L
upa

Montaža na temu poljskih izbora neke je podsjetila na slučaj s HRT-a koji se zaista dogodio

Piše: Matija Krivošić
Politika i društvo
19.10.2023.
Foto: Twitter/TygodnikNIE

Parlamentarni izbori u Poljskoj, održani 15. listopada, školski su primjer kako je vrijeme izbora i izbornih kampanja plodno tlo za manipuliranje informacijama u korist određenih interesnih skupina. Nakon preliminarnih rezultata izbora vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) imala je veći broj glasova od oporbene stranke Građanska koalicija (KO), ali zbog nedostatka koalicijskih kapaciteta PiS ima tek neznatne šanse za formiranje vlade (PiS je osvojio 194 mandata, a za većinu im je potreban 231 mandat, dok se dosadašnja opozicija djelomično ujedinila i raspolaže s 248 mandata). 

Izlazne ankete na dan glasanja bile su povod nastanka memea koji kruži društvenim mrežama, a objavljen je na X (Twitter) profilu @TygodnikNIE. Radi se o poljskom satiričnom mediju NIE koji je pomoću na memeu prikazane grafike želio ukazati na pristranost poljske televizije TVP (Telewizja Polska), javnog medijskog servisa, prema vladajućoj konzervativnoj stranci Pravo i Pravda.

Statistički podaci, odnosno brojke koje su prikazane na ovoj fotografiji odnose se na rezultate izlaznih anketa održanih parlamentarnih izbora. Prema njima, stranka Pravo i pravda (akronim PiS na fotografiji) osvojila je 36,8 posto glasova, dok je Građanska koalicija (akronim KO na fotografiji) dobila podršku 31,6 posto birača. 

Meme koji je objavio satirični časopis vrlo je brzo postao viralan, što dokazuje i doseg od preko milijun pregleda, te više od 1.000 dijeljenja i preko 25.000 prikupljenih sviđanja na X mreži. Tome je doprinijela i kvalitetna montaža fotografije, pa ne čudi da su je masovno dijelili i mnogi korisnici društvenih mreža koji su zaista povjerovali da se radi o prizoru „uhvaćenom“ na poljskoj javnoj televiziji.

Naime, izvorna fotografija gore navedenog memea, zapravo je screenshot koji je napravljen za vrijeme programa „Vijesti“ na Poljskoj televiziji. Na navedenoj fotografiji mogu se vidjeti rezultati TV ankete koja se ticala pitanja popuštanja mjera za vrijeme COVID-19 restrikcija. Pitanje ankete je glasilo koliko ste zadovoljni odlukom Vlade o ponovnom otvaranju šuma i parkova? Rezultati koji su vidljivi na fotografiji ispod kažu 86 glasova „dobrze“ (dobro), 9 glasova „nie mam zdania“ (nemam mišljenje), te 5 glasova „źle“ (loše).

Ta je anketa, dakle, pružila dobru priliku za poljske satiričare koji svoje uratke objavljuju na korisničkom profilu @TygodnkNIE pa su grafički prikaz vrijednosti podataka s TV ankete o pitanju COVID restrikcija „preuredili“ u navodne rezultate izborne izlazne ankete. Meme je, nakon održanih parlamentarnih izbora, portal Natemat.pl uvrstio među najbolje memeove na temu ovogodišnjih izbora. Uz ovu fotografiju unutar članka objavljen je niz takvih sličnih fotografija koji se najviše podsmijevaju stranci Pravo i Pravda, javnoj televiziji i konzervativnom političaru Sławomiru Mentzenu.

Meme ove navodne grafike se mogao vidjeti i na drugim korisničkim X i Facebook profilima, te medijskim portalima. Objavu je, uvjerene u njenu istinitost podijelile i neke javne osobe, poput, primjerice, Sabine Ciofu, pomoćne direktorice kompanije TechUK, britanskog udruženja za trgovinu tehnologijom, koja je uz objavu montaže napisala: „Sasvim normalno na poljskoj javnoj TV #PolandElection“.


Neki su se sjetili slične situacije iz hrvatske zbilje (Snimka zaslona: HRT)

U komentare pod objavu Sabine Ciofu uključio se i hrvatski web analitičar Robert Petković. On se svojim komentarom pod objavu prisjetio parlamentarnih izbora u Hrvatskoj 2020. godine kada su u Dnevniku HTV-a ekskluzivno objavili novi HRejting, odnosno rejting političkih stranaka i predsjedničkih kandidata. Za HRT je to istraživanje provela agencija Promocija plus i time je obuhvatila 1.400 ispitanika, a urednici Dnevnika su se iskazali grafičkim rješenjem predstavljanja rezultata istraživanja. Na grafici se moglo vidjeti da HDZ ima ukupno 27,5 posto biračke potpore, a SDP  25,4 posto. Na grafikonu je razlika između biračkih glasova vodećeg HDZ-a, drugoplasiranog SDP-a i ostalih koji prelaze izborni prag prikazana kao enormna razlika, iako se zapravo radi samo 2,1 postotna boda. No, za razliku od hrvatskog slučaja, ovaj poljski slučaj je montaža.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.