L
upa

Je li na Markovom trgu bilo 10.000 prosvjednika kako kaže Peđa Grbin?

Piše: Ivor Fuka
Politika i društvo
19.2.2024.
Foto: Arhiv javnih skupova

Prosvjed pod nazivom "Dosta je! Odmah na izbore" u organizaciji jedanaest oporbenih parlamentarnih stranaka održan je ove subote na Markovom trgu. Posljednjih godina, nakon prosvjednih akcija, u javnosti se licitira s brojkama okupljenih prosvjednika. Tako je bilo i nakon subotnjeg prosvjeda lijevo-liberalne oporbe. Gostujući u emisiji „Točka na tjedan“ N1 televizije predsjednik SDP-a Peđa Grbin rekao je da je na Markovom trgu bilo deset tisuća osoba.

„Nisam mogao vidjeti jer se nije vidjelo baš sve s pozornice, ali procjene su oko 10.000 ljudi. Manji dio su bili članovi i članice stranaka. Velika većina bili su građani kojima je dosta“, rekao je Grbin. 

Međutim, da ta brojka ne stoji matematičkim postupkom utvrdili su iz beogradske organizacije Arhiv javnih skupova, koja kao svoj cilj ističe izradu digitalnog arhiva prosvjeda i drugih javnih skupova koji bi bio dostupan svim zainteresiranim istraživačima i povjesničarima. Organizacija je proizašla iz neformalne inicijative koja se prebrojavanjem prosvjednika bavi još od 1991. godine i od tada razvija metode koje im pomažu pri određivanju mnogobrojnosti na prosvjedima. Oni su ustanovili kako je na Markovom trgu u subotu bilo oko 7.000 prosvjednika, a pri procesu utvrđivanja su se poslužili fotografijama objavljenima u medijima, odnosno dostupnim snimkama drona i kartama sa servisa GoogleMaps kako bi utvrdili površinu javnog prostora. Na svojoj Facebook stranici podijelili su i fotografije tog procesa (arhivirano ovdje i ovdje).

„Markov trg prebrojali smo ručno, glavu po glavu i izbrojali 2.700 nazočnih u trenutku nastanka slike, oko 12 sati. To na čitavoj toj površini daje gustoću od točno dvije osobe po četvornom metru. Za Ćirilometodsku ulicu nismo našli dovoljno dobar materijal za ručno brojanje u čitavoj dužini ulice, ali smo našli dobre fotografije agencije Cropix na temelju kojih smo mogli odrediti prosječnu gustoću od 1,8 osoba po četvornom metru, što na cijeloj površini ove ulice daje između 2.100 i 2.200 ljudi“, objašnjavaju iz Arhiva javnih skupova kako su došli do okvirnog broja prosvjednika na Markovom trgu i u Ćirilometodskoj ulici.


Izračun broja prosvjednika u donjem dijelu Ćirilometodske ulice, na Katarinom trgu, Ulici Dverce i dijelu Strossmayerovog šetališta (Izvor: Arhiv javnih skupova/Facebook)

Na preostalom dijelu, u Ulici Dverce, na Katarinom trgu i dijelu Strossmayerovog šetališta, na kojem je također bio značajan dio prosvjednika poslužili su se istom metodom kao i na prethodnom primjeru, te su množenjem površine i procijenjene gustoće od 1,3 osobe po četvornom metru došli do brojke od oko još 1.100 prosvjednika. Tako su došli do 5.900- 6.000 prosvjednika. No, dio prosvjednika okupio se i u Kamenitoj i Vitezovićevoj ulici koje se ne vide ni na fotografijama ni na snimkama. 

„Kad uzmemo u obzir i one koji su bili na prosvjedu, ali su otišli prije 12 sati, kao i one iz bočnih ulica koje se ne vide na upotrijebljenim slikama, dolazimo do konačne procjene od oko 7.000 ljudi koji su bili nazočni na ovom prosvjedu“, zaključuju iz beogradske organizacije.

S druge strane, dok Grbin govori o 10.000 okupljenih građana, portal JUGinfo.hr (arhivirano ovdje) navodi kako je na subotnjim prosvjedima bilo 4.000 ljudi. Radi se o mediju čiji je osnivač i direktor Miljenko Manjkas, bivši savjetnik HDZ-a za medije. Ovaj portal poziva se na „neslužbene informacije Ministarstva unutarnjih poslova“ koje nisu provjerljive s obzirom da policija nije izlazila u javnost s brojem prosvjednika, a Manjkasov portal jedini je medij na svijetu koji raspolaže tom „neslužbenom informacijom“. Ta brojka poslužila je da se u tekstu naglasi kako je prosvjed podbacio, iako je bilo „lijepo vrijeme“ te unatoč „silnoj logistici, organiziranom autobusnom prijevozu, besplatnim sendvičima i vodi“. 

U nepotpisanom tekstu navodi se i da su se u javnosti pojavile i fotografije Hoda za život“ „koji je 2019. godine u potpunosti napunio Markov trg“, za razliku od skupa „u organizaciji čak 11 oporbenih lijevih stranaka“. Uz taj pasus donose i dvije usporedne fotografije, kojima se ne potpisuje autore, jednu Hoda za Život i drugu subotnjeg prosvjeda na Markovu trgu. No, fotografija Hoda za život, koju portal Miljenka Manjkasa donosi, ne samo da nije snimljena na Markovu trgu, nego nije ni nastala 2019. godine, već 2017. godine, a snimio ju je Marko Lukunić iz agencije Pixsell. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.