L
upa

Lažna vijest pod naslovom “Ovoga nema u medijima. Pitamo se zašto!”

Piše: Mladen Barbarić
Mediji
05.5.2024.
Foto: Pixabay

U tekstu pod naslovom “Ovoga nema u medijima. Pitamo se zašto!” objavljenom na portalu Crodex, širi se lažna vijest kojom nepotpisani autor insinuira kako aktualna znanstvena mjerenja površine arktičkog leda, u krajnjoj liniji, upućuju na nepostojanje globalnog zatopljenja.

Hrvatski portal u podnaslovu donosi vijest kako je „Arktički led najširi u zadnjih šest godina” (arhivirano ovdje). Ovu tezu potkrepljuju podacima Nacionalne baze podataka o razini snijega i leda američkog Sveučilišta Colorado Boulder (NSIDC). 

„Početkom ožujka više od 14,5 milijuna četvornih kilometara Arktičkog oceana bilo je prekriveno ledom, prema podacima američkog Nacionalnog centra za podatke o snijegu i ledu (NSIDC)”, tvrdi Crodex. 

U izvještaju objavljenom 4. ožujka, NSIDC uistinu donosi podatak mjerenja površine leda u Arktičkom oceanu (arhivirano ovdje) kada su zabilježili površinu leda od 14,61 milijuna kilometara kvadratnih. Međutim, ovaj se podatak odnosi na veljaču, a ne kako Crodex pogrešno tvrdi, ožujak.

Crodex nadalje piše kako „To odgovara najvećem opsegu morskog leda u posljednjih šest godina. Zašto zadnjih šest? Jer tako prikazuje službeni danski portal – dakle možda je i duže, lako moguće”.

Nejasno je zbog čega Crodex po podatke o površini morskog leda odlazi na danski portal s kojega prenosi grafički prikaz površine leda u Arktičkom oceanu kada isti podaci postoje i na NSIDC-ovoj stranici (arhivirano ovdje) gdje se tih šest, kao i bilo koja druga godina od početka mjerenja, slobodno može dodati u grafički prikaz (dostupno ovdje).

Na istom grafikonu mogu se pregledati i globalni trendovi od početka mjerenja pa se odabirom svake dekade otkad su započeta mjerenja jasno vidi kako je od 1979. godine površina leda u Polarnom sjevernom moru svake dekade, manja.

Izvor: NSIDC

Kako objašnjava „danski službeni portal”, odnosno Danski meteorološki institut, „morski led na Arktiku vidno reagira na povišene temperature zraka i oceana. Bitno je manje morskog leda danas nego što ga je bilo prije 30 godina. Od 1979. godine imamo više od 30 godina pouzdanih informacija o površini morskog leda. Oni govore da je ljeti površina leda 30 posto manja nego što je to bila početkom osamdesetih godina. Tijekom zime, površina se smanjila oko deset posto.” (arhivirano ovdje).

Izvor: OSI SAF

O tome svjedoči i gornji prikaz koji grafički jasno demonstrira trend smanjenja površine leda u Sjevernom polarnom moru. No, pri procjeni stanja leda nije uvijek dovoljno promatrati promjene u njegovoj površini. 

„Površina pokriva mjesta gdje je led vrlo debel kao i ona na kojima je iznimno tanak. Kako bi dobili pravu sliku stanja, usporedno s površinom, treba promatrati i debljinu leda koja se također mijenja. Znanstvenici u ovom primjeru koriste terminima 'jednogodišnji' i 'višegodišnji led'. Višegodišnji led se ne topi tijekom ljeta zbog čega može biti debeo i po tri do četiri metra. Međutim, danas led postaje sve tanji, a ledeni pokrivač koji se stvara tijekom zime sve češće se sastoji samo od jednogodišnjeg leda”, upozoravaju danski meteorolozi.

Izvor: NSIDC

Gornja slika nastala je prema podacima američkog NSIDC-a i prikazuje distribuciju različite starosti leda. Ranih osamdesetih godina prošlog stoljeća više od četvrtine leda bilo je starije od četiri godine. Danas tako star led jedva da možemo i izmjeriti.

Znanstvenicima na Sveučilištu Colorado, koji su prikupili i obradili ove podatke, obratili smo se i radi dodatnog objašnjenja oko spekulacija koje je objavio Crodex. Ogovorio nam je viši istraživač s NSIDC-a Walt Meier čija je specijalizacija praćenje arktičkog morskog leda.

„Ovo je primjer proizvoljnog biranja podataka kako bi ih se uskladilo s unaprijed određenim ciljem. Površina morskog leda konstantno varira. Na, primjer, 2012. godine je zabilježena najmanja površina otkad postoje satelitska mjerenja. Ipak, 15. ožujka te godine bilo ga je više nego na isti dan ove. Ne možemo samo uzeti ova dva podatka i zaključiti da će ove godine prosječna površina leda biti manja nego što je to bila 2012. godine. To je kao da uzmete jedan neuobičajeno hladan dan u godini i kažete kako je to jasan pokazatelj da se globalno zatopljenje ne događa. Postoje konzistentni podaci od 1979. godine i dugoročni trend pada površine leda u Sjevernom polarnom moru posve je jasan”, zaključuje stručnjak za atmosferske i oceanske znanosti sa Sveučilišta Colorado.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.