Činjenica da je netko nominiran za Nobelovu nagradu ne znači da je on i prihvatljiv kandidat za tu nagradu, kako to tvrde mediji u slučaju srpskih studenata
Medijskim eterom i društvenim mrežama viralno se širi vijest da je službeno potvrđena kandidatura srbijanskih studenata za Nobelovu nagradu za mir, odnosno da su srbijanski studenti koji su potaknuli niz mirnih prosvjeda diljem Srbije službeno postali kandidati za Nobelovu nagradu za mir (primjerice ovdje, ovdje ili ovdje).
Tako portal HRT-a donosi vijest s naslovom "Studenti iz Srbije kandidati za "Nobela" za mir". Isto navodi i portal N1 televizije - "Studenti iz Srbije postali kandidati Nobelove nagrade za mir". Identičan naslov donosi i Nacional, dok na svojoj Facebook stranici ovaj tjednik piše: "Upravo je od Nobelovog odbora stigla potvrda da je prihvaćena kandidatura za Nobelovu nagradu za mir". Portal Direktno ističe ovaj naslov: "Srpski studenti zadali težak udarac Vučiću: Kandidati su za Nobelovu nagradu". Na službenom profilu srbijanskog portala Nova.rs tvrdnja je formulirana ovako: "Studenti iz Srbije danas su i zvanično postali kandidati za ovogodišnju Nobelovu nagradu za mir."
Lavinu vijesti o službeno potvrđenoj kandidaturi studenata za najugledniju svjetsku nagradu pokrenuo je Siniša Kovačević, dramski pisac i univerzitetski profesor na Akademiji umjetnosti, visokoškolskoj ustanovi osnovanoj 1993. godine. Na društvenoj mreži X Kovačević je napisao: "Upravo je od Nobelovog komiteta stigla potvrda da je prihvaćena kandidatura za Nobelovu nagradu za mir, kojom smo gospođa Dijana Stojković, advokat i ja kandidovali srpske studente. Zaslužili su je."
Vijest da su srbijanski studenti službeno postali "kandidati za Nobelovu nagradu za mir" nije točna. Naime, proces izbora dobitnika Nobelove nagrade za mir ne podrazumijeva službenu potvrdu nominiranih kandidata. Naprotiv, na stranicama Nobelovog komiteta jasno se navodi: "Odbor sam ne objavljuje imena nominiranih, niti medijima, niti samim kandidatima. Ako se određena imena pojave u spekulacijama o mogućem dobitniku nagrade u određenoj godini, to je ili puko nagađanje ili informacija koju su objavili oni koji stoje iza nominacije. Podaci iz baze nominacija Nobelovog odbora postaju javno dostupni nakon isteka pedeset godina."
Nadalje, činjenica da je netko nominiran za Nobelovu nagradu ne znači ujedno da je on i prihvatljiv kandidat za tu nagradu. O prihvatljivim kandidatima odlučuje Nobelov komitet. Na službenim stranicama se navodi: "Norveški Nobelov odbor odgovoran je za odabir prihvatljivih kandidata i izbor dobitnika Nobelove nagrade za mir. Odbor se sastoji od pet članova koje imenuje Storting (norveški parlament)". Svi nominirani ne postaju kandidati. Tijekom veljače i ožujka Odbor sastavlja kratki popis, tzv. short list, na kojem od nominiranih odabiru one koji zadovoljavaju kriterije za detaljnije razmatranje. Taj kratki popis, napominju organizatori, obično sadrži od dvadeset do trideset kandidata. Ukoliko znamo da je službeno potvrđeno kako je ove godine zaprimljeno 286 nominacija, jasno je da će se tek otprilike svaka deseta nominacija naći na tom popisu, dok će ostale otpasti te neće niti postati kandidati. Ukratko, nominacija je proces predlaganja, dok kandidatura označava sudjelovanje u izboru nakon nominacije.
Na službenim stranicama naveden je, ukratko, cijeli proces, od nominacija do izbora laureata za Nobelovu nagradu za mir. Nominacije mogu podnijeti članovi nacionalnih skupština, vlada i međunarodnih sudova; rektori sveučilišta, profesori društvenih znanosti, povijesti, filozofije, prava i teologije; voditelji instituta za istraživanje mira i vanjskih poslova; prethodni dobitnici Nobelove nagrade za mir; članovi upravnih odbora organizacija koje su primile Nobelovu nagradu za mir; sadašnji i bivši članovi Nobelovog odbora te bivši savjetnici Norveškog Nobelovog instituta. Rok za prijavu je zadnji dan siječnja.
Odabir dobitnika Nobelove nagrade za mir događa se u listopadu, nakon čega se imena dobitnika službeno objavljuju. U prosincu slijedi ceremonija dodjele, koja se održava u Oslu.
Da zaključimo, Nobelov odbor ne potvrđuje službeno kandidate, niti postoji službena lista nominiranih za Nobelovu nagradu za mir. Jesu li studenti Srbije bili kandidati za Nobelovu nagradu za mir službeno ćemo znati tek za pedeset godina ili već u listopadu, ukoliko im Nobelov odbor odluči dodijeliti ovo slavno i prestižno priznanje. Za sad je poznato tek da su studenti nominirani u jednoj od 286 prijava.