L
upa

Jesu li splitski konzervatori izričito zabranili televizore na štekatima?

Piše: Zdenko Duka
Politika i društvo
14.6.2024.
Foto: Denis Lovrović/Lupiga.Com

Na aktualnom satu Hrvatskog sabora 12. lipnja zastupnica stranke Centar Marijana Puljak uvodno je kazala novom ministru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josipu Dabri iz Domovinskog pokreta da je sporno kako je došao do diplome kinezologije. Pa mu je uputila zastupničko pitanje: „Na pitanje medija niste znali odgovoriti jeste li studirali tri ili pet godina, bili ste neuvjerljivi … Koja su vam tri najdraža profesora na fakultetu, tri najdraža kolegija i u kojem ste kafiću u Travniku kao student najradije boravili?“

Ministar Dabro odgovorio je da je Agencija za znanosti i visoko obrazovanje jedina institucija koja provjerava validnost diploma, a onda je, nevezano za postavljeno pitanje, pokušao poentirati: „Vi kao saborska zastupnica koja predstavlja građane svoje izborne jedinice pokušajte što brže dogovoriti da građani Splita gledaju reprezentaciju Hrvatske na Euru“. 

„Po cijelom Splitu će se gledati utakmice na otvorenom osim u zaštićenom kulturnom dobru -Dioklecijanovoj palači. Po uputama konzervatora, televizija tamo ne može biti na otvorenom prostoru, ali 500 metara dalje gledat će se na otvorenom. Cijeli Split će gledati i navijati za reprezentaciju“, odvratila mu je Marijana Puljak, inače supruga splitskog gradonačelnika Ivice Puljka. 

Nešto kasnije u Saboru se javio i zastupnik Andro Krstulović Opara, bivši gradonačelnik Splita, po struci povjesničar umjetnosti: „Izmišljate, manipulirate. U konzervatorskim smjernicama tako nešto ne stoji. Ja sam bio konzervator nekoliko godina i znam da tako nešto ne stoji“.

Na štekatima, odnosno terasama ugostiteljskih objekata, u povijesnoj jezgri Splita i na Rivi, kako sada stvari stoje, odnosno kako su gradske vlasti najavile, zaista se neće moći gledati utakmice ovog Europskog nogometnog prvenstva, a kao navijačka nogometna zona uređuje se Zvončac. Na terasama izvan Dioklecijanove palače utakmice će se moći gledati.

Splitski dogradonačelnik Bojan Ivošević kaže: „99,8 posto Splita može na terasama imati televiziju u skladu s Odlukom o komunalnom redu i to nije nikakav problem i gledat će se kao što se gledalo sve ostale utakmice reprezentacije zadnje dvije godine. Onaj uži centar Grada, koji je kulturno dobro - a na temelju smjernica koje smo dobili od konzervatora i, u konačnici, usvojene Odluke o komunalnom redu, ne smije imati televizore.“

Nakon Ivoševićevog tumačenja kako i zašto se utakmice neće moći gledati na Rivi, Udruga veterana 4. gardijske brigade iz Splita izdala je priopćenje u kojem zahtijeva od gradskih vlasti da odmah omoguće navijačima gledanje utakmica na terasama kafića u centru grada.

„Kao branitelji i stvaratelji hrvatske države, zbog heroja koji su svojim životima stvorili državu, da biste Vi danas bili na poziciji na kojoj jeste i pljuvali po svemu tome, tražimo (ne molimo) da se po hitnom postupku omogući praćenje utakmica na otvorenome, kako na Rivi, tako i u ostalim dijelovima grada Splita. Ukoliko Vi osobno ne volite hrvatsku nogometnu reprezentaciju, ne znači da je ne vole i ostali građani Splita, kao i mnogi turisti koji su u gradu, a žele pratiti utakmice kako Hrvatske, tako i reprezentacija svojih država. Pitamo se kako se na Rivi mogu održavati raznorazna događanja, a prijenos utakmica ne može. Čime se tu ugrožava arhitektura centra Grada, možda prevelikim zračenjem, svjetlosti ili pak nečim drugim?! Možda Vam smeta što bi gledatelji bili ogrnuti hrvatskim zastavama, a ne zastavama duginih boja“, napisali su u Udruzi 4. gardijske brigade. 

Odluka o komunalnom redu koju je donijelo Gradsko vijeće Splita pod predsjedanjem Željka Domazeta 14. prosinca 2022. godine, uz mnogo drugih zabrana u Zoni A, odnosno povijesnoj jezgri Splita, zabranjuje i postavljanje „elektroakustičnih uređaja“ na štekatima Zone A. Odluka je počela važiti 1. siječnja 2023. godine, netom nakon završenog Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru, na kojem je Hrvatska osvojila treće mjesto. 

Prema ovoj Odluci o komunalnom redu vanjske terase su u povijesnoj jezgri prostorno strogo ograničene što je, čim je Odluka donesena, izazvalo nezadovoljstvo ugostitelja. Ugostitelji su pokrenuli i postupak utvrđivanja zakonitosti te odluke, ali Visoki upravni sud je u svibnju ove godine odbio prijedlog Udruženja ugostitelja Split koje je pokrenulo taj postupak.

Prema Odluci o komunalnom redu u povijesnoj jezgri zabranjuje se „upotreba uređaja sa svjetlosnim efektima i video sadržajima osim u posebnim prigodama za potrebe Grada i za vrijeme održavanja manifestacija“. Inače, za štekate u Zoni A mnogo je zabrana, u članku 15, među ostalim, zabranjeno je postavljanje elektroakustičkih uređaja na ili iznad prostora štekata.

No, jesu li zaista konzervatori smjernicama dali splitskoj vlasti naputak o zabrani postavljanje televizora na vanjske terase ugostiteljskih objekata unutar Dioklecijanove palače, kako je u Saboru ustvrdila Marijana Puljak?

Još 2012. godine Konzervatorski odjel Split donio je smjernice u skladu s Rješenjem o registraciji Kulturno-povijesne cjeline grada Splita i u njima na jednom mjestu piše da se u povijesnoj jezgri „postavljanje televizijskih ekrana u sklopu štekata dozvoljava samo iznimno po odobrenju nadležnog tijela za vrijeme trajanja važnih sportskih i sl. događaja“. 

Zvali smo i uputili poruku pročelniku Konzervatorskog odjela u Splitu Radoslavu Bužančiću, ali nam nije odgovorio. 

Za zaključiti je da splitski konzervatori u tim već davnim smjernicama nisu izričito zabranili postavljanje televizora na vanjskim terasama u povijesnoj jezgri nego su ostavili mogućnost i za iznimke. Međutim, te iznimke može odobriti samo gradska vlast, a ona je još puno prije održavanja Europskog nogometnog prvenstva donijela Odluku o komunalnom redu koja to zabranjuje.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.