L
upa

Je li u Palestini dekriminalizirana homoseksualnost?

Piše: Mladen Barbarić
Društvene mreže
15.6.2024.
Foto: Lupa/Ladislav Tomičić

Društvenim mrežama širi se tvrdnja kako je Palestina dekriminalizirala homoseksualnost prije Izraela i Hrvatske što je, tehnički, tek djelomično točno, ali praksa potvrđuje nešto sasvim drugo. Korisnik mreže X, 24. svibnja, objavio je status (arhivirano ovdjeu kojem piše sljedeće: „Fun fact: Palestina je dekriminalizirala homoseksualnost prije Hrvatske. I svojih okupatora, cionističkog entiteta. A izraelski genocid protiv svih Palestinaca, bili gej ili strejt, cis ili trans, provodi se bez diskriminacije. To, naravno, ovi hrvatski nacisti podržavaju”.

Ovaj korisnik društvene mreže X ovim je statusom reagirao na "tvit" drugog korisnika (arhivirano ovdje) koji je, komentirajući vijest da platforma Možemo! traži da Hrvatska prizna Palestinu, napisao: „Zanimljiva je ova 'zelena' LGBT ekipica, znaju li da je homoseksualnost u Palestini kazneno djelo. Bez ulaženja u dubinu zanimljivo je kako podupiru one koji mrze sve za što se oni sami zalažu.“

Za provjeru ove informacije konzultirali smo Human Rights Watch, međunarodnu organizaciju za ljudska prava, u kojoj pojašnjavaju da Gaza i Zapadna obala imaju različite kaznene zakone (arhivirano ovdje, dostupno ovdje).. 

„U Gazi je na snazi još uvijek kazneni zakon Mandatne Palestine (okvirno, riječ je o teritoriju današnjeg Izraela, Gaze i Zapadne obale koji je od 1920. do 1948. godine, po mandatu Lige naroda, bio pod Britanskom upravom op.a.). Članak 152(2) Kaznenog zakona za 'protuprirodnu tjelesnu pohotu' predviđa kaznu u trajanju do deset godina. Na području Zapadne obale, od 1951. godine je na snazi Kazneni zakon Kraljevine Jordan koji ne zabranjuje seksualne odnose između osoba istoga spola”, navode u Human Rights Watchu.

Praktične učinke ovih zakona, kako u Gazi, tako i na Zapadnoj Obali, pak dodatno pojašnjava „Izvještaj o Palestini“ Amnesty Internationala koji 2019. godine, između ostalog, piše sljedeće (arhivirano ovdje, dostupno ovdje): „Iako istospolne veze na Zapadnoj obali nisu kriminalizirane, palestinska policija 17. kolovoza je objavila kako će spriječiti bilo kakve aktivnosti u organizaciji alQawsa (udruga za zaštitu prava LGBT osoba koja djeluje na području Izraela i Zapadne obale, op. a.) usmjerene na seksualnu i rodnu raznolikost u palestinskom društvu. Izjava policije izazvala je bijes udruga za zaštitu ljudskih prava, ali je na društvenim mrežama pokrenula i lavinu poruka prijetećeg sadržaja, uključujući i prijetnje smrću, upućenih alQawsu i članovima LGBTI zajednice”. 

U posljednjem izvješću Amnesty Internationala za Palestinu, objavljenom krajem prošle godine (arhivirano ovdje, dostupno ovdje) ova međunarodna organizacija upozorava na događaje iz rujna 2023. godine.

„Nakon što je UN-ova agencija za pomoć (UNRWA) objavila smjernice prema kojima sve rodove, kao i LGBTI populaciju, njihovo osoblje mora tretirati jednako, Hamas je smjernice osudio zbog promicanja 'devijantnosti i moralnog propadanja'“, ističe se u ovom izvještaju.

O pravima LGBTI osoba na području Palestine, gdje je homoseksualnost tabu tema o kojoj se ne raspravlja, svjedoči i slučaj brutalnog ubojstva Ahmada Abu Murkhiyeha. Njegovo je tijelo u jesen 2022. godine pronađeno obezglavljeno. Prema pisanju agencije Associated Press, „žrtva je bio homoseksualac koji se bojao progona zbog seksualne orijentacije te je tražio azil u Izraelu”.

„Izrael se ponosi reputacijom jedne od najsigurnijih destinacija za homoseksualne parove. Kritičari optužuju Izrael zbog 'pinkwashinga', tvrdeći kako se time koriste da skrenu pozornost s okupacije Zapadne obale. Oko stotinu Palestinaca homoseksualne orijentacije tražilo je i dobilo azil u Izraelu”, piše Associated Press.

Na fenomen „pinkwashinga” upozorava i alQaws, organizacija za seksualnu i rodnu raznolikost u palestinskom društvu, koja se bavi pravima LGBTI osoba, a djeluje u Izraelu te na području Zapadne obale.

„Promovirajući gradove poput Tel Aviva kao odredišta gay turizma, izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova nastoji pridobiti potporu queer zajednica diljem svijeta i spriječiti međunarodne veze s palestinskim otporom. Ključno, promicanje 'gay-friendly Izraela' ovisi o predstavljanju Palestinaca (i Arapa općenito) kao potpune suprotnosti: seksualno regresivnih i stoga nezaslužnih solidarnosti. Ti se stereotipi oslanjaju na dugu povijest nastojanja da se demoniziraju palestinski narativi i otpor koristeći političke strategije utemeljene na antiarapskom rasizmu i islamofobiji”, zaključuju borci za prava LGBTI osoba tvrdeći da su ovo razlozi koji stoje iza političke pozadine izraelskog interesa za palestinsku LGBTI populaciju.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.