L
upa

U označenim proizvodima ne nalazi se otrov

Piše: Ladislav Tomičić
Društvene mreže
12.10.2023.
Foto: Facebook

Društvenim mrežama na hrvatskom govornom području ustrajno se širi dezinformacija o logotipima na prehrambenim proizvodima, koji navodno specificiraju da se u označenim proizvodima nalazi otrov. Samo s jednog korisničkog profila ova dezinformacija je podijeljena preko pet stotina puta. U opisu koji prati fotografiju s različitim logotipima i upozorenjem "Svi logo proizvodi u kojima se nalazi otrov" poziva se na bojkot označenih proizvoda.

"Bojkot proizvoda sa logom žabe je uspio jer su otrovni planovi B. Gejtsa provaljeni . Međutim, pojavili su se sasvim novi logoi na istim proizvodima kao oni sa žabom. Pogledajte i zapamtite ovo dolje sa slike. Bojkot i dalje nastaviti!", stoji u vrlo dijeljenoj objavi arhiviranoj na ovom linku.

Na drugim profilima uz isti sadržaj navedeno je: "Svi logo proizvodi u kojima se nalazi otrov" (arhivirano ovdje). Kod pojedinih korisnika koji šire predmetni sadrža upozorenje je formulirano ovako: "Logo na proizvodima u kojima se nalazi otrov, a ne hrana." (arhivirano ovdje)

Fama o logotipima koji označavaju "otrovne", odnosno proizvode koji sadrže insekte započela je s logotipom organizacije Rainforest Alliance, koja se zalaže za očuvanje bioraznolikosti i promiče ekološki održive i društveno pravedne poljoprivredne i šumarske prakse u više od 60 zemalja diljem svijeta. Njihov poznati logotip sa žabom u sredini našao se na udaru teoretičara zavjere diljem svijeta. Dezinformacija da logotip sa žabom označava proizvode u kojima se nalaze insekti masovno je, dakako, dijeljena i na društvenim mrežama našeg govornog područja, a ista dezinformacija još uvijek se nezaustavljivo širi u vidu objava zabrinutih korisnika društvenih mreža (arhivirano ovdje i ovdje), sve uz dramatična upozorenja i objave da je "žaba" stigla i u veleprodajne lance te na proizvode u Hrvatskoj (arhivirano ovdje i ovdje).

U proširenoj verziji teorije zavjere prema kojoj su proizvodi namijenjeni trovanju čovječanstva obilježeni različitim oznakama, nakon organizacije Rainforest Alliance na red su došle i druge slične organizacije, točnije njihovi logotipi.

  1. Za brojne organizacije se tvrdi da njihovi logotipi znače otrov u proizvodima (Snimka zaslona: Facebook)

Tako se na zao glas nastoji dovesti cijeli niz organizacija koje se zapravo zalažu za održivu i fer trgovinu i proizvodnju. Redom, na spisku teoretičara zavjere našli su se logotipi organizacija kao što je Naturland. U pitanju je njemačka organizacija koja promiče organsku poljoprivredu diljem svijeta. Sa preko 46.000 uključenih farmera, riječ je o jednoj od najvećih asocijacija koje promoviraju organski uzgoj hrane.

Također, među onima koje se nastoji ozloglasiti nalazi se i logotip organizacije GEPA, najveće europske organizacije za alternativnu trgovinu. Skraćenica GEPA označava "Gesellschaft zur Förderung der Partnerschaft mit der Dritten Welt mbH", što doslovno znači "Društvo za promicanje partnerstva s Trećim svijetom". Glavni cilj organizacije GEPA je poboljšati uvjete života i rada ljudi, slijedeći duh UN-ove Agende 21 za ekonomsku, socijalnu i ekološku održivost.

Među o(zlo)glašenima je i logotip organizacije Gebana, čiji je cilj mijenjati globalnu trgovinu u korist obiteljskih poljoprivrednika, lokalnih gospodarstava i okoliša, zatim logotip organizacije FairBioTea, koja se zalaže za održiv razvoj proizvodnje čaja i čajnog tržišta te promiče socijalnu i ekološku održivost te zdravu proizvodnju. Naročito je tužno da su teoretičari zavjere među logotipe kojima se navodno označavaju otrovi u hrani uvrstili i logotip inicijative za borbu protiv izrabljivanja djece robovskim radom. Riječ je o inicijativi "It's one world - stop child slavery!", a certifikatom koji inicijativa dodjeljuje potvrđuje se da sirovine za proizvodnju čokolade nisu dobivene robovskim radom djece. Primjer takvih čokolada možete vidjeti ovdje.

Kao logo kojim se označavaju otrovi u hrani naveden je i logo "Fairtrade Internationala", međunarodne organizacije osnovane 1997. godine za označavanje poštenog trgovinskog poslovanja. "Fairtrade International" je usmjeren na promicanje boljeg života poljoprivrednika i radnika kroz poštenu trgovinu. Glavni proizvodi promovirani pod oznakom Fairtrade uključuju kavu, kakao, banane, cvijeće, čaj i šećer. Inače, Fairtrade je udruženje tri mreže proizvođača, 19 nacionalnih organizacija za pošteno trgovinsko poslovanje i osam organizacija za marketing Fairtrade certifikata koji promoviraju i tržište Fairtrade certifikata u svojim zemljama. Mrežu proizvođača Fairtrade International ima i u Africi, Aziji te Latinskoj Americi, kao i na Bliskom istoku, Karibima i Pacifiku. Uz sve navedene, dezinformacija je zakačila i organizaciju Pro Planet te certifikate koje, u suradnji s Fairtrade Internationalom, dodjeljuju trgovačke kuće poput Lidla i Aldija.

Zanimljivo, na udaru teoretičara zavjere našli su se isključivo logotipi organizacija koje promoviraju proizvodnju hrane upravo drugačiju od proizvodnje što podrazumijeva prekomjerno korištenje pesticida i sličnih preparata kolokvijalno zvanih otrovima. O tome što znače certifikati zbog kojih neznalice i zlonamjernici pozivaju na bojkot proizvoda svojevremeno je objavljen zanimljiv tekst na službenim stranicama Organizacije za zaštitu potrošača u Hamburgu. Tekst je naslovljen: "Poštovatelji fer trgovine: Kada je čokolada fer?".

U tekstu se navodi: "Mnogi žele kupiti proizvode koji su proizvedeni pod fer uvjetima, prikladnima za proizvođača. Ne samo trgovine s proizvodima iz određenog dijela svijeta, nego i supermarketi pa čak i diskonti - svi sad nude takozvane proizvode fer trgovine. Ali, kojim pečatima možete vjerovati? I što još trebate znati? Izrazi 'fer' i 'fer trgovina' nisu pravno zaštićeni. Proizvode dobavljene 'fer trgovinom' označavaju neprofitne organizacije, certifikatima ili pečatima. Pečati koji označavaju proizvode iz fer trgovine mogu imati potpuno različite kriterije. Ne postoji jedinstveni državni pečat za proizvode iz fer trgovine. Međutim, udruge fer trgovine zajednički su izradile minimalne standarde koje članovi organizacija moraju slijediti. Ti standardi se redovito provjeravaju i uključuju: zajamčene minimalne cijene i dugoročne ugovore o otkupu, promicanje malih poljoprivrednih zajednica umjesto eksploatacije preko posrednika, pridržavanje nacionalnih i međunarodnih smjernica zaštite na radu, zabranu ilegalnog rada djece, sigurne radne uvjete, doprinose za mirovinu, školovanje djece i slično. (...) Jedan od najpoznatijih pečata je pečat Fairtrade. Proizvodi koji su njime označeni potječu od proizvođača ili tvrtki koje su se certificirale prema međunarodno važećim smjernicama Fairtrade Internationala. Pečat dodjeljuje organizacija Fairtrade Labelling Organization International (FLO)."

O označavanju proizvoda logotipima pojedinih organizacija i inicijativa detaljno se može čitati i na službenim stranicama trgovačkih lanaca koji svoje poslovnice imaju u Hrvatskoj (link 1 i link 2). 

Oznake, da zaključimo, nisu otisnute na ambalažu da bi označile otrovne proizvode. Oni koji vjeruju da jesu, neka se zapitaju: ako nas netko želi masovno trovati, zašto bi nam to dao do znanja?

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.