Potaknuti Antom Đapićem i Igorom Štimcem, ljudi masovno dijele Oče naš uvjereni da Facebook zabranjuje tu molitvu
Mark Zuckerberg ne brani objavljivanje tradicionalne molitve Oče naš kako tvrdi bivši reprezentativac hrvatske nogometne reprezentacije i aktualni izbornik nogometne reprezentacije Indije Igor Štimac, ali i neke druge javne osobe.
U objavi koju je danas Igor Štimac napisao na svome Facebooku (arhivirano ovdje), bivši nogometaš tvrdi: „Nakon što smo čuli Marka Zuckerberga kako kaže da objavljivanje molitve 'Oče naš' krši njegovu Facebook politiku, pozivamo sve kršćane da objave molitvu 'Oče naš' na Facebooku. Objavimo javno svoju vjeru, podsjećajući da je Isus rekao: 'Tko me se odrekne ovdje na zemlji, odreći ću se i ja njega pred Ocem svojim koji je na nebesima. (Mt 10:33)”.
U nastavku objave Štimac dijeli i cijeli tekst molitve.
Objava je do zaključenja teksta prikupila 541 like, 20 komentara te je 193 puta podijeljena. Slične tvrdnje periodično se šire društvenim mrežama te je „zabrana Oče naš” već opovrgnuta 2022. godine.
Prije Igora Štimca, jutros u 6:54, isti tekst na Facebooku objavio je i Ante Đapić, nekadašnji lider hrvatske desnice. Njegova objava prikupila je više od 2.500 dijeljenja, a u preko stotinjak komentara većina korisnika Facebooka iskazuje mu podršku. Još prije njih dvojice, u utorak navečer, isti sadržaj, na istoj društvenoj mreži, objavio je i Mate Kalajžić (arhivirano ovdje), nekadašnji bliski suradnik dugogodišnjeg ministra vanjskih poslova Mate Granića, koji na ovoj društvenoj mreži promovira HDZ i učestalo dijeli svoje fotografije s premijerom Andrejom Plenkovićem i članovima vlade.
Brojni korisnici danas se vode njihovim primjerom i uvjereni da se pokušava zabraniti Oče naš na Facebooku dijele tu molitvu.
PolitiFact, američka organizacija za provjeru medijskih napisa od glasnogovornika Zuckerbergove tvrtke Meta dobila je potvrdu kako vlasnik tvrtke nikada nije izjavio ništa slično te kako ta molitva ne krši pravila Facebooka.
Provjerom Standarda Facebook zajednice, trenutno, ne postoji razlog zbog kojeg bi bilo razumno vjerovati kako molitva Oče naš na bilo koji način krši te standarde i pravila. O tome, naposljetku, svjedoči i činjenica što je i Štimčev i Đapićev i Kalajžićev status, zajedno sa stotine drugih (na primjer, ovdje, ovdje, ovdje ili ovdje), još uvijek vidljiv i dostupan skupa s molitvom koja, kako tvrdi, nije dozvoljena.
U pravilima Facebooka se pak religija spominje tek jednom i to u definiciji govora mržnje koji je, prema tumačenju Mete „izravan napad na ljude, a ne na koncepte ili institucije, na temelju onoga što nazivamo zaštićenim karakteristikama: rase, etničkog podrijetla, invaliditeta, nacionalnosti, religijske pripadnosti, društvene klase, seksualne orijentacije, spola, rodnog identiteta i ozbiljne bolesti”.