Viralna fotografija nije snimljena tijekom nedavnih uličnih nereda u Francuskoj
Korisnici društvenih mreža na svojim profilima dijele fotografiju na kojoj se vidi tamnoputi muškarac s kapuljačom na glavi, koji koljenom pritišće vrat muškarca bijele puti, odjevenog u uniformu s natpisom - policija.
„Deset godina Hrvatske u Eurafrici. Jedna od najboljih fotografija stanja Europske unije danas, snimljena u Francuskoj ovih dana“, stoji u objavi Hrvoja Pendea, čije tekstove često objavljuje portal Narod.hr. Objava koju je Pende postavio 1. srpnja podijeljena je 14 puta.
Savladani "policajac" na fotografiji leži na zemlji s rukama na leđima. U drugom planu nalazi se automobil s oznakama francuske policije. O desnom boku savladanog "policajca" ne vidi se futrola za pištolj, niti se može vidjeti policijsko naoružanje. Na desnom rukavu "policajca" ne vidimo policijski amblem, kakav inače možemo vidjeti na uniformama francuskih policajki i policajaca (primjer 1, primjer 2, primjer 3).
Predmetna fotografija masovnije se na društvenim mrežama počela dijeliti u jeku nasilnih uličnih prosvjeda, koji su u Francuskoj izbili koncem lipnja ove godine, nakon što je 27. lipnja u Nanterreu, četvrti u predgrađu Pariza, policajac pucao u 17-godišnjeg mladića Nahela Merzouka i ubio ga. Korisnici društvenih mreža diljem svijeta, koji su dijelili spomenutu fotografiju, prizor su povezali s lipanjsko-srpanjskim prosvjedima (primjer 1, primjer2, primjer 3, primjer 4, ovaj posljednji dopro je do gotovo milijun korisnika društvene mreže Twitter). Kao ilustracija gubitka kontrole policije u Francuskoj nad nasilnim prosvjedima objavljivana je i na inozemnim portalima. Među ostalima, fotografiju je podijelio i češki konzervativni političar, član Europskog parlamenta Tomáš Zdechovský. Samo na njegovom profilu ova fotografija je pogledana gotovo 300.000 puta, a podijeljena preko 100 puta.
Međutim, ta fotografija nije snimljena na srpanjskim prosvjedima u Francuskoj, a pod velikim je znakom pitanja i autentičnost događaja koji prikazuje. Sigurno je da fotografija nije snimljena u lipnju i srpnju ove godine, jer - kako je to utvrdilo nekoliko inozemnih portala koji se bave provjerom činjenica (primjer1, primjer 2, primjer 3) - fotografija se na internetu pojavljuje u svibnju 2022. godine, a zatim i u kolovozu iste godine, dakle, godinu dana prije srpanjskih prosvjeda u Francuskoj. Ona stoga nije mogla biti snimljena u srpnju, niti su točni opisi fotografije iz srpnja u kojima se tvrdi da je fotografija snimljena "ovih dana u Francuskoj".
Na istom korisničkom profilu koji je na društvenoj mreži Twitter objavio fotografiju u svibnju 2022. godine - što je, prema za sada utvrđenim činjenicama, njezino najranije pojavljivanje na internetu - predmetni sadržaj ponovo je objavljen 2. srpnja ove godine, uz komentar korisnika koji se predstavlja imenom Saliminho: "Činjenica da se ova fotografija pojavila na vijestima u Češkoj i Turskoj me jako ljuti". U prvom komentaru dodaje: "Oni vjeruju da je to prava fotografija".
Novinari portala Maldita kontaktirali su redakciju francuskog Le Monda nastojeći otkriti je li fotografija autentična, na što su upozoreni da izvor fotografije nije poznat, odnosno da je njezino širenje počelo putem Snapchata. Upit su poslali i francuskom Ministarstvu unutarnjih poslova, ali su ostali bez odgovora. Primjenom alata koji mogu otkriti je li fotografija napravljena uz pomoć umjetne inteligencije zaključeno je da to nije bio slučaj. Mnogi korisnici društvenih mreža, primjerice u komentarima pod objavom češkog političara Zdechovskog, uvjereni su da je fotografija "režirana" ili napravljena u photoshopu. Jedno je sigurno: fotografija se na društvenim mrežama pojavljuje u svibnju 2022. godine i ne prikazuje prizore koji su potresali francusku koncem lipnja, odnosno u prvoj polovici srpnja ove godine.