L
upa

Nije točno da su Socijaldemokrati jedini glasali protiv „Lex AP-a“

Piše: Zdenko Duka
Politika i društvo
05.3.2024.
Foto: Screenshot/YouTube

Prije rasprave ove srijede u Hrvatskom saboru o Konačnom prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona nekoliko je zastupnika oporbe u utorak održalo konferenciju za novinare, govoreći ponovno protiv tog zakonskog prijedloga, koji je popularno nazvan „Lex AP“, a prema kojem bi one osobe koje bi medijima dostavile informacije iz istraga bile kazneno gonjene.

I u konačnom prijedlogu zakona ostao je članak 307a, iza članka 307, i on glasi: „Neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje (1)Pravosudni dužnosnik ili državni službenik u pravosudnom tijelu, policijski službenik ili dužnosnik, okrivljenik, odvjetnik, odvjetnički vježbenik, svjedok, vještak, prevoditelj ili tumač koji tijekom prethodnog kaznenog postupka koji se na temelju zakona smatra nejavnim, neovlašteno otkrije sadržaj izvidne ili dokazne radnje, s ciljem da ga učini javno dostupnim kaznit će se kaznom zatvora do 3 godine. (2) Počinjenje, pomaganje ili poticanje kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka ne može ostvariti onaj tko obavlja novinarski posao. (3) Nema kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka ako je djelo počinjeno radi zaštite žrtve kaznenog djela, u interesu obrane u kaznenom postupku ili u drugom pretežito javnom interesu.“ 

Među ostalima, u utorak je pred novinarima govorio i Davorko Vidović, potpredsjednik Hrvatskog sabora i predsjednik Socijaldemokrata, stranke koju su osnovali bivši zastupnici SDP-a i čiji je klub trenutačno, sa 17 zastupnika, najbrojniji oporbeni klub u Hrvatskom saboru.

„Želimo reći da smo jedina politička stranka i jedini klub oporbeni, koji smo glasali protiv tog zakona. Protiv. Nismo izišli, nismo rekli da postoji išta što bi moglo promijeniti naš stav da je riječ o zakonu koji se ne smije usvojiti u Hrvatskom saboru. Ne možemo prihvatiti činjenicu da se i za milimetar, ne još uvijek visoka, razina demokratskih standarda u ovoj zemlji smanji. Niti prihvatiti nešto što je sasvim sigurno razvidno iz ovoga što imamo prilike gledat i čitati, što će zviždačima zatvoriti usta, što će novinare izložiti, ako ničemu drugome, ono nelagodi da im se može u pet ujutro doći u kuću i pozvati ih na isljeđivanje, ispitivanje. Da to može imati strašno loše implikacije za demokratsku strukturu i demokratske standarde u ovoj zemlji“, izjavio je Davorko Vidović. 

Njegova tvrdnja da su Socijaldemokrati jedina oporbena stranka i jedini oporbeni klub koji su glasali protiv tzv. „Lex AP-a“ u prvom čitanju 26. siječnja nije istinita. Tada, na 21. saborskoj sjednici, donesen je zaključak da se prihvaća Prijedlog zakona i da se sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja upućuju predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona sa - 78 glasova "za", 25 "protiv" i tri "suzdržana".

Zaključak Kluba zastupnika SDP-a nije donesen (20 glasova je bilo "za" taj zaključak, a 78 "protiv"). U Zaključku koji je predložio Klub SDP-a, a koji nije prihvaćen, stoji da se „zadužuje Vlada RH da iz Konačnog prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona P.Z.E. br. 615 izostavi članak 19. Zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona kojim se dodaje novo kazneno djelo Neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje“. Peđa Grbin, predsjednik SDP-a, predložio je prije glasanja 26. siječnja da se najprije glasa o Zaključku SDP-a a tek onda o Vladinom prijedlogu Zakona, a ako taj red glasanja ne bude prihvaćen, da će „oni“, mislio je na dio lijeve oporbe i centra, napustiti sabornicu. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković je tu „ucjenu“ (kako ju je nazvao) odbio i zastupnici SDP-a, Možemo! skupa s još nekim zastupnicima izišli su iz sabornice i nisu prisustvovali glasanju o Vladinom prijedlogu Zakona. 

Dakle, što nije istinito u izjavi Davorka Vidovića? 

Ako zanemarimo brojne zastupnike ljevice i centra koji su prosvjedno izišli iz sabornice prije glasanja, nije točno da su Socijaldemokrati jedina oporbena stranka i jedini oporbeni klub koji su glasali „protiv“. Naime, iz Kluba zastupnika Mosta su protiv Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona glasali Nikola Grmoja, Ante Kujundžić, Marin Miletić, Nino Raspudić, Zvonimir Troskot te Marija Selak Raspudić, koja je u Klubu Mosta kao nezavisna zastupnica. Znači, iz Kluba Mosta svi koji su tada bili prisutni, glasali su protiv tog zakona (Božo Petrov i Miro Bulj nisu prisustvovali sjednici). A Most je oporbena stranka i oporbeni klub. 

Također, osim mostovaca, i neki su zastupnici iz Kluba Domovinskog pokreta glasali protiv „Lex AP-a“. Davor Dretar i Stipo Mlinarić te Zlatko Hasanbegović (iz stranke Blok). Bio je protiv i Željko Sačić iz Hrvatskih suverenista. Također i Marin Lerotić, nezavisni zastupnik iz Kluba IDS-a. Ružica Vukovac iz Kluba zastupnika Za pravednu Hrvatsku, također je bila protiv. Suzdržani u glasanju bili su Emil Daus i Katarina Nemet iz IDS-a te nezavisna zastupnica Marina Opačak Bilić. Sve su to zastupnici oporbe. 

Inače, iz Vidovićevog Kluba Socijaldemokrata protiv je bilo ukupno 13 zastupnica i zastupnika, dok članovi tog kluba Matko Kuzmanić, Rajko Ostojić, Renata Sabljar-Dračevac, Franko Vidović nisu pristupili glasanju.

Zanimljivo je da je u svom godišnjem izvještaju, prema izvještaju Hine, Lex AP i najavljeni zakon o medijima oštro kritiziralo i Vijeće Europe: „Hrvatska se u njemu navodi na nekoliko mjesta, a najveću pozornost autora privukao je tzv. 'lex AP'. Bude li novi hrvatski zakon o medijima usvojen, 'primorat će novinare da se registriraju', zabraniti im da 'kritiziraju rad sudova i javnih tužitelja', primorati ih da otkriju svoje izvore svom uredniku na zahtjev, uvesti pravo na odštetu onim osobama čije je ime objavljeno u medijima nakon 'ilegalnog' stjecanja informacije te uvesti mjere medijskog vijeća koje će birati većina u parlamentu.“

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.