L
upa

Priča o spasilačkim psima na hrvatskim plažama može biti dobra reklama za domaći turizam, ali je ipak lažna

Piše: Ivor Fuka
Mediji
13.1.2024.
Foto: Ffacebook/sicscentromeridionale

Već nekoliko godina fotografije labradora, retrievera i drugih pasmina pasa sa spasilačkom opremom nezaustavljivo se šire društvenim mrežama uz netočne tvrdnje da se radi o psima koji čuvaju hrvatske plaže. Posljednjih mjeseci ove su fotografije ponovno postale viralne, i to nakon što je jedna od njih 19. studenog prošle godine objavljena u Facebook grupi National Geographic koja broji 1,2 milijuna članova, a valja napomenuti da nema nikakve veze s istoimenim mjesečnikom iz Sjedinjenih Država već se samo koristi imenom slavne publikacije kako bi dobila na kredibilitetu. 

Izvor teksta koji se dijeli uz fotografije može se pronaći na internetskoj stranici Hasanjasim.online (arhivirano ovdje) koja je, kako na stranici kažu, postavljena s ciljem stvaranja „svjetlije budućnosti“, a koju na Facebooku prati 116.000 korisnika ove društvene mreže.

„Hrvatska je poznata po svojim prekrasnim plažama i po kristalno čistom moru, ali nije samo krajolik ono što je čini popularnom turističkom destinacijom. Hrvatska je također jedna od rijetkih zemalja u svijetu koja ima spasilačke pse. Tako je, krzneni prijatelji cijelo ljeto patroliraju plažama Hrvatske i pomažu u zaštiti kupača. Ovi posebno obučeni psi stručnjaci su za spašavanje iz vode i mogu čak više plivača odjednom odvući na sigurno“, piše na stranici Hasanjasim.online uz objašnjenje kako ovakvi psi moraju proći rigoroznu obuku prije nego li dobiju spasilačke dužnosti. 

Na koncu teksta se navodi kako su spasilački psi dragocjena vrijednost hrvatskih plaža i kako su tijekom godina spasili nebrojeno mnogo života, te su, pored toga, i popularna turistička atrakcija.

„Posjetite li Hrvatsku, svakako pripazite na ove krznene prijatelje u crveno-bijelim spasilačkim jaknama“, zaključuje se u tekstu koji je popraćen s tri fotografije pasa sa spasilačkom opremom na plaži.

Međutim niti psi, niti plaže, niti fotografije ne dolaze iz Hrvatske. Naime, radi se o psima iz Talijanske škole spasilačkih pasa – Tirreno koja djeluje na obalama Tirenskog mora. Sve tri fotografije koje se koriste uz tvrdnje da se radi o psima s hrvatskih plaža objavljene su upravo na Facebook stranici ove škole. 

Naslovna fotografija sa stranice Hasanjasim.online objavljena je 18. srpnja 2017. godine na Facebook stranici spomenute škole, uz kraću priču o labradorima – Igoru i Luni. U objavi se objašnjava da su dva psa, unatoč jakoj morskoj struji, iz velikih valova spasili petnaestogodišnju djevojčicu Ileniu. Sve se odigralo na plaži u mjestu Palinuro, u pokrajini Salerno na jugu Italije, a spašavanje je netko od kupača i snimio s obale iz daljine, a priča je postala viralna pa su o njoj izvještavali i neki hrvatski mediji

Druga fotografija, koja se ujedno i najviše dijeli na društvenim mrežama, na kojoj četiri psa na samom rubu obale nadziru situaciju, također je objavljena na Facebook stranici Talijanske škole spasilačkih pasa – Tirreno i, također, nije snimljena na Jadranskom moru, nego na Tirenskom, na plaži u mjestu Ostia nedaleko Rima, u lipnju 2017. godine, nakon čega se počinje širiti društvenim mrežama uz obmanjujući opis da je snimljena u Hrvatskoj. 

Ista škola na Facebooku je objavila i treću korištenu fotografiju, a ta je fotografija ujedno i najstarija. Datira iz kolovoza 2016. godine i uz opis fotografije navode se spasilačka postignuća pasa od prethodnog vikenda. I ta je fotografija snimljena na obalama Tirenskog mora. 

Ove se fotografije već godinama dijele na različitim privatnim i javnim profilima, najčešće onima posvećenih psima, a uglavnom na Facebooku, Twitteru i Instagramu s tvrdnjom da se radi o psima s hrvatskih plaža. Neke objave uistinu izazivaju veliki broj reakcija. Primjerice, 29. prosinca sve tri fotografije su objavljene na Twitter profilu @Rainmaker1973 koji ima 1,7 milijuna followera. Uz fotografije, ovaj se korisnik poslužio tekstom objavljenim na Hasanjasim.online, pri tom ne navodeći izvor. Objava je pogledana 1,8 milijuna puta, „lajkana“ 17.000 puta te ju je podijelilo 2.400 drugih korisnika. 

To, dakako, može biti dobra reklama za hrvatski turizam, ali je ipak lažna. 

Za kraj spomenimo da je nekoliko trenera iz Talijanske škole spasilačkih pasa – Tirreno, zajedno s nekoliko spasilačkih pasa prošle godine boravila u Istri demonstrirajući sposobnosti spašavanja, o čemu su također izvještavali hrvatski mediji

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.