L
upa

Širi se stara, znanstveno opovrgnuta teza da je prosječni IQ Nepalaca 43

Piše: Dora Pavković
Društvene mreže
20.4.2025.
Foto: HINA/EPA/Narendra Shrestha

Na društvenim mrežama ponovno se šire dezinformacije o navodno izrazito niskom kvocijentu inteligencije Nepalaca. Na taj se način, uz pomoć znanstveno potpuno diskreditiranih izvora, dehumanizira i obezvrjeđuju pripadnici jedne od najvećih skupina stranih radnika u Hrvatskoj.

Korisnik društvene mreže X, bivšeg Twittera, Bruno Oreškovic u objavi iz 19.veljače tvrdi da je prosječni IQ u Nepalu 42,99 (arhivirano ovdje).

„Razina ispod koje se osoba smatra ozbiljno mentalno ograničenom (retardacija) je < 70-75“, piše dalje u objavi, u kojoj ne navodi izvor za svoju tvrdnju, ali riječ je o istoj brojci koju u svom radu koristi diskreditirani psiholog Richard Lynn. Čak i autor tog rada priznaje da bi zbog nereprezentativnog uzorka rezultat mogao ispasti nižim od stvarnoga, te da su za Nepal koristili samo ruralne uzorke – dakle, ispitano je samo seosko stanovništvo – jer im nije bio dostupan nikakav urbani uzorak. O potonjemu, samozvanom “znanstvenom rasistu”, i njegovim znanstveno neutemeljenim procjenama “IQ-a nacija”, već smo na Lupi objavili iscrpan tekst

Brojni su znanstvenici kritizirali Lynnov rad zbog nedostatka „znanstvene strogosti i rigoroznosti“, pogrešnog predstavljanja podataka i promicanja rasističke političke agende (vidi ovdje). Njegove procjene IQ-a u zemljama poput Nepala temelje se na korištenju nereprezentativnih uzoraka, pristranom uključivanju i isključivanju podataka i pogrešnim proračunima (vidi ovdje ili ovdje). Procjena za Nepal temelji se, između ostaloga, na uzorcima djece sa sela koja su imala manjak vitamina A, a korišteni su samo ruralni uzorci, budući da Lynnu nije bio dostupan nikakav urbani uzorak (vidi ovdje ili ovdje). Riječ je, dakle, o dezinformaciji.

Jedan drugi korisnik X-a demantira Oreškovića koristeći podatke preuzete sa stranice Međunarodnog IQ testa (dostupno ovdje), prema kojima je prosječan IQ u Nepalu 97,07. Ova stranica donosi rang listu prosječnog IQ-a po državama, ažuriranu na dan 1. siječnja 2025. godine, koja se temelji na podacima 1.352.763 osoba iz cijelog svijeta koje su 2024. godine rješavale isti IQ test na toj web-stranici. Prema tim podacima 1.025 osoba iz Nepala je 2024. godine pristupilo ovom testu te se na izrađenoj rang listi Nepal nalazi na 66. mjestu od 126 uključenih država, s prosječnim IQ-om 97,07. Za usporedbu, prvo mjesto na ovoj listi zauzima Kina, s prosječnim IQ-om od 107,19, na zadnjem mjestu je Gabon s rezultatom 85,08, dok je Hrvatska na 43. mjestu s prosječnim IQ-om 99,17. 

Dakle, po ovim informacijama Međunarodnog IQ testa prosječan IQ u Nepalu ne samo da nije ispod granice „retardiranosti“, kako insinuira korisnik X-a Bruno Orešković, nego nije niti značajnije niži nego u Hrvatskoj. Međutim, ove bismo rezultate ipak trebali uzeti s određenom rezervom. Kao što se navodi i na samoj web stranici ovog testa, „ispitanici nisu u potpunosti reprezentativni za ukupnu populaciju svoje zemlje jer svi dijele tri zajedničke točke: pristup internetu, interes za rješavanje IQ testa i sudjelovanje u međunarodnom IQ testu“. S obzirom na tu činjenicu, moguće je da su, u prosjeku, IQ rezultati ovih korisnika malo viši od onih koji nemaju pristup internetu ili nisu zainteresirani za rješavanje IQ testa.

Za razliku od metoda Richarda Lynna, rezultati ispitanika u ovom se slučaju temelje na jednom, standardiziranom međunarodnom IQ testu koji su korisnici rješavali na istoj web stranici. Međunarodni IQ test temelji se na tehnici Ravenovih progresivnih matrica, čime se smanjuju pristranosti povezane s kulturnim podrijetlom sudionika. Više od 83,18 posto zemalja postiže sličan prosječni IQ (maksimalna razlika od 2 boda) kao i prethodne godine. 

Iako Međunarodni IQ test jest kredibilniji od Lynnovih izvora, i dalje bismo ga trebali uzimati s rezervom zbog nepotpunog uzorka, a valja napomenuti i da su mnogi pisali o problematičnosti već i samog koncepta „IQ-a nacija“ (vidi ovdje, ovdje, ovdje i ovdje).

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.