Što smo provjerili u lipnju?

U mjesecu iza nas naš fact-checking portal donio je više zanimljivih činjeničnih provjera, posebice na temu migracija o kojoj u posljednje vrijeme kruži sve više dezinformacija.
Početkom lipnja provjeravali smo tvrdnju iznesenu na društvenoj mreži X u kojoj se kaže kako je „u 2022. godini u Hrvatskoj bilo 429 registriranih Nepalaca“, da bi se „u 2024. godini taj broj povećao na 35.600“, dok je „u 2025. godini u prva dva mjeseca bilo 8.200 novoregistriranih Nepalaca“. Kako bismo provjerili ove „alarmantne statistike“ o broju registriranih državljana Nepala u Hrvatskoj, prvo smo poslali novinarski upit Ministarstvu unutarnjih poslova. Što je provjera pokazala možete pročitati na ovoj poveznici.
Svakog proljeća hrvatski mediji izvještavaju o zmijama, odnosno o opasnostima koje za ljude nose otrovnice. Početkom lipnja jedan takav tekst, popraćen video prilogom, donio je i Večernji list s naslovom „Osjetite li ovaj miris u svom domu? To može značiti da se negdje krije zmija otrovnica!“. Objava koja bi trebala biti informativna sadrži neke tematski ključne netočnosti u činjeničnom pogledu kad su posrijedi osnovni podaci o pojedinim zmijama Hrvatske. Sve bi se to moglo podvesti samo u rubriku medijskih nepreciznosti, da nije izvjesnoga ozbiljnijeg aspekta ove problematike. O čemu se radi doznajte na ovom linku.
Društvenim mrežama se širila i vijest prema kojoj „španjolska lijeva socijalistička vlada želi u potpunosti ograničiti gotovinu”, uz napomenu da će Španjolska uvesti kazne od 150.000 eura za sve one koji u roku 24 sata ne prijave podizanje više od 3.000 eura gotovine. Osnovanost ovih navoda provjerio je naš Mladen Barbarić.
Novinari Lupe bavili su se i viralnim videom koji prikazuje bivšeg hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana generiranog uz pomoć umjetne inteligencije u šetnji gradom koji bi trebao predstavljati Zagreb. Video prati komentar: „Iz Hrvatske se do sada iselilo 400.000 hrvata, pre toga je proterano 350.000 Srba! A za sada im je došlo preko 200.000 pakistanaca, azijata... Franjov dom za migrante spreman!!!”. Analizirali smo koliko su ove tvrdnje o kompleksnim društvenim procesima činjenično utemeljene.
Na društvenim mrežama u lipnju se dijelila fotografija zarobljenog muškarca sa slomljenom puškom obješenom oko vrata, snimljena u Drugom svjetskom ratu, uz tvrdnju da je riječ o zarobljenom četniku. Istu fotografiju ranije su objavljivali i pojedini mediji. Pronašli smo izvor ove fotografije, odnosno lokaciju na kojoj je pohranjena, a to je Muzej holokausta u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je fotografija naslovljena ovako - "Portret partizana s puškom".