L
upa

"Batman", "Spiderman" i "Joker" ipak se nisu pridružili "Pikachuu" u prosvjedima na turskim ulicama

Piše: Ladislav Tomičić
Politika i društvo
02.4.2025.
Foto: HINA/EPA/Michael Reynolds

Brojni korisnici društvenih mreža objavili su na svojim Facebook profilima fotografije prosvjeda u Turskoj, gdje stotine tisuća ljudi na ulicama velikih gradova izražava svoje nezadovoljstvo režimom predsjednika Tayyipa Erdoğana. Okidač za masovne prosvjede, podsjetimo, bilo je uhićenje istanbulskog gradonačelnika Ekrema İmamoğlua

Na fotografijama koje korisnici objavljuju, među prosvjednicima se mogu vidjeti i kostimirani likovi: Pikachu, Batman, Spiderman, Catwoman, Joker ... (arhivirano ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje) Fotografije kostimiranih prosvjednika prenosili su i internetski portali (arhivirano ovdje), a jedan od njih u naslovu je izdvojio informaciju: "Pikachu u okršaju sa policijom, protiv Erdogana na istoj strani Džoker i Betmen“ (arhivirano ovdje). 

(Snimka zaslona/Facebook)

Te fotografije, međutim, nisu autentične. Uglavnom su nastale uz pomoć umjetne inteligencije.

Do širenja ovih fotografija došlo je nakon što je na prosvjedu u Antalyji među prosvjednicima snimljen čovjek maskiran u Pikachua (arhivirano ovdje i ovdje), fiktivnog lika iz Pokémon franšize. Vijest o tome obišla je svijet (primjerice ovdje, ovdje i ovdje), nakon čega su se na društvenim mrežama počele pojavljivati fotografije i snimke generirane uz pomoć umjetne inteligencije, koje su uz Pikachua među turske prosvjednike gurnule i druge junake popularne kulture.

O tome kako je instant senzacija - video koji prikazuje prosvjednika kostimiranog u pokemona - uzrokovala poplavu AI generiranog sadržaja na temu prosvjeda u Turskoj pisao je portal India Today (ovdje ili ovdje). 

„Inspirirani ovom bizarnom, ali moćnom slikom, AI umjetnici ubrzo su počeli stvarati digitalne prikaze drugih superheroja, Batmana, Spidermana, pa čak i Jokera, kako se pridružuju prosvjedima. Ovi fiktivni likovi, sinonimi za borbu protiv nepravde, postali su simbolične figure u aktualnim političkim nemirima u Turskoj“, navodi se u članku objavljenom na portalu India Today. 

Da su fotografije koje je dio korisnika društvenih mreža shvatio ozbiljno zapravo kreirane uz pomoć umjetne inteligencije pisali su i brojni inozemni portali za činjeničnu provjeru (ovdje, ovdje ili ovdje). Primjenjujući digitalne alate za detekciju AI sadržaja, zaključili su da se Pikachuu iz Antalyje ipak nisu pridružili ni Batman, ni Spiderman, ni drugi junaci popularne kulture.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.