L
upa

Potopljena crkva nije snimljena u Albaniji, niti se na fotografiji nalazi „stara srbska crkva“

Piše: Matija Krivošić
Društvene mreže
24.6.2024.
Foto: Snimka zaslona/TikTok

Društvenim mrežama širi se fotografija na kojoj se vidi crkva koja izviruje iz vode (arhivirano ovdje). Na fotografiji se nalazi i sljedeći tekst: „Neverovatno otkriće. Ovo je 2. u nedelju dana. U Albaniji nakom povlačenja vode isplivala stara srbska crkva. Starost crkve jos nije poznata“. Fotografiju prati status „Bože daj nam znak!“ uz hashtagove #Srpskecrkve i #Albanija. Do trenutka pisanja ovog teksta tu je objavu podijelilo 46 korisnika društvene mreže X. Zanimljivo, korisnik koji je objavio ovu fotografiju za profilnu sliku ima natpis "Stop lažima".

Snimka zaslona: X

Iako na fotografiji piše da je ovo navodno drugo ovakvo otkriće u samo sedam dana, ne navodi se koje je bilo prvo, kao što se ne navodi niti gdje je točno u Albaniji snimljena ova fotografija „nevjerojatnog otkrića“.

Razlog tome je što fotografija uopće nije snimljena u Albaniji, niti se na njoj nalazi „srpska crkva“. Naime, ta je fotografija nastala u Meksiku. Kako piše meksički turistički magazin, México Ruta Mágica, građevina s fotografije je crkva „Churumuco“, u župi San Pedro Apóstol, te je sagrađena davne 1800. godine. Nalazi se u zapadnoj meksičkoj državi Michocán u kojoj živi oko pet milijuna stanovnika te je jedna od turističkih atrakcija ove regije.

Razlog zbog kojeg se crkva danas nalazi pod vodom je gradnja brane Infiernillo koja je započela 1961. godine, zbog čega je stanovništvo preseljeno. Crkva nije tijekom cijele godine pod vodom, već samo u razdobljima kada je visok vodostaj. Fotografiju koju je korisnik društvene mreže X iskoristio za širenje lažnih vijesti i plasiranje narativa koji se vidi iz nekih reakcija, da su Albanci Srbima oteli zemlju, snimio je fotograf Erick Monroy, a ista dezinformacija se širi i na TikToku (arhivirano ovdje), odakle je podijeljena više od 1.300 puta.

Snimka zaslona: GoogleMaps

Za meksičku povijest ova crkva ima i dodatnu vrijednost, jer je poznati revolucionar, borac za neovisnost Meksika i rimokatolički svećenik, José María Morelos, u njoj održao nekoliko misa tijekom 1813. godine. 

O atraktivnosti ovog mjesta mogu svjedočiti video snimke koje je napravio Youtube korisnik Drones Michoacán. (dostupno ovdje i ovdje). Prema México Ruta Mágica magazinu, ovo mjesto jedna je od najpopularnijih atrakcija u državi Michoacán, te je jedna od obaveznih stanica za turiste koji posjete ovaj kraj.

Inače, u južnoj meksičkoj državi Chiapas može se naći sličan primjer, dominikanska crkva iz 16. stoljeća u Quechuli. I ta je sakralna građevina potopljena u gotovo isto vrijeme, 1966. godine te je također zbog svoje povijesti važna turistička destinacija. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.