L
upa

Pod Lupom #30 – tjedni pregled

Piše: Mladen Barbarić
Mediji
29.4.2025.
Foto: Ilustracija/AI

Jubilarni 30. tjedni Lupin pregled obilježila je mješavina dezinformacija koje se vuku iz doba korone i klasika poput povijesnog revizionizma. Bilo je tu i homofobije, lažnog bratstva i jedinstva, ali i nešto aktualnosti koje, u interpretaciji društvenih mreža, opet evidentiraju društvene boljke poput antisemitizma.

Vijest o smrti poglavara Katoličke crkve Jorgea Maria Bergoglia bila je jedna od udarnih novosti u domaćim i svjetskim medijima te se kao takva proširila i društvenim mrežama. Kako obično biva, različite ideološke grupe koriste povišeni interes medijskih trendova za plasiranje vlastitih ciljeva. Tako se pojavila i fotografija Pape kako ljubi ruku starijeg muškarca s jarmulkom uz objašnjenje kako je riječ o „lordu Rotschildu, koji posjeduje imetak od 500 triliona eura”. O čemu je riječ i je li papa Franjo ljubio Rotschildovu ruku provjerio je naš Ladislav Tomičić, a rezultat možete pronaći na ovoj poveznici

Od aktualnih događanja popratili smo i gostovanje nekadašnjeg europarlamentarca Mislava Kolakušića u podcastu Velebit. Tamo je „nezavisni aktivist za vladavinu prava i borac protiv korupcije” kako se Kolakušić predstavlja na mreži X gdje još uvijek stoji da je član Europskog parlamenta, iznio niz tvrdnji kojima je zatekao i svog domaćina. Da li se na najvišim pozicijama u Europskom parlamentu uistinu zapošljavaju samo homoseksualci, kako tvrdi Kolakušić, provjerili smo u ovom tekstu.

Društvene mreže proteklih je tjedana preplavila zajednička fotografija nekih od ponajboljih sportaša s prostora bivše Jugoslavije na kojoj, naizgled, s veseljem u ruci drže čaše i razvlače zastavu SFRJ. Brojni su korisnici Facebooka ovo prokomentirali oduševljenjem zazivajući bratstvo i jedinstvo. Kada i gdje su se Zlatan Ibrahimović, Luka Dončić, Nikola Jokić i Novak Đoković našli u ovako „veselom raspoloženju“ ponovno otkriva Ladislav Tomičić.

Dugo se ništa nije čulo o čudotvornom lijeku za prevenciju i liječenje COVID-a, ali je Ivermectin prošlog tjedna ipak doživio povratak u hrvatski jezični prostor. Anonimni korisnik mreže X prenio je vijest bivšeg člana gradske skupštine Londona koji je ustvrdio kako je „FDA odobrio Ivermectin za COVID”. Kod Agencije za hranu i lijekove smo provjerili je li to uistinu tako, a i otkrili nekoliko zanimljivih detalja o zastupniku iz Peckhama koji je svojom objavom dobacio i do Hrvatske.

Ni jedan pravi tjedan provjere točnosti medijskih napisa ne bi bio potpun bez povijesnog revizionizma pa je takav slučaj i s ovim jubilarnim. Negdje nakon 10. travnja na društvenoj mreži X tako se proširio kolaž fotografija kojima se sugerira kako su europski gradovi u svibnju 1945. godine oslobođeni, dok je Zagreb – okupiran. Na koji način su iskorištene arhivske snimke, između ostalih, i doajena hrvatske fotografije Milana Pavića, pročitajte na ovoj poveznici.

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.