne mogu imati nikakve uloge u političkim strankama ili vladinim tijelima. U svome radu članice EFCSN-a dužne su štititi privatnost i sigurnost pojedinaca, posebno maloljetnika i ugroženih skupina. Standardi transparentnosti nalažu da članovi moraju javno objavljivati informacije o svojoj organizacijskoj strukturi, izvorima financiranja i partnerskim sporazumima, kako bi se potaknulo povjerenje i osigurala urednička neovisnost.

Portal Lupa pokrenut je u rujnu 2023. godine s ciljem suzbijanja dezinformacija u vremenima u kojima je količina dezinformacija na društvenim mrežama i u medijima sve veća i širi se munjevitom brzinom, često usmjerena protiv ionako ugroženih i marginaliziranih društvenih skupina, što u konačnici ima vrlo štetne učinke na društvo.

Prijem u članstvo EFCSN-a važan je korak u našem radu, na jačanju povjerenja javnosti u medije i kvalitetu provjerenih informacija, a ovaj status nam omogućava pristup najnovijim alatima i vještinama, stručnom znanju i suradnji s europskim kolegama

U proteklom periodu novinari Lupe uspješno su okončali program detaljne edukacije koja se sastojala od cijelog niza radionica kroz EFCSN-ov Inkubator. Također, naši su novinari prošli i višemjesečno mentorstvo stručnjaka sa jednog od najvećih svjetskih fact-checking portala, Maldita.es.

Privilegija da budemo verificirani član EFCSN-a za naš mali tim predstavlja važnu potvrdu i poticaj da javnosti nastavimo pružati vjerodostojne i provjerene informacije, te educirati građane o tome kako procijeniti točnost informacija u javnom prostoru. Ujedno, to nas obavezuje da s još većom predanošću nastavimo naš rad, vodeći se metodologijom i etičkim načelima objavljenima na našoj web stranici, te dajući svoj doprinos borbi protiv dezinformacija i stvaranju pozitivne promjene u društvu. Stoga smo sa velikim zadovoljstvom na našim stranicama istaknuli službeni logo EFCSN-a kojim se potvrđuje Lupin prijem u krovnu europsku fact-checking organizaciju.

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.