L
upa

Dokument koji je CIA klasificirala kao izvor čija se pouzdanost ne može ocijeniti, ne dokazuje postojanje logora Jasenovac i nakon 1945. godine

Piše: Mladen Barbarić
Društvene mreže
14.6.2024.
Foto: Lupa/Ivor Fuka

Na društvenim mrežama krajem prošle godine (arhivirano ovdje) ponovno se šire dokumenti američke Središnje obavještajne agencije (CIA) koji navodno dokazuju postojanje logora Jasenovac nakon kraja Drugog svjetskog rata. Korisnik pod imenom Ukazivač na X i Facebook profilu 27. prosinca 2023. godine podijelio je objavu uz sljedeći opis: „Prema izvješću američke CIA-e od 29. svibnja 1951. te godine je u Jugoslaviji postojalo 39 koncentracijskih logora u kojima je bilo internirano više od 200.000 protivnika jugoslavenskog komunističkog sustava, a među njima je bio i logor Jasenovac u kojem je bilo 3.000 logoraša.”

Riječ je o podatku koji na nekim rubnim portalima i društvenim mrežama periodično kola još od 2018. godine (arhivirano ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje), a kojim se sugerira kako postoje dokumenti CIA-e koji potvrđuju da je logor Jasenovac i nakon 1945. godine imao istu funkciju kao i do oslobođenja. 

Dokument CIA-e (arhivirano ovdje, dostupno ovdje) koji se koristi kao argument u objavi, CIA je pod oznakom tajnosti interno objavila 20. lipnja 1951. godine, a odnosi se na informacije dobivene 29. svibnja iste godine. 

U dokumentu uistinu stoji kako „prema direktnom izvještaju iz Beograda, u Jugoslaviji trenutno postoji 39 koncentracijskih logora” među kojima su Nova Gradiška, Gređani, Bela Crkva, Botovo, Skadarsko jezero, Logor pored Mostara, Smederevska Palanka i Jasenovac. Uz Jasenovac stoji napomena kako u njemu boravi tri tisuće zatvorenika.

Izvještaj CIA-e nadalje kaže i kako „osim navedenih velikih koncentracijskih logora, u zemlji postoji još 31 manji logor pod upravama pojedinih republika“, dok se „pretpostavlja da je trenutno, oko 200.000 ljudi zadržano u koncentracijskim kampovima u Jugoslaviji“.

„Broj zatvorenika je oko 85.000, dok broj zatvorenika u kampovima 'dobrovoljnih radnih brigada' ima oko 100.000 do 150.000”, piše u ovom izvještaju.

U bilješci o izvoru pak stoji kako je riječ o „izbjeglici s druge strane Željezne zavjese“ trenutno nastanjenom u Sjedinjenim Američkim Državama, a koji je ove informacije navodno dobio od neimenovanog izvora iz Beograda, preko izvora iz Italije.

„Razvio je mrežu izvora po Europi. Ima više točaka s kojih prima informacije, između ostaloga, iz Austrije, Njemačke, Francuske, Italije, Jugoslavije, Turske i Ujedinjenog Kraljevstva. Informacije su iz ovih točaka usmjerene prema njemu. Informacije (u izvješću, op.a.) do njega su došle preko Italije. Kako originalni izvor informacija nije poznat, zbog korištenja pod-izvora, ovaj je izvor dobio ocjenu F”, navode američki obavještajci. 

Prema standardnoj klasifikaciji informativna izvješća CIA-e, imala su ocjenu izvora informacija. Od „posve pouzdanog” (A) do „nepouzdanog” (E) i „izvora koji se ne može ocijeniti” (F). Prilikom ocjenjivanja izvora, prije svega se u obzir uzima iskustvo s izvorom i kvaliteta informacija koje je prethodno donosio. 

Osim ovog dokumenta, do sada objavljeni izvještaji CIA-e, Jasenovac spominju još jedino u kontekstu prometnih puteva te ustaškog logora iz Drugog svjetskog rata. Inače, istoga dana kada je CIA za unutarnju upotrebu objavila gornji izvještaj, objavljen je i detaljan izvještaj pod nazivom „Nova Gradiska Penitentiary“ (hrv. Kaznionica Nova Gradiška) (dostupno ovdje, arhivirano ovdje).

Ovaj izvještaj nema podatke o pouzdanosti izvora kao ni datuma kada su podaci dobiveni, no navodi 1.600 zatvorenika od kojih je 700 „kominformista“ (misli se na pristalice Informbiroa, odnosno staljiniste, op.a.). Taj podatak se značajno razlikuje od informacije s početka ovog teksta koju je CIA-i dostavio „izbjeglica s druge strane Željezne zavjese“ u kojem stoji da u zatvoru Nova Gradiška ima 6.000 zatvorenika. 

Zaključno, postojanje dokumenta koji je sama CIA klasificirala kao izvor čija se pouzdanost ne može ocijeniti, ne može biti vjerodostojan dokaz da je logor Jasenovac nastavio s radom i nakon završetka Drugog svjetskog rata, odnosno teza u postojanju komunističkog logora Jasenovac ne može se temeljiti samo na izvoru koji nema dovoljnu razinu validnosti.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.